خیز ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی

معاون وزیر صمت در دیدار با وزیر امور خارجه صربستان با اشاره به ظرفیت‌ گسترش روابط اقتصادی و تجاری دو کشور بر اهمیت برگزاری شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در دیدار با نیکلا سلاکوویچ، منطقه بالکان در سیاست خارجی ایران را با اهمیت توصیف کرد اظهار کرد: صربستان و منطقه بالکان دروازه ورود به بازار اروپا برای ایران محسوب می‌شود و بازار ۸۰ میلیونی ایران و کشورهای همسایه نیز فرصت مناسبی برای همکاری بخش خصوصی و دولتی دو کشور ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه پاندمی کرونا در سال گذشته باعث کاهش تجارت بین‌الملل و همچنین تجارت ایران با صربستان شد، ابراز امیدواری کرد: با تلاش و پیگیری دو طرف شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک دو کشور در سال ۲۰۲۱ در تهران به بهترین نحو برگزار شود و به اهداف تعریف شده برسد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به حجم تجارت خارجی ایران افزود: به رغم شرایط کرونا و تحریم‌های ظالمانه حجم تجارت خارجی ایران در سال گذشته ۷۳ میلیارد دلار بوده است که از این میزان حدود ۳۴.۵ میلیارد دلار حجم صادرات و ۳۸.۵ میلیارد دلار واردات ایران بوده است.

زادبوم همچنین با اشاره به مزیت و ظرفیت همسایگی ایران با ۱۵ کشور گفت: کشورهایی مانند روسیه، افغانستان پاکستان عراق در همسایگی ایران بازار مهمی محسوب می‌شوند و فرصت‌های تجاری زیادی در این منطقه وجود دارد.

نیکلا سلاکوویچ، وزیر امور خارجه صربستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از حضور در ایران با تاکید بر ظرفیت‌های موجود در روابط دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و صنایع این دیدار را زمینه‌ساز افزایش حجم تجارت دو کشور دانست.

وی همچنین با اشاره به تأثیر کرونا بر اقتصاد این کشور از اقدامات صورت گرفته برای مقابله با این ویروس گزارش داد.

کد خبر 487635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.