سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به امضای سند همکاری‌های ۵ ساله ایران و عراق گفت: این سند، نقشه راهی برای همکاری‌های مشترک دو کشور در عرصه مسایل مربوط به بازار کسب و کار، آموزش‌های مهارتی و رفاه اجتماعی است که در توسعه فعالیت‌های اقتصادی دو کشور موثر خواهد بود.

به گزارش ایمنا، محمد شریعتمداری در پایان سفر دو روزه خود به کشور عراق در تشریح دستاوردهای این سفر، اظهار کرد: سند همکاری‌های مشترک دو کشور در حوزه روابط کار، رفاه اجتماعی و مهارتی به امضای دو طرف رسید.

وی از جمله مباحث مورد توافق را روابط کار، سه جانبه گرایی، مسائل کارگری و کارفرمایی، تشکیل اتحادیه‌ها و توسعه آنها، ایمنی، حفاظت و بازرسی کار و استانداردهای مربوط به آن خواند و تصریح کرد: بدین ترتیب در طول پنج سال آینده، دو دولت در این زمینه‌ها همکاری و آموزش‌های مشترک خواهند داشت.

وزیر تعاون با اشاره به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: با توجه به نقش مهارت در کسب و کار دنیا و تغییراتی که در بازار کار آینده مشاهده می‌شود، طبیعی است که همه دولت‌ها به فکر همکاری مشترک برای آموزش مهارتی در عرصه‌های گوناگون باشند.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: با توجه به نقشی که علم و دانش در زمینه کسب فعالیت‌های اقتصادی دارد، مهارت از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی تاکید کرد: در این سند، همکاری‌های گسترده‌ای در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، تأسیس مراکز تربیت مربیان و مراکزی که در تدوین استانداردها همکاری دارند، بین دو کشور مورد بحث و توافق قرار گرفت.

وزیر تعاون با بیان این که در این سند همکاری، عرصه‌های مشاغل جدید نیز پیش بینی شده که در ۵ سال آینده صورت می‌گیرد، گفت: برای اولین گام در نجف اشرف، ایجاد مرکز مشترک تربیت مربی و استفاده از مراکز آموزشی موجود به ویژه مرکز تربیت مربی در حوزه تربیت مربیان جهانگردی زیارتی و افزایش سطح استاندارد پذیرایی از زائرانی که از سراسر دنیا به به نجف اشرف مشرف می‌شوند مورد توافق قرار گرفت.

شریعتمداری با اشاره به نیروهای جوان از فراهم شدن زمینه‌های تبادل نیروهای مهارت یافته و آغاز همکاری‌های مشترک در این زمینه خبر داد.

وی با بیان این که قرار شده در اولین فرصت، همکاری‌های سازمان آموزش فنی حرفه‌ای کشور با استان نجف اشرف و در ادامه با کربلای معلی آغاز شود، بیان کرد: برای افزایش سطح استانداردهای پذیرایی از زائران، برخی مربیان در سطوح عالی در ایران آموزش می‌بینند.

شریعتمداری از دیگر موارد توافق یافته را ایجاد مراکز جوار کارگاهی در شهر نجف در عرصه‌های گوناگون، فعالیت‌های خدماتی و گردشگری زیارتی بیان کرد که دو کشور از تجربیات یکدیگر بهره خواهند برد.

وزیر تعاون با اشاره به حوزه رفاه اجتماعی تصریح کرد: در این زمینه نیز دو کشور توافق کردند که با مجامع خیریه همکاری داشته باشند و به تأسیس مراکز خیریه کمک و از تجربیات دو جانبه استفاده کنند و توان‌یابان نیز آموزش‌های لازم را ببینند.

شریعتمداری تاکید کرد: در حوزه‌های بیمه‌های حمایتی و اجتماعی هم همکاری‌هایی بین دو کشور به وجود خواهد آمد.

منبع: ایرنا

کد خبر 486690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.