روحانی: اظهار نگرانی اروپا و آمریکا درباره غنی‌سازی۶۰ درصد درست نیست

رئیس‌ جمهور مهار کرونا و شکستن تحریم را دو برنامه مهم دولت در ۱۰۰ روز پایانی عنوان کرد و گفت: قبل از این هم می‌توانستیم غنی‌ساری۶۰ درصد داشته باشیم و اظهار نگرانی آمریکا و اروپا درباره غنی‌سازی۶۰ درصدی درست نیست.

به گزارش ایمنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در شصت و سومین برنامه افتتاح که به بهره برداری از چهار طرح ملی صنایع پتروشیمی اختصاص داشت با اشاره به سال تولید ملی و مانع زدایی‌ها، اظهار کرد: مانع زدایی‌ها برای ما بسیار اهمیت دارد تا دولت تا آخرین روز و آخرین ساعت همه تلاش خود را برای به سرانجام رساندن طرح‌ها به کار ببرد.

وی با بیان چند برنامه مهم دولت دوازدهم در یکصد روز پایانی دولت، افزود: یکی از برنامه‌های مهم دولت، سلامت مردم و مساله مبارزه با کرونا است.

رئیس جمهور ادامه داد: در روزهای پایانی برای مبارزه با کرونا باید اقدامات ویژه انجام دهیم که بخشی از آن مربوط به واکسن می‌شود از جمله خرید و واردات واکسن در کشور و به ثمر نشستن واکسن‌هایی که در داخل تولید می‌شود تا مردم شرایطی را احساس کنند که آرامش بیشتری داشته باشند.

روحانی اضافه کرد: چنانچه بتوانیم در سطح وسیعی یعنی به ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم واکسن تزریق شود، این زنجیره را قطع و سلامت مردم را تضمین می‌شود حتی اگر این ویروس باز هم باشد و جولان دهد. البته پروتکل‌های بهداشتی را بعد از واکسن هم باید مراعات کنیم و برای ما مهم است که توصیه‌های بهداشتی رعایت شود.

وی تصریح کرد: در این یکصد روز باقیمانده، مساله مقابله جدی تر با ویروس کرونا بویژه جهش آخر آنکه نوعی انگلیسی و بسیار خطرناک است را خواهیم داشت.

رئیس جمهور برنامه دوم دولت را در یکصد روز پایانی دولت، شکستن تحریم عنوان کرد و گفت: الان سربازان مقدم دیپلماسی ما در وین در حال تلاش هستند و برای ما مهم نیست دشمن چه زمانی به عقل بر می‌گردد و در برابر قانون تواضع می‌کند اما یقین داریم برای آمریکا و بقیه کشورهایی که در داخل برجام بودند، راهی جز این وجود ندارد و تنها راه موجود این است که به قطعنامه ۲۲۳۱ و به توافق برجام به طور کامل عمل کنند که اگر چنین کنند بلافاصله بعد از راستی‌آزمایی‌هایی که زمانش خیلی طول نمی‌کشد به تمام تعهدات برجامی خود بر می‌گردیم.

روحانی ادامه داد: بنابراین این اظهار نگرانی که امروز در آمریکا و اروپا وجود دارد مبنی بر اینکه غنی‌سازی ۶۰ درصد را آغاز می‌کنیم و برخی نیز تعبیر می‌کنند که ۶۰ درصد یعنی با یک حرکت به ۹۰ درصد رسیدن، درست نیست؛ به آنچه که در سر شما است که راه را برای تولید بمب اتم هموار می‌کنیم، اشتباه است.

وی یادآور شد: قبل از این هم می‌توانستیم ۶۰ درصد را انجام دهیم، امروز اگر اراده کنیم، می‌توانیم غنی‌سازی ۹۰ درصد را نیز انجام دهیم اما ما اراده کرده‌ایم و بر عهد خود ایستاده‌ایم به دنبال بمب هسته‌ای نیستیم.

