تصفیه آب دریا با یک سوم قیمت بین‌المللی توسط دانش بنیان ایرانی

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با طراحی فناوری اجرای سامانه‌های آب شیرین کن، آب دریا را با یک سوم قیمت بین‌المللی تصفیه می‌کند.

به گزارش ایمنا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی اشرف مدرس اظهار کرد: در برنامه ۵ ساله توسعه، مقرر شده است که بخش قابل توجهی از رشد اقتصادی از طریق بهره‌وری محقق شود. در این زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرو هستند و ما تلاش کردیم تا ارتقا بهره‌وری در بخش صنعت را در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: افزایش بهره‌وری در بویلرهای صنعتی یا همان دیگ‌های بخار مورد استفاده در برخی از صنایع، یکی از پروژه‌های این شرکت است که اجرایی شده است.

این فعال عرصه دانش بنیان ادامه داد: دیگ‌بخار یا بویلر عبارت است از یک مخزن بسته که در آن بخار آب برای استفاده در خارج از آن توسط گرمای ناشی از احتراق سوخت تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: ما با افزایش بهره‌وری این دستگاه‌ها، مصرف سوخت آنها را کاهش و طول عمر دستگاه را نیز افزایش دادیم. این کار در بسیاری از پتروشیمی‌ها و دیگر واحدهای صنعتی استفاده کننده از این دستگاه انجام شد.

مدرس ضمن تاکید بر اهمیت بهره‌وری در صنعت، با اشاره به دیگر فعالیت‌های این مجموعه دانش‌بنیان در حوزه آب شیرین‌کن‌ها اظهار کرد: با کاهش منابع آبی متعارف و خشکسالی ناچار هستیم تا استفاده از منابع آب غیرمتعارف مانند آب دریا را در نظر بگیریم. بر این اساس این مجموعه دانش‌بنیان، فناوری طراحی و اجرای سامانه‌های آب شیرین کن را به صورت صددرصد انجام می‌دهد.

وی افزود: اکنون در حال اجرای یک پروژه آب شیرین کن در روستای هلیله در استان بوشهر هستیم که ظرفیت شیرین سازی ۱۲۵۰ متر مکعب از آب دریا را دارد و پروژه در حال پیشرفت است.

به گفته این فعال عرصه دانش بنیان، پیش از این نیز یک پروژه نیز در یکی از مناطق شهرستان شاهرود انجام شد و پروژه تصفیه و شیرین‌سازی آب به مقدار ۱۴۰۰ متر مکعب در روز انجام گرفت.

مدرس خاطرنشان کرد: شیرین‌سازی هر لیتر آب دریا در خارج از کشور، به طور معمول یک دلار هزینه دارد، در حالی که ما این کار را با یک سوم قیمت بین‌المللی انجام می‌دهیم.

کد خبر 486977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.