شهردار قم تاکید کرد: لزوم بازتعریف عدالت اجتماعی در مدیریت شهری

شهردار قم گفت: عدالت اجتماعی در مدیریت شهری نیاز به بررسی‌های مجدد و بازتعریف شاخص‌ها دارد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه خبری شهرداری قم، سید مرتضی سقائیان نژاد با اشاره به اهمیت توجه به مسئله عدالت اجتماعی در توزیع منابع مالی میان مناطق شهرداری، اظهار کرد: مسئله عدالت اجتماعی و توزیع منابع در حیطه مدیریت شهری حساسیت‌ها و الزامات ویژه‌ای دارد.

وی با اشاره به اینکه عدالت اجتماعی در حیطه مدیریت شهری نیاز به بازتعریف شاخص‌ها دارد، افزود: در این مسیر قطعاً به مناطق کمتر برخوردار باید نگاه ویژه‌ای داشته باشیم، اما در عین حال نباید الزامات مدیریت دیگر مناطق را فراموش کرد.

شهردار قم ادامه داد: مجموع منابع نقدی شهرداری قم در سال گذشته هزار و ۳۹ میلیارد تومان بوده است و ما امسال ۳۰ درصد به این رقم اضافه خواهیم کرد تا به هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان برسد.

وی افزایش ۳۰ درصدی منابع نقدی را با توجه به روند صدور پروانه ساختمانی در سال جاری دارای رشد منطقی دانست و گفت: از طرفی با توجه به پایین آمدن سقف بودجه مصوب نسبت به بودجه پیشنهادی برای سال ۱۴۰۰ باید مراقب باشیم تا منابع مالی غیر نقدی مورد بی توجهی قرار نگیرد.

سقائیان نژاد به وضعیت مالی مناطق شهرداری در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در منطقه یک شهرداری قم نسبت مصارف به منابع مالی ۷۰ درصد است یعنی این منطقه ۳۰ درصد درآمدهای خود در سال را بابت تنظیم عدالت در مناطق هشتگانه و مدیریت یکپارچه به شهرداری داده است.

وی با بیان اینکه نسبت مصارف به منابع مالی در منطقه دو شهرداری قم به ۲۷۴ درصد می‌رسد، خاطرنشان کرد: این عدد نشان می‌دهد این منطقه شهرداری ۱۷۴ درصد هزینه‌های خود را از منابع مالی شهرداری مرکز تأمین کرده است.

شهردار قم با تاکید بر اینکه شهرداری منطقه سه ۷۳ درصد منابع خود را از مرکز گرفته است، اظهار کرد: انتظار می‌رود این منطقه شهرداری روی پای خودش بایستد.

وی گفت: منطقه چهار شهرداری قم در سال گذشته ۶۶ درصد منابع مالی خود را به شهرداری مرکز واگذار کرده و منطقه پنج شهرداری قم نیز ۱۲ درصد منابع مالی‌اش را به حساب شهرداری مرکز واریز کرده است.

سقائیان نژاد با بیان اینکه شهرداری منطقه ۶ سال گذشته به مقدار ۱۱۲ درصد از مرکز کمک گرفته است، تصریح کرد: منطقه هفت ۹۳ درصد از مرکز در سال گذشته کمک گرفته که البته در این موضوع هزینه‌های ناشی از تملک پروژه فاز پنج عمار یاسر اثر داشته است.

وی ادامه داد: منطقه هشت شهرداری یعنی پردیسان هم برای اداره منطقه به میزان ۶۱ درصد از بودجه‌های شهرداری مرکز استفاده کرده است.

کد خبر 487042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.