انصراف «کارواش» از جشنواره فیلم‌های کردی لندن در پی بی‌احترامی

تهیه‌کننده و کارگردان «کارواش» با اشاره به انصراف این فیلم از حضور در جشنواره فیلم‌های کردی لندن گفت: متاسفانه در اقدامی سوال برانگیز این جشنواره، کشور مبدا  مستند کارواش تولیدشده در شهر مریوان استان کردستان ایران را به کشوری خیالی به نام «کردستان شرقی» نسبت داده است.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی سیما؛ محسن سخا گفت: این اقدام جشنواره فیلم‌های کردی لندن را بی احترامی به کشورم، مردم آن می دانم، چرا که سبب ایجاد حس جدایی‌طلبانه و تجزیه‌طلبانه سرزمینم ایران است. مردمی با نژاد و قومیت‌های مختلف که در صلح و آرامش کنار هم در کشور متحد ایران زندگی می‌کنند. هیچ توهینی را نمی‌پذیرم و در همین راستا طی ایمیلی به دبیر جشنواره از وی در این مورد توضیح خواستم و ضمناً فیلم خود را از تمام بخش‌های جشنواره خارج کردم.

سخا در متن ایمیل خود به دبیر جشنواره فیلم کردی لندن آورده است: " سینما دریچه‌ای به سوی زیبایی‌های جهان است. سینما دروازه‌ای برای شناخت و معرفی آداب و رسوم همه تمدن‌ها است. سینما پلی است که کمک می‌کند مردم از سراسر جهان به یکدیگر نزدیک‌تر شوند.

تیم تولید مستند کارواش در بستری از همین معانی مراحل ساخت و تولید این مستند را در شهر مریوان از کشور ایران پیش برد.

اما متأسفانه با نادیده گرفتن این مفهوم و این کارکرد سینما، منابع رسمی جشنواره به اشتباه، کشور مبدا این مستند را کشور خیالی کردستان شرقی (کشوری به نام شرق کردستان وجود ندارد) ذکر کرده‌اند.

در حالی که این مستند در استان کردستان از کشور ایران تولید شده است. تیم تولید مستند «کارواش» معتقد است این حرکت خلاف معنای حقیقی سینما و یک اقدام غیر حرفه‌ای و توهینی به تهیه کنندگان و مردم ایران است.

با توجه به آنچه گفته شد، به عنوان تهیه‌کننده اثر، با کمال احترام از شما درخواست می‌کنم مستند کارواش را از تمام بخش‌های جشنواره‌ی فیلم کردی لندن خارج کنید.

همچنین انتظار می‌رود اشتباه مرتکب شده توسط آن جشنواره در این مورد را پذیرفته و رسماً آن را اعلام کنید. "

"کارواش" در شبکه مستند سیما تولید شده و با حضور نگین فتاحی و شادمان کامران به گوشه‌هایی از زندگی این زوج حامی حیوانات در شهر مریوان می‌پردازد.

کد خبر 489493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.