واکسن «اسپوتنیک وی» موثرترین واکسن جهان

وزیر بهداشت ونزوئلا اعلام کرد که واکسن روسی ضد کرونا، از نظر تأثیر خود، بهترین واکسن جهان است.

به گزارش ایمنا به نقل اسپوتنیک، شبکه تلویزیونی «VTV»ونزوئلا اعلام کرد: کارلوس آلوارادو، وزیر بهداشت ونزوئلا گفته است که واکسن روسی «اسپوتنیک وی» ضد کرونا، از نظر تأثیر خود، بهترین واکسن جهان است.

وی افزود: من از بودن در فرودگاه کاراکاس خوشحالم تا محموله جدید واکسن روسی را تحویل بگیرم. این واکسن از کارایی و تأثیر بالایی در مقایسه با دیگر واکسن‌ها برخوردار است. با کمک این محموله، واکسیناسیون کادر درمان به پایان خواهد رسید و واکسیناسیون افراد مسن آغاز خواهد شد».

قرارداد تحویل واکسن روسی «اسپوتنیک وی» از روسیه به ونزوئلا در دسامبر سال ۲۰۲۰ به امضا رسید و اولین محموله درماه فوریه سال ۲۰۲۱ به ونزوئلا ارسال شد.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال ۲۰۲۰ توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزان‌ترین واکسن‌های جهان است. هر دوز آن ۱۰ دلار قیمت دارد. تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال ۲۰۲۰ آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملاً رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت مؤسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آینده نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

هم اکنون واکسن «اسپوتنیک وی» در حدود بیش از ۶۰ کشور جهان با جمعیت کل ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارایی این دارو ۹۱,۶ درصد بر اساس داده‌های « The Lancet » یکی از معتبرترین مجلات پزشکی جهان اعلام شده است. دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

کد خبر 489073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.