بازار مرغ آرام شد/ خرید ۵۰ هزار تن پیاز مازاد کشاورزان

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تا چندی قبل بازار مصرف با وجود توزیع روزانه ۱۹۰۰ تن مرغ در تهران باز هم تشنه بود، گفت: الان روزانه ۱۲۰۰ تن مرغ برای تهران عرضه می‌شود، اما به رغم کاهش عرضه بازار آرام است.

به گزارش ایمنا به نقل از صدا وسیما، کاظم خاوازی با بیان این که تاکنون باهدف جلوگیری از زیان کشاورزان بیش از ۵۰ هزار تن پیاز از آن‌ها خریداری شده است علت انباشت و خراب شدن پیاز کشاورزان در برخی نقاط کشور را رعایت نشدن الگوی کشت خواند و افزود: وزیر جهاد کشاورزی برنامه الگوی کشت را به همه استان‌ها ابلاغ کرده است اما کشاورزان برخی مناطق همچون جنوب کرمان بدون هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی اقدام به کاشت پیاز کردند و باعث شدند بازار پیاز از تعادل خارج شود.

وی با اعلام این که وزارت جهاد تاکنون با خرید بیش از ۵۰ هزار تن پیاز سعی کرده از این قشر زحمتکش حمایت کند، گفت: حمایت‌ها باز هم ادامه خواهد داشت، اما کشاورزان عزیز هم باید همکاری کنند و در مناطقی که توصیه می‌شود گیاه دیگری را کاشت کنند تا با انباشت برخی محصولات مواجه نشویم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در همین راستا مصوبه‌ای به کمیسیون زیربنایی هیئت وزیران ارسال شده است، گفت: ان‌شاءلله با تصویب این مصوبه بحث الگوی کشت با یک قانون‌مندی بیشتری پیگیری می‌شود و دیگر به دلیل نبود اطلاعات کافی یا تمایل کشاورزان به سود بیشتر، شاهد بروز مشکلاتی نظیر انباشت محصولات زراعی در کشور نخواهیم بود.

خاوازی با اشاره به این که از ۱۱ فروردین مسئولیت ساماندهی کارگروه مرغ به وزارت جهاد داده شده است، گفت: بازار مرغ تحت کنترل است و نقاط حساس بررسی و پایش شدند.

وی برنامه‌ریزی مناسب را یکی از نیازهای اصلی بازار مرغ خواند و گفت: استان سیستان و بلوچستان روزانه به ۲۵۰ تن مرغ نیاز دارد، اما تولید مرغ در این استان فقط ۲۵ تن است و باید مرغداری‌های مجهزی در این استان احداث شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که برای سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و چهارمحال و بختیاری و جنوب کرمان مجوزهایی برای احداث مرغداری داده شده است، گفت: مشکلات کمبود مرغ ماه‌های گذشته در بازار به دلیل کمبود تولید نبوده است.

وی گفت: تا چندی قبل با وجود توزیع روزانه ۱۹۰۰ تن مرغ در تهران باز هم بازار تشنه بود و الان روزانه حدود ۱۲۰۰ تن مرغ برای تهران عرضه می‌شود، اما به رغم کاهش عرضه بازار آرام است.

خاوازی با تاکید بر این که در حال حاضر با همکاری سایر نهادها همچون وزارت صنعت، تعزیرات و وزارت کشور روند تولید و توزیع مرغ به آرامش رسیده است، در خصوص قاچاق تخم مرغ نطفه‌دار و جوجه یک روزه هم گفت: میزان قاچاق خیلی بالا نبود، اما بلافاصله با همکاری دستگاه‌های امنیتی همان میزان کم هم شناسایی شد و از ورود آن جلوگیری شد.

وی با بیان این که بازار مرغ به صورت مداوم رصد می‌شود، گفت: یکی از اقدامات کارگروه، رصد و برنامه‌ریزی بلندمدت برای تولید مرغ طی دو سال آینده کشور است، چون هر گوشتی که امروز در بازار عرضه می‌شود، حاصل برنامه‌ریزی ۱۶ ماه قبل است و این برنامه‌ریزی باید مداوم باشد تا مردم و دولت آینده دوباره دچار مشکلات و عدم توازن در بازار مرغ نشوند.

کد خبر 488783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حسنی IR ۱۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
    0 0
    مردم بیچاره دیگه توان قیمت جدید ندارن نه اینکه اقایان کاری کرده باشند واگر نه با اب تاب ان را به مردم می گفتند چه کاری کردند به جز افزایش قیمت مرغ