پرونده آزاده نامداری جنایی نیست/برگزاری دادگاه شکایت سرباز راهور

سخنگوی قوه قضائیه با رد جنایی بودن پرونده «آزاده نامداری» مجری سابق تلویزیون، درباره آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس گفت: این پرونده منتهی به صدور کیفرخواست شده و بزودی جلسات دادگاه آن برگزار خواهد شد.

به گزارش ایمنا، غلامحسین اسماعیلی امروز سه‌شنبه در نخستین نشست خبری سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: امیدوارم سال ۱۴۰۰، سال عزت و برکت و کرامت و حسن مدیریت و سال گشایش و فرج برای مردم ایران و امت اسلام و جهان بشریت باشد.

وی با اشاره به آغاز ماه مبارک رمضان افزود: ماه مبارک رمضان فرصتی برای همه مؤمنان در جهت بهره برداری حداکثری از ظرفیت خداداد این ماه عظیم است.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: بر رعایت حرمت این ماه و رعایت حرمت مؤمنان روزه دار توسط افرادی که به هر دلیل از گرفتن روزه معذور هستند تاکید می‌کنم همچنین واحدهای صنفی به ویژه اصناف خوردنی و آشامیدنی حرمت این ماه مبارک را نگه دارند و از تظاهر به روزه خواری در این ماه اجتناب شود.

اسماعیلی با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان «تولید و پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: احیای بیش از دو هزار واحد تولیدی و صنعتی در دو سال دلیل روشنی بر عملکرد قوه قضائیه است.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: برخی توئیت بازان و افراد صاحب مناصب در اجرای گزارش عملکرد نهاد مربوط خود، عملکرد قوه قضائیه را زیر سوال بردند. ما در انجام این وظیفه از کسی تشکر نخواسته و نمی‌خواهیم اما فرافکنی را هم شایسته نمی‌دانیم.

وی اضافه کرد: حمایت از تولید را وظیفه همگان می‌دانیم و به همه نهادهای حاکمیتی هم توصیه می‌کنیم شما هم بیایید و در این مسیر قدم بردارید.

اسماعیلی با اشاره به سفر اخیر رئیس قوه قضائیه به استان لرستان گفت: حدود ۷۰ درصد واحدهای تولیدی لرستان نیمه فعال و غیرفعال بودند که با ورود قوه قضائیه در حال فعال شدن است؛ دیگران هم ورود کنند تا مشکل باقی واحدهای تولیدی رفع شود.

سخنگوی دستگاه قضا درباره عملکرد واحدهای قضائی افزود: در واحدهای قضائی سراسر کشور در سال ۹۹ شاهد افزایش پنج درصدی ورود پرونده‌های یکتا به واحدهای قضائی و شوراهای حل اختلاف بودیم.

وی ادامه داد: حدود هشت درصد ورودی پرونده‌ها نسبت به سال قبل افزایش یافته اما افزایش ۱۲ درصدی عملکرد در رسیدگی به پرونده‌ها را داشتیم. همچنین ۲۰ درصد افزایش عملکرد همکاران در دستگاه قضا را شاهد بودیم و رسیدگی به پرونده‌ها به ۱۵ روز کاهش یافته است.

اسماعیلی اظهار کرد: ابلاغ الکترونیکی به مرز ۹۰ درصد رسیده، همچنین صدور احکام جایگزین حبس ۲۹ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته است.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: پرونده‌های تصادفات رانندگی در سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸ حدود ۲۰ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: سال ۱۴۰۰ سومین سال دوره تحول قوه قضائیه است و از این هفته تا هفته قوه قضائیه در نشست‌های سخنگویی مروری بر عملکرد این قوه در دوره تحول خواهیم داشت. تلاش داریم در سال جدید بیش از ۵۰ درصد برنامه‌های سند تحول را عملیاتی کنیم.

دو انتصاب جدید در قوه قضائیه

سخنگوی قوه قضائیه درباره دو انتصاب جدید در قوه قضائیه گفت: حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق به ریاست دیوان عدالت اداری و علی غلامی از اساتید دانشگاه و برجسته به عنوان معاون اجتماعی و پیشگیری قوه قضائیه منصوب شدند.

