ربیعی: وزارت اطلاعات عامل خرابکاری در نطنز را شناسایی کرده است‌

سخنگوی دولت گفت: خوشبختانه وزارت اطلاعات و متخصصان ضد جاسوسی ما در ماه‌های گذشته و پس از شهادت محسن فخری زاده چندین تیم ترور و خرابکاری وابسته به سرویس‌های امنیتی اسرائیل را دستگیر و هم اکنون پرونده این افراد در مراحل بررسی قضائی قرار گرفته است.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی در ابتدای این نشست خبری با محکوم کردن حمله به تأسیسات هسته‌ای نطنز اظهار کرد: حمله و خرابکاری به تأسیسات هسته‌ای نطنز خسارت‌هایی را به همراه آورد. اقدام علیه سایت هسته‌ای نطنز نشان دهنده شکست دشمنان پیشرفت صنعتی و سیاسی ایران است.

وی افزود: ایران ضمن محکوم کردن این حرکت و تاکید برخورد جامعه بین‌المللی با این تروریسم هسته‌ای، حق خود برای اقدام علیه عاملین و مباشرین این حمله را محفوظ می‌داند. دولت ایران برای ناکام گذاشتن این هدف، با جدیت گسترش فناوری هسته‌ای و تلاش برای رفع تحریم را ادامه خواهد داد. در زمان مناسب خود اقدام خرابکارانه علیه تأسیسات هسته‌ای نطنز را تلافی خواهیم کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این اقدام خرابکارانه برای جلوگیری از توسعه چشمگیر کشور از یک سو و مذاکرات موفق برای رفع تحریم‌های ظالمانه از سوی دیگر است، اظهار کرد: این خرابکاری هرچند موقتاً آسیب‌های محدودی به فعالیت غنی سازی وارد کرده، اما سازمان انرژی اتمی اطمینان داده است که در مدت زمان کوتاهی بخش بزرگی از آسیب‌ها را جبران و در مسیر بازسازی بنا بر تصمیم اتخاذ شده از فناوری‌های جدیدتر استفاده خواهد شد.

ربیعی یادآور شد: برای ما کاملاً روشن است که ریشه این اقدام تروریستی، عصبانیت دشمنان صهیونیستی از تلاش اعضای برجام برای احیای کامل این توافق در هفته‌های گذشته است و هدف نهایی آن جلوگیری از ادامه این روند دیپلماتیک سازنده است.

وی تاکید کرد: البته ما متعهد به تلافی هم سطح در زمان و با شدتی متناسب هستیم اما اجازه نخواهیم داد که دشمنان به اهداف سیاسی خود دست پیدا کنند.

سخنگوی دولت ادامه داد: از همه طرف‌های برجام و همینطور دولت آمریکا که خود را طرفدار دیپلماسی می‌داند، انتظار داریم که این حمله را محکوم کرده و تعