۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
آزادی گروگان ۹ ساله در ۱۹ سالگی

پسری که در ۹ سالگی ربوده شده و به خارج از کشور منتقل شده بود، پس از ۱۰ سال و در شرایطی که حالا جوانی ۱۹ساله است آزاد شد.

به گزارش ایمنا، پسری که در ۹ سالگی ربوده شده و به خارج از کشور منتقل شده بود، پس از ۱۰ سال و در شرایطی که حالا جوانی ۱۹ ساله است، آزاد شد و به خانه بازگشت.

این پسر که ساکن یکی از روستاهای بخش بنت، شهرستان نیکشهر واقع در استان سیستان و بلوچستان است، روز ۲۶ بهمن‌ماه سال ۹۰ به طرز عجیبی ناپدید شد. او آن روز برای بازی از خانه بیرون رفته بود و در نزدیکی خانه‌شان با بچه‌ها مشغول بازی بود اما خانواده‌اش هرچه صبر کردند خبری از فرزندشان نشد.

آن شب پدر و مادر کودک همه جا را برای پیدا کردنش جست‌وجو کردند اما هیچ کس از او خبر نداشت و معلوم نبود چه بلایی بر سرش آمده است. آنها به همین دلیل سراغ پلیس رفتند و درخواست کمک کردند و تحقیقات برای روشن‌شدن سرنوشت پسر گم‌شده در دستور کار قرار گرفت.

با وجود این که تا چند روز هیچ کس از پسر مفقود شده، اطلاعی نداشت اما چند روز بعد مأموران به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد ۳ مرد غریبه او را ربوده‌اند. در تحقیقات میدانی یک شاهد به پلیس گفت که ۳ مرد که سوار بر یک پژو ۴۰۵ بودند پسربچه را سوار خودرو کرده و با خود برده‌اند.

این اظهارات نشان می‌داد که پسربچه به‌احتمال زیاد به گروگان گرفته شده و خانواده او باید منتظر تماس آدم‌ربایان باشند. برخلاف انتظار پلیس، اما هیچ تماسی با خانواده پسر مفقود گرفته نشد و مأموران در تحقیقات خود پی بردند که آدم‌ربایان پسر بچه را به افغانستان منتقل کرده‌اند.

انتظار ۱۰ ساله

با وجود این که تحقیقات پلیس برای پیدا کردن این گروگان همچنان در جریان بود اما او به مکانی نامعلوم منتقل شده بود و آدم‌ربایان هیچ ردی از خود باقی نگذاشته بودند به همین دلیل این آدم‌ربایی ۱۰ سال به طول انجامید. چند روز قبل در حالی‌که پرونده این آدم‌ربایی همچنان روی میز مأموران بود، آنها به اطلاعات تازه‌ای در این خصوص دست یافتند و با همکاری اینترپل توانستند رد آدم‌ربایان را در افغانستان دنبال کنند. آنطور که معلوم بود در طول این ۱۰ سال پسر نوجوان با آدم‌ربایان زندگی می‌کرد اما آنها اجازه نمی‌دادند از محل نگهداری‌اش دور شود. مأموران قصد داشتند در عملیاتی گروگان را که حالا ۱۹ ساله شده بود آزاد کنند اما آدم‌ربایان که از عملیات پلیس با خبر شده بودند پیش از آن گروگان‌شان را بعد از ۱۰ سال اسارت رها کردند.

ماجرا از زبان رئیس پلیس

سردار احمد طاهری، فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان درباره جزئیات این پرونده پیچیده، گفت: کارآگاهان پلیس آگاهی استان و شهرستان نیکشهر اقدامات گسترده خود را برای روشن‌ شدن موضوع از همان روز نخست آغاز کردند و با تحقیقات میدانی از اهالی محل و بررسی‌های صورت‌گرفته مشخص شد، ۳ سرنشین یک دستگاه خودروی پژو ۴۰۵، پسر بچه ۹ ساله‌ای را درحالی‌که در کوچه مشغول بازی بوده است، ربوده و به سرعت از محل متواری شده‌اند.

وی ادامه داد: با انجام تحقیقات فنی و بازجویی‌  از اولیای فرد ربوده شده هویت آدم‌ربایان مشخص شد و تلاش برای دستگیری آنها در دستور کار قرار گرفت.

طاهری در ادامه گفت: پس از پیگیری‌های شبانه روزی، مأموران پلیس آگاهی رد گروگانگیران را به سمت مرز کشور همجوار زدند که پس از بررسی‌های صورت گرفته معلوم شد فرد ربوده‌شده به آن طرف مرز انتقال داده شده است.

در ادامه با استفاده از توان پلیس اینترپل ایران و همچنین همکاری ریش‌سفیدان و معتمدان محلی در نهایت آدم‌ربایان فرد ربوده‌ شده را بدون دریافت هیچ وجهی رها کردند.

رئیس پلیس استان سیستان و بلوچستان درباره انگیزه این آدم‌ربایی ۱۰ ساله، گفت: پسر جوان درباره آدم‌ربایان گفت که آنها ۳ افغان بودند که به‌علت اختلافات مالی با عموی او دست به گروگانگیری زده بودند. به‌گفته وی تحقیقات پلیس برای دستگیری آدم‌ربایان همچنان ادامه دارد.

منبع: همشهری آنلاین

کد خبر 486844

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.