آزادی ۲۲۵ محکوم امنیتی در سال ۹۹

اسماعیلی درباره وضعیت زندان و زندانیان در ایام کرونا گفت: در سال ۹۹ اهتمام جدی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در فضای زندان‌ها داشتیم. در یکساله کرونا در هر روز حداقل ۵۰ هزار نفر از زندانیان در مرخصی بودند و در ایام اوج کرونا عدد مرخصی زندانیان از ۱۰۰ هزار نفر هم تجاوز کرد.

وی ادامه داد: در سال ۹۹، ۱۵ هزار و ۳۰۰ نفر از محکومان مشمول عفو رهبری شدند که این عدد در مقایسه با سال ۹۸، ۸۶ درصد رشد داشته و در مقایسه با سال ۹۷، ۴۱۸ درصد رشد داشته است.

اسماعیلی اضافه کرد: ۲۲۵ نفر از محکومان امنیتی در سال ۹۹ مورد عفو رهبری قرار گرفتند که برخی از آنها مربوط به اغتشاشات آبان ۹۸ و فتنه بنزینی بودند و ۱۰۳ نفر هم از اتباع خارجه در سال ۹۹، مورد عفو قرار گرفتند که در آستانه سفر رئیس قوه قضائیه به عراق آزاد شدند.

استفاده ۳۲۰۰ زندانی از پابند الکترونیکی

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: ۹۰۰ اتاق دادرسی الکترونیک داشتیم و بیش از ۱۱۱ هزار دادرسی الکترونیکی از داخل زندان‌ها انجام دادیم و در سال ۹۹، ۳۲۰۰ نفر زندانی تحت مراقبت و پابند الکترونیکی قرار گرفتند.

وی گفت: در سال ۹۹ طرح پایش زندانیان را اجرا کردیم که اکثریت زندانیان در این طرح پایش مورد بررسی مجدد قرار گرفتند و اسباب آزادی ۲۰ هزار زندانی فراهم شد. برای این امر در سال ۹۹ بیش از ۵۰ هزار مورد بازدید قضات از زندان‌ها داشتیم.

پاسخ اسماعیلی در مورد احتمال فیلترینگ شبکه اجتماعی «کلاب هاوس»

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال فیلترینگ شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» گفت: این موضوع را بخشی از حوزه فضای مجازی کشور می‌دانیم و از رهاشدگی فضای مجازی گله داریم.

وی ادامه داد: همانطور که مرزهای آبی و دریایی ساماندهی و مدیریت می‌شوند، فضای مجازی نیز نیازمند ساماندهی و مدیریت است و این مسئولیت به عهده دولت، وزارت ارتباطات و نهادهای متولی است که آنها باید این فضا را مدیریت و ساماندهی و از رها شدگی آن جلوگیری کنند و چنانچه در انجام مأموریت‌های خود قصور کنند باید در ارتباط با قصور خود پاسخگو باشند.

آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس گفت: این پرونده منتهی به صدور کیفرخواست شده و بزودی جلسات دادگاه آن برگزار خواهد شد.

رسیدگی به ۲۰۴ پرونده در شعب ویژه مفاسد اقتصادی

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره فرایند رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی گفت: این موضوع همیشه جزو اولویت‌های ما بوده و خواهد بود و به هیچ عنوان در این حوزه کوتاه نمی‌آییم. در همین راستا دادگاه رسیدگی به پرونده حسن میرکاظمی معروف به «حسن رعیت» در حال برگزاری است.

وی ادامه داد: در شهریور ۱۳۹۹ استجازه پرونده‌های مفاسد اقتصادی تمدید شد و تعداد ۲۰۴ پرونده مربوط به مفاسد اقتصادی در شعب ویژه با ۶۲۵ متهم رسیدگی شده که از این تعداد ۱۲۱ پرونده در ۶ ماه دوم رسیدگی و حکم آن صادر شده است.

اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که چه میزان دادگاه‌های مفاسد اقتصادی در مبارزه با فساد نقش داشته، گفت: این برخوردها نقش بسزایی داشته و شاخص اجمالی آن این است که در ایام اخیر سیر نزولی پرونده‌های مفاسد اقتصادی را شاهد هستیم.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: البته اثرگذاری ورود قضائی علاوه بر عبرت آموزی و بازدارندگی برای دیگران بخش‌های دیگری هم دارد که بخشی از این اثرگذاری مجازات مفسدان است و بخش دیگر مربوط به بازگشت اموال به تاراج رفته و به یغما رفته به بیت المال مسلمانان است و مکرراً درباره بازگشت این اموال اعلام کرده ایم و در واقع مجموعه اثربخشی قوه قضائیه را باید در یک بسته کامل مورد ارزیابی قرار داد.

پرونده آزاده نامداری جنایی نیست

سخنگوی قوه قضائیه درباره وضعیت پرونده «آزادی نامداری» گفت: تا امروز بررسی‌های قضائی و پزشکی قانونی جنایی بودن این موضوع را منتفی می‌داند و پرونده جنایی نیست و با توجه به بررسی‌ها در سایر جهات در فضایی مبتنی بر نظر پزشکی قانونی، قاضی پرونده تصمیم لازم را اتخاد خواهد کرد و اجازه دهیم که فضای جامعه آرام باشد و اکنون که جنایتی در کار نبوده باید نظر پزشکی قانونی ارائه شود.

آخرین وضعیت پرونده محمد امامی

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده امامی گفت: از منظر دادگاه، پرونده توأم با نقایص بود و دادگاه تصمیم گرفت تا موارد نقص پرونده را به جای ارجاع به دادسرا توسط دادگاه برطرف کند و پرونده مسیر قضائی را طی کند.

وی ادامه داد: اکنون روزهای پایانی رفع نقص پرونده است و با رفع نقایص جلسات ادامه می‌یابد.

اسماعیلی توضیح داد: دادگاه هم غیرعلنی نیست و علنی است و بارها گفتیم بین علنی بودن دادگاه و انتشار جزئیات دادگاه تفاوت است و ما در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی اقدام می‌کنیم.

سیاست جنایی قوه قضائیه تبیین می‌شود

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره نظر رئیس قوه قضائیه مبنی بر تغییر سیاست کیفری و برخی قوانین کیفری گفت: آن چه ریاست قوه قضائیه بیان کردند تبیین سیاست جنایی اسلام با لحاظ شرایط روز است که در این زمینه ما متعاقب آن تغییراتی در مجازات‌ها خصوصاً در حوزه تعزیرات خواهیم داشت.

اسماعیلی افزود: اعتقاد داریم مجازات‌های تعزیری هم باید بازدارندگی داشته و هم به گونه‌ای باشد که عوارض آن برای خانواده‌ها به حداقل برسد. این مرحله گام اولی است که ایشان فرمودند و با این رویکرد سیاست جنایی قوه قضائیه را تبیین کردند و تبیین آن بستری برای بازدارندگی قانون مجازات مبحث تعزیرات است که اجرایی خواهد شد.

صدور ۱۶۰ هزار حکم جایگزین مجازات حبس

سخنگوی قوه قضائیه درباره احکام صادره در سال ۹۹ گفت: در سال ۹۹ حدود ۱۶۰ هزار حکم جایگزین مجازات حبس صادر شد، همچنین در سال گذشته گرچه تعدادی از احکام قصاص به لحاظ درخواست اولیای دم اجرا شد، اما ۸۷۸ از محکومان قصاص با کمک مصلحان و خیران و شوراهای حل اختلاف و گذشت اولیای دم از قصاص نجات یافتند البته مجازات عمومی آنها اجرا شد.

اسماعیلی توضیح داد: افراد دارای حکم قتل عمد برای بازدارندگی از جرم خشن و سنگین قتل عمد اگر با گذشت مواجه شوند هم از جنبه عمومی به مجازات و حبس محکوم می‌شوند.

افزایش ۲۰ درصدی پرونده‌های ثبتی و ملکی

وی ادامه داد: از موضوعاتی که با افزایش ورودی پرونده مواجه بودیم، پرونده‌های الزام به تنظیم سند رسمی املاک است و در همین راستا به دنبال اعتباربخشی به اسناد رسمی و حذف اسناد عادی هستیم.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: عدم اصلاح قانون در سال گذشته ۲۰ درصد آمار پرونده‌های ثبتی و ملکی را افزایش داده که این روند به صلاح مردم و جامعه نیست.

استعلام ۱۰۰ هزار نامزد انتخاباتی از قوه قضائیه

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات دستگاه قضائی در فرایند انتخابات گفت: در برگزاری فرایند انتخابات ماموریت‌هایی برای دستگاه قضائی در چارچوب قوانین در نظر گرفته شده است. جلوگیری از وقوع جرم، رسیدگی به تخلفات انتخاباتی همچنین پاسخگویی به استعلام‌های داوطلبان انتخابات از جمله این موضوعات است.

وی ادامه داد: در هجدهم بهمن سال گذشته پیش از آغاز فرایند انتخابات با دستور ریاست قوه قضائیه در مرکز و استان‌ها و شهرستان‌ها، ستادهای پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی تشکیل شده و همه این ستادها در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور فعال هستند.

اسماعیلی افزود: شعب ویژه‌ای برای رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخابات احتمالی تشکیل و مشخص شده است که در صورت تشکیل پرونده در کدام شعب رسیدگی خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: در دادستانی کل کشور ستاد پاسخگویی به استعلام‌ها و سوابق نامزدها تشکیل شده و طبق آخرین آمار تاکنون بالغ بر ۱۰۰ هزار استعلام در مورد داوطلبان انتخابات اعم از شوراها، میان دوره‌ای مجلس و میان دوره مجلس خبرگان انجام شده و این ستاد ظرف زمان مقرر پاسخ‌ها را اعلام خواهد کرد.

اسماعیلی گفت: توصیه ما به همه نامزدان انتخابات، ستادها و هواداران نامزدها این است که در فرایند انتخابات خود را ملزم به اجرای قانون بدانند و از مقررات مربوطه تخطی نکنند.

واکنش دستگاه قضا به شکایت ارسالی مجلس از دولت به قوه قضائیه

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه نمایندگان مجلس گزارش استنکاف رئیس جمهوری از قانون را به قوه قضائیه ارسال کردند، گفت: در روزهای اخیر نمایندگان مجلس مکاتبات متعددی را در ارتباط با موضوعات مشابه داشتند.

وی ادامه داد: مطالبه ما از همه متولیان در رده‌های مختلف این است که مأموریت‌های قانونی خود را به نحو شایسته و در زمان مناسب انجام دهند و تأخیر و تعلل نداشته باشند.

اسماعیلی اظهار کرد: همچنین از نمایندگان مجلس تقاضا می‌کنیم که علاوه بر مکاتباتی که با قوه قضائیه انجام می‌دهند می‌توانند از ابزارهای قانونی در اختیار خود مانند سوال و تحقیق و تفحص بهره بیشتری بگیرند؛ این ابزارها می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: خیلی دنبال مچ گیری نیستیم و بهبود شرایط را تعقیب می‌کنیم.

وی افزود: نمایندگان محترم مجلس مواردی که به قوه قضائیه می‌فرستند اگر توأم با اسناد و مدارک و دلایل و بررسی‌های کارشناسانه باشد ما را هم در فرایند رسیدگی کمک می‌کند تا سریع‌تر رسیدگی کنیم و هم رسیدگی ما از اتقان بیشتری برخوردار می‌شود.

اسماعیلی گفت: آنچه که طبق قانون بر عهده قوه قضائیه است، انجام می‌دهیم و برخی رسیدگی‌ها، تشریفات و آئین رسیدگی خاص خود را دارد و هر رسیدگی باید در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی باشد.

برنامه قوه قضائیه برای از بین رفتن موانع تولید

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره برنامه مدون و مؤثر قوه قضائیه برای از بین رفتن موانع تولید گفت: در این حوزه قوانین متعدد و خوبی وجود دارد؛ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، قانون حداکثر استفاده از خدمات تولیدی، قانون رفع موانع تولید، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون امور گمرکی، اصلاح قانون تنظیم مالی دولت و بسیاری قوانین دیگر در این حوزه وجود دارد.

وی ادامه داد: توصیه اول ما اجرای این قوانین است و معتقدیم همه مخاطبان این قوانین باید وظایف قانونی خود را انجام دهند.

اسماعیلی افزود: در برخی قوانین پیش‌بینی شده تا شعبه ویژه تشکیل شود و برنامه‌های محول به قوه قضائیه را انجام داده‌ایم، در حوزه قاچاق کالا و ارز تأکیدات فراوانی داشتیم و بخشی را که مربوط به ما بود، رسیدگی کردیم و معتقدیم قوه قضائیه باید وظیفه خود را در حوزه تولید و رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی انجام دهد.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: حمایت از تولید را وظیفه همگان می‌دانیم و بخشی از این حمایت حقوقی و قضائی است که قوه قضائیه بدون تشکیل پرونده قضائی به کمک تولیدگران و فعالان اقتصادی آمده است و در مواردی هم به لحاظ تخلف برخی از مدیران یا خصوصی سازی غلط در برخی واحدهای تولیدی، پرونده قضائی تشکیل شده اما تدبیر و سیاست قوه قضائیه این بوده که ضمن رسیدگی به تخلف افراد متخلف روند رسیدگی به گونه‌ای باشد که توأم با اختلال در تولید و بیکار شدن کارگران نباشد.

۴ سفر استانی دیگر

اسماعیلی با اشاره به سفرهای استانی گفت: در شرایط کرونا هم سفرهای استانی را انجام دادیم و در روزهای آینده با بهبود شرایط کرونایی به چهار استان دیگر هم سفر خواهیم کرد.

رسیدگی به بیش از یک میلیون پرونده مسن

وی با قدردانی از زحمات یکایک کارکنان قوه قضائیه افزود: در سال گذشته، بیش از یک میلیون پرونده مسن از سوی همکاران قضائی رسیدگی شده است.

برخی آرای صادره شعب ویژه مفاسد اقتصادی

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به آرای صادره شعب ویژه مفاسد اقتصادی اظهار داشت: حسین زیدی فرزند منصور مالک سرمایه‌گذار شرکت اماراتی AGZ به جرم اخلال در نظام اقتصادی پولی و ارزی کشور به صورت عمده و کلان، به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری، شلاق و محرومیت از مشاغل دولتی محکوم شده است.

وی ادامه داد: در پرونده دیگری، شهرام خباز تمیمی و بهرام خباز تمیمی به جرم سردستگی و رهبری شبکه سازمان یافته قاچاق ارز، هر کدام به ۱۲ سال حبس، شلاق و محرومیت از خدمات دولتی و ضبط اموال ناشی از جرم محکوم شدند و افراد دیگری در همین پرونده از جمله محمد امین آدم پیرا، یوسف آدم پیرا و ابراهیم آدم پیرا که سه برادر هستند و به صورت باندی و خانوادگی در این حوزه ورود کرده بودند، به جرم سردستگی شبکه سازمان یافته قاچاق بین‌المللی ارز به ۱۲ سال حبس، محرومیت از مشاغل دولتی، ۷۴ ضربه شلاق و ضبط درآمدهای ناشی از جرم محکوم شدند.

اسماعیلی افزود: در این پرونده افراد دیگری هم هستند که به مجازات‌های ۵ تا ۶ سال حبس محکوم شدند که از ذکر اسامی آنها به دلیل رعایت وقت خودداری می‌کنم.

منبع: ایرنا

کد خبر 486692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.