اتهام تولید بمب هسته‌ای بر پیشانی شما است

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه به دنبال فعالیت‌های صلح‌آمیز هستیم، اذعان کرد: این شما هستید که سال‌ها به دنبال بمب هسته‌ای بودید، آن را انبار و ذخیره کرده‌اید و هر ساله هم بمب‌های جدید می‌سازید و این اتهام روی پیشانی شماست و نمی‌خواهد درباره دولت و ملت ایران حرف بزنید.

روحانی اضافه کرد: هر روز که به تعهدات برجام برگردید ما هم بلافاصله به تعهدات برمی‌گردیم و غنی سازی‌مان طبق تعهد ۳.۶۷ بیشتر نخواهد بود و غنی سازی ۶۰ درصد و ۲۰ درصد هم متوقف می‌شود و اگر شما به همه تعهدات برگردید ما هم برمی‌گردیم.

وی ادامه داد: غصه این چیزها را نخورید در زمان کوتاهی بعد از اجرای تعهدات شما، ایران به همه تعهدات خود پایبند است ایران در عمل نشان داد وقتی قول می‌دهد قولش مردانه است و شما هم نشان دادید که قولتان بی اعتبار است. بنابراین درباره ایران نگران نباشید.

رئیس جمهور اضافه کرد: ایران مردانه حرف می‌زند، مردانه کار و با اخلاق حرکت می‌کند، سخنی که می‌گوید به سخن خود پایبند است.

روحانی موضوع سوم را پایان بخشیدن به طرح‌های مهم تولیدی در ۱۰۰ روز پیش رو عنوان کرد و افزود: تا جایی که برای ما امکان پذیر است طرح آب شیرین را اجرا می‌کنیم. کار بسیار عظیمی در سال ۹۹ انجام شده است برخی هم در ۱۰۰ روز پیش رو انجام می‌شود.

وی افزایش ۲۵ میلیون تن تولیدات پتروشیمی را از افتخارات کشور عنوان کرد و گفت: همه کشورهای منطقه، ایران را ببینند که کشوری در اوج تحریم دشمن، در جنگ اقتصادی و در کرونا موفق شد بزرگترین جهش را در تولید پتروشیمی در عرض یک سال و چند ماه در افتتاح مختلف نشان دهد. البته در بخش‌های دیگر هم فعالیت انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور افزود: مهم این است که ریل گذاری ها برای دولت بعدی هم انجام دادیم. راه الان ۳۰ تا ۵۰ و گاهی تا ۷۰ درصد آماده است و مردم ایران از مزایای پایان دیگر طرح‌ها هم بهره مند می‌شوند.

روحانی معیشت را برنامه چهارم دولت در ۱۰۰ روز باقی مانده دانست و گفت: در همین ماه رمضان به یک بسته معیشتی حمایتی جدید ویژه ماه مبارک رمضان پرداخت کردیم و تا پایان دولت برای معیشت مردم بازهم تلاش خواهیم کرد و هر کاری از دستمان بربیاید انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: در رابطه با همسان سازی حقوق بازنشستگان در تأمین اجتماعی هم کار خوبی در دست انجام است؛ بنابراین هر کاری از دستمان بربیاید برای راحتی و معیشت مردم انجام می‌دهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه صنعت نفت ما همواره در تاریخ ما در مقاطع مختلف درخشیده است، گفت: در سال‌های اخیر و دهه ۹۰ جز دو سال نخست مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم است، اگر دهه شصت را دهه جنگ، دهه هفتاد را دهه سازندگی، دهه هشتاد را دهه تحولات بنامیم، در دهه ۹۰ دو لار در دنیای سیاست و دیپلماسی به میدان آمدیم و هر دو بار دشمنانمان را شکست داده‌ایم پس اگر بگوییم این دهه، دهه پیروزی نجات ملی است اشتباه نگفته‌ایم.

روحانی افزود: اگر بگوییم این دهه، دهه پیشرفت در کشور و جهش در تولید و توسعه کشور بوده است ناصواب نگفته‌ایم. کار بسیار بزرگی در این مدت انجام شده است که بخشی از این کارها مربوط به نفت ما است.

وی ادامه داد: از کشف ۵۳ میلیارد بشکه‌ای در منطقه‌ای که به نام نام‌آوران نامگذاری شده گرفته تا توسعه عظیم میدان‌های نفتی و گازی، تا تقریباً پایان دادن به پروژه‌های عسلویه و پارس جنوبی که مقدار کمی از آن باقی مانده و تا کار بزرگ لوله جاسک تا پالایشگاه عظیم بیدبلند و همچنین طرح‌های دیگری که داشتهایم همه از فعالیت‌های پتروشیمی بوده و در زمینه تحقیق، توسعه و نوآوری هم در کاتالیست‌ها دیدیم در فناوری هم در این زمینه حرکت خوبی در بخش‌های مختلف نفت انجام داده‌ایم.

رئیس جمهور اضافه کرد: خودم با وزیر نفت شاهد بوده‌ایم کمپرسورهای عظیم به دست ایرانی‌ها ساخته می‌شود که قبلاً محتاج بودیم و تحول عظیمی در زمینه فناوری نفت و گاز انجام شده است.

روحانی جمع شدن فلرها و پاک شدن محیط زیست را یکی از آرزوهای کشور برشمرد و گفت: این کار بزرگ انجام می‌شود و بخش بزرگی از آن در بخش پالایشگاه بزرگ بیدبلند بود.

وی گاز رسانی به روستاها را از اقدامات بزرگ دولت عنوان کرد و گفت: تا آغاز دولت یازدهم ۱۴ هزار روستا گاز داشتند و امروز به مرز ۳۳ هزار روستا رسیده‌ایم. استان سیستان و بلوچستان تا پیش از این گاز نداشت و ما گازرسانی این استان را انجام داده‌ایم.

رئیس جمهور با اشاره به سه سال جنگ اقتصادی اظهار کرد: دشمن در این سه سال می‌خواست ما را از ارزآوری محروم کند و جلوی فروش نفت را بگیرد و به این فکر می‌کرد اگر دولت بخواهد ارزی تهیه کند تا با آن کالای ضروری مواد اولیه لازم وارد کند به ارز نیاز دارد و وقتی جلوی فروش نفت و میعانات گازی گرفته شود برای آنان مشکلات ایجاد می‌شود و نمی‌توانند ارزآوری داشته باشند اما صادرات غیرنفتی به صحنه آمد که یکی از این صادرات غیر نفتی پتروشیمی بود.

۹۰ درصد ارز عرضه شده در سال ۹۹ از طریق پتروشیمی بود

روحانی ادامه داد: اینکه اعلام شد در سامانه نیما حدود ۹۰ درصد ارز عرضه شده در سال ۹۹ از طریق پتروشیمی بود، یعنی توانستیم در سامانه نیما حرکتی بزرگی انجام دهیم ضمن اینکه امسال با همه سختی‌ها و مشکلات به رقمی معادل ۳۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین پتروشیمی یکی از صنایع خط مقدم برای جنگ اقتصادی بوده است که به صحنه آمد و امروز دیدید که طرحی را افتتاح کردیم که از سال ۹۵ شروع شد و سال ۹۹ به پایان رسید و کل پروژه ۴ سال بیشتر طول نکشید. یک میلیارد دلار برای آن خرج شد و محصول یک سال آن یک میلیارد دلار می‌شود و همان سال اول کل سرمایه‌گذاری را در می‌آورد.

رئیس جمهور گفت: حتی سود پایین دستی‌های آن هم بیشتر از این خواهد بود. پایین دستی‌ها علاوه بر سود، اشتغال هم به همراه دارد.

روحانی بار دیگر از همه کارگران و مهندسان و همه کسانی که با دست خود این پروژه را تکمیل کردند قدردانی و ابراز امیدواری کرد ماه رمضان بر همه ما ماه مغفرت و رحمت الهی باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت شیوع کرونا گفت: دیشب که وضعیت کل استان‌های کشور را بررسی می‌کردم جز چند استان که شرایط سخت دارند، بقیه استان‌ها نسبتاً شرایط قابل قبولی دارند که می‌توانیم برای یک هفته دیگر از این شرایط در برخی استان‌ها عبور کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه فارس در لیست استان‌هایی بود که شرایطش تا حدی سخت است، گفت: بخش پزشکی فارس از آغاز داستان کرونا تیم مجرب فعال و ایثارگری بودند و هر گاه با پیکی مواجه شدیم توانستند یک زمان کوتاه این پیک را کنترل کنند.

در پیک چهارم کرونا هنوز به نقطه قله پیک نرسیده‌ایم

روحانی یادآور شد: البته مردم در جریان هستند در این پیک چهارم هنوز به نقطه قله پیک نرسیده‌ایم و قاعدتاً هفته آینده در برخی از استان‌ها برخی روزهای شدیدتری خواهیم داشت از سوی دیگر امیدواریم هفته‌های دیگر از این مسیر و از این پیک خارج شویم.

وی افزود: این پیک، جهش ویروس کرونا است اگر جهش انگلیسی کرونا امروز در ایران نبود این مشکل را نداشتیم. همه استان‌ها امروز با این شرایط ویروس جهش یافته مواجه هستند. شاید مشکلی بعد نوروز داشتیم اما اساس مشکل ما این است که ویروس انگلیسی از عراق وارد خوزستان و ایلام و از آنجا وارد سراسر کشور شد. این ویروس است که شدت عمل نشان می‌دهد و انتقال آن بسیار سریع انجام می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: ویروس ووهان شاید در جمعی برای چند دقیقه باشد و منتقل نشود، اما این ویروس از لحاظ انتقال با بقیه ویروس‌ها و ویروس ووهان متفاوت است و این اساس مشکلی است که ما در پیک چهارم داریم.

ویروس انگلیسی از مرزهای عراق وارد کشورمان شده است

روحانی با اشاره به اینکه هیچ فردی دنبال علت‌های غلط نگردد، گفت: من به عنوان مسئول ستاد ملی کرونا و رئیس جمهوری صریحاً به مردم ایران اعلام می‌کنم عامل اصلی مشکل ما در این روزها ورود ویروس جهش یافته انگلیسی به کشور ماست که از مرزهای عراق وارد کشورمان شده است.

وی افزود: البته مراسم‌ها اعم از عروسی و مراسم ملی مانند عید، سفرها، ترددها و دورهمی‌ها همه اینها تأثیرگذار است. هر جا پروتکل را کامل رعایت نکنیم و نسبت به آن بی اعتنا باشیم، دچار مشکل می‌شویم.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد، همه استانداران، فرمانداران، بخشداران، بخش‌های پزشکی، مدافعان سلامت، بسیج و نیروی انتظامی که بار سختی را بر دوش دارد دست به دست هم داده تا بتوانیم در اسرع وقت از این پیک عبور کنیم و امیدوارم با مراعات‌های دقیقی که همه مردم خواهند داشت و واکسنی که به دست ما می‌رسد از این ویروس رها شویم.

روحانی ادامه داد: امروز کلید برای حل مسئله واکسن است و باید انواع واکسنی که در اختیار است و واکسن‌هایی که وارد کشور می‌شود استفاده کنیم. شرکت‌های خصوصی راحت‌تر می‌توانند این واکسن‌ها را وارد کنند.

همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

وی افزود: نمی‌توانیم منتظر واکسن داخلی تابستان باشیم باید در بهار از واکسن‌های خارجی استفاده کنیم و در ماه‌های بسیار حیاتی اردیبهشت و خرداد از انواع واکسن‌های خارجی استفاده کنیم و همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: هر شرکت و مؤسسه برای ورود واکسن کوچک‌ترین مشکلی دارد مستقیم به دفتر رئیس‌جمهور بنویسد و من مستقیم موضوع را دنبال می‌کنم چون به راحتی می‌تواند در هفته‌های آینده میلیون‌ها دوز واکسن وارد کشور شود و واکسن می‌تواند مردم را از مرگ حفاظت کند. واکسن‌ها از سلامت مردم محافظت می‌کند و انشاالله این کار انجام می‌شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 487103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.