پرونده محیط‌بانان شهید تعیین تکلیف می‌شود

حدود ۴۰ سال گذشته ۱۴۵ محیط‌بان جان خود را در راستای حفظ محیط‌زیست از دادند که سازمان حفاظت محیط‌زیست همه تلاش خود را برای شهید محسوب شدن آنها به کار بست، خوشبختانه چندی پیش اعلام شد که تا پایان ماه رمضان تعدادی از این پرونده‌ها تعیین تکلیف می‌شوند.

به گزارش ایمنا، خبری منتشر شد با این عنوان که شهادت محیط‌بان علی خواجویی راوری پس از سه سال احراز شد، یعنی این محیط‌بان بعد از سه سال جان باختن در راه حفظ محیط زیست، با رایزنی سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران شهید محسوب شد و خانواده خواجویی بعد از این از امکانات بنیاد شهید بهره مند خواهند شد.

در مرداد ماه سال ۱۳۹۷ محیط‌بان کرمانی علی خواجویی راوری ۳۵ ساله، در کوهستان‌های راور، مورد اصابت مستقیم گلوله قرار گرفت جان خود را از دست داد، با پیگیری‌های صورت گرفته قاتل دستگیر شد، بعد از آن روند شهید محسوب شدن این محیط‌بان آغاز شد تا اینکه بعد از بیش از سه سال در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ شهید محسوب شدن این محیط‌بان احراز شد.

خبر خوبی است به ویژه برای خانواده محیط‌بانان، هر چند فرمانده یگان حفاظت محیط زیست چندی پیش از طولانی بودن مراحل شهید محسوب شدن محیط بانی که جان خود را در حفاظت از محیط زیست از دست می‌دهند گلایه داشت اما شواهد نشان می‌دهد که تلاش‌های یگان حفاظت به ثمر نشست و این مراحل با سرعت بیشتری پیش می‌رود.

سرهنگ جمشید محبت‌خانی اظهار کرد: ما محیط‌بانان را فرد مسلحی برای حفظ محیط زیست نمی‌دانیم بلکه معلمی فرهنگی برای حفظ محیط زیست می‌دانیم.

وی با بیان اینکه در حدود ۴٠ سال گذشته ۱۴۵ محیط‌بان در راستای حفظ محیط زیست جان خود را از دست دادند، افزود: در سه سال و نیم گذشته پنج محیط‌بان خود را از دست دادیم و همه تلاش خود را برای شهید خواندن آنها انجام دادیم اما متأسفانه این پروسه بسیار طولانی است و این روند آسیب زیادی به خانواده آنها وارد می‌کند چون بعد از شهادت حقوق محیط‌بان قطع می‌شود و در این شرایط زندگی برای زن و فرزند فرد جان باخته دشوار می‌شود.

محبت‌خانی تاکید کرد: تعدادی پرونده در بنیاد شهید مانده بود که موضوع را به عنوان دغدغه با رئیس سازمان محیط‌زیست مطرح کردیم رئیس سازمان هم موضوع را در هیئت دولت با رئیس بنیاد شهید مطرح کرد و اوحدی قول داد به آنها سرعت ببخشد و به قول خودش نیز عمل کرد که شهید محسوب شدن علی خواجویی راوری محیط‌بان کرمانی بعد از سه سال تلاش نمونه بارز این خوش قولی است.

وی اظهار کرد: بعد از آن مقرر شد تا به صورت هفتگی جلساتی را با بنیاد شهید داشته باشیم تا تکلیف پرونده‌های باقیمانده در این بنیاد مشخص شود، در واقع در جلسه‌ای که چند روز گذشته با رئیس بنیاد شهید داشتیم تعیین شد که تا پایان ماه رمضان تعداد محیط‌بانان شهید مشخص خواهد شد در واقع ۱۴۵ جان باخته داریم اینکه چه تعداد از آنها شهید محسوب شوند تا پایان ماه رمضان مشخص می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: شهید محسوب شدن محیط‌بانان جان باخته شرایط خاص خودش را دارد که تمام آنها باید یکی یکی مورد بررسی قرار گیرند تا حقی ضایع نشود.

چندی پیش نیز پایگاه خبری پلیس اعلام کرده بود که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در جلسه‌ای که با حضور سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثار گران برگزار شده بود گفته بود که با دستور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، نتیجه قطعی و نهایی ۱۲۷ پرونده مفتوح و بلاتکلیف محیط‌بانان شهید تا پایان ماه مبارک رمضان مشخص و اعلام خواهد شد.

سرهنگ محبت‌خانی گفته بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ۱۴۵ نفر از محیط‌بانان در راه حفاظت از محیط زیست کشور به درجه رفیع شهادت نائل آمده‌اند که متأسفانه ۸۰ درصد از پرونده‌های تشکیل شده بنا به دلایل مختلف مورد رسیدگی قرار نگرفته‌اند.

وی با بیان اینکه عدم وجود اداره‌ای مستقل در سازمان محیط زیست کشور برای تکمیل پرونده شهدای محیط‌بان و عدم تشکیل یگان حفاظت تا سال ۸۸ از عمده دلایل تأخیر در رسیدگی به امور محیط‌بانان شهید است، افزود: حسب پیشنهاد و پیگیری‌های یگان حفاظت برای ساماندهی و احقاق حقوق شهدای عرصه محیط زیست، مرکز امور ایثارگران از سال ۹۸ تشکیل و تسریع در روند تکمیل مستندات قانونی و رسیدگی به این امور در دستور کار قرار گرفته است.

منبع: ایرنا

کد خبر 487750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.