وزارت کشور: صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان تأیید شده است

وزارت کشور با صدور اطلاعیه‌ای با تاکید بر این که صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان تأیید شده است، گفت: افرادی که در این مرحله تایید صلاحیت نشده‌اند، فرصت اعتراض دارند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در پی طرح برخی نکات و تحلیل‌ها در خصوص ترکیب و عملکرد هیئت‌های اجرایی انتخابات از سوی تنی چند از فعالان سیاسی، وزارت کشور با صدور اطلاعیه‌ای ضمن ارائه توضیحات در خصوص روند تشکیل و ترکیب هیئت‌های اجرایی، داده‌های آماری مرتبط با ثبت نام در انتخابات و عملکرد هیئت‌های اجرایی در این زمینه را منتشر کرد.

این اطلاعیه پس از مرور مقدمات فوق، در خصوص روند تشکیل، ترکیب، رویکرد و عملکرد هیئت‌های اجرایی انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را به محورهای ذیر تصریح کرد:

۱ - اعضای هیئت‌های اجرایی انتخابات، معتمدین مردم هستند که بر اساس مواد ۳۶، ۳۷ و ۳۸ قانون انتخابات، از بین اقشار مختلف با گرایش‌های سیاسی و اجتماعی گوناگون برگزیده شده و مبتنی بر تکلیف قانونی و شرعی خود، به انجام امورات مرتبط از جمله تعیین صلاحیت‌ها می‌پردازند.

۲ - پس از بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهرها در هیئت‌های اجرایی، صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان بر اساس مواد ۳۰ تا ۳۴ و ۵۲ قانون انتخابات، تأیید گردید.

۳ - افرادی که در این مرحله تأیید صلاحیت نشده‌اند، به موجب قانون، فرصت اعتراض دارند و تلاش مشترک همه عوامل اجرایی و نظارت، احقاق حق در مسیر قانونی خواهد بود.

۴ - فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی روستاها هنوز آغاز نشده، لکن تأکید شده است و حتماً انتظار می‌رود که هیئت‌های مذکور بر اساس مرّ قانون عمل کنند.

لازم به ذکر است بر اساس تبصره ۱ ماده ۴۹ قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور، در فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی روستاها، صرفاً در خصوص آن دسته از داوطلبان که مظنون به داشتن یکی از موارد مذکور در ماده ۳۳ این قانون باشند، استعلام از مراجع چهارگانه صورت می‌پذیرد.

۵- به منظور صیانت از ساحت ارزشمند شوراهای اسلامی به عنوان یکی از ثمرات انقلاب اسلامی و جایگاهی برای خدمتگزاری به مردم، همواره تأکید بر آن است که افرادی پاکدست و مورد وثوق مردم، با رأی مردم به شوراها راه یابند تا اصول مترقی قانون اساسی برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی محقق گردد.

در ادامه اطلاعیه وزارت کشور آمده است: بر اساس آنچه ذکر شد بیان جملات کلی و مبهم و قضاوت یک‌طرفه نسبت به عملکرد صدها هیئت اجرایی که هزاران نفر از معتمدین مردم در آن‌ها عضو هستند، قطعاً به دور از انصاف است و در شرایط حاضر، هجمه به روند برگزاری انتخابات از سوی وزارت کشور، هیئت‌های اجرایی و معتمدین مردم تلقی می‌شود. خداوند سبحان در قرآن کریم، از جمله در آیه ۱۳۵ سوره شریفه نساء و آیه ۸ سوره شریفه مائده، به این مضمون اشاره می‌فرماید که نباید دشمنی یا دوستی با گروهی، شما را از عدالت دور کند.

این اطلاعیه با اشاره به تحلیل‌های ناصواب مبتنی بر داده‌های آماری نادرست راجع به میزان مشارکت و ثبت نام در انتخابات شوراهای اسلامی نکات زیر را مورد تاکید قرار داد.

- ثبت نام داوطلبان برای انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها به صورت جداگانه و در دو بازه زمانی توسط وزارت کشور، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها انجام شده است.

- در این دوره بر خلاف دوره‌های پیشین، برای اولین بار امکان ثبت نام داوطلبان به صورت غیرحضوری با به‌کارگیری فناوری‌های نوین فراهم شد که مورد استقبال نیز قرار گرفت.

- بیش از ۲۹۸ هزار نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخابات شوراهای شهرها و روستاها ثبت نام کردند که در قیاس با دوره قبل بیش از ۸ هزار نفر و در مقایسه با دوره چهارم بیش از ۳۲ هزار نفر افزایش یافته است.

- بیش از ۸ درصد داوطلبان، از جامعه زنان بوده اند که نسبت به دوره قبل، ۲ درصد و نسبت به دوره قبل تر بیش از ۳ درصد افزایش داشته است.

- بر این اساس، آشکار است که تحلیل‌های ارائه شده بر اساس داده‌های آماری نادرست، کاملاً ناصواب و غیرواقعی است.

در این اطلاعیه ضمن استمداد از خداوند سبحان در ماه مبارک رمضان برای هدایت همگان به راه ثواب و انصاف، تأکید شده است: وزارت کشور، ستاد انتخابات کشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران و هیئت‌های اجرایی در چارچوب وظایف قانونی خود بر اساس مجموعه قوانین ناظر بر انتخابات، عمل می‌کنند و تحت تأثیر هیچ فشار سیاسی رفتار نخواهند کرد.

کد خبر 487527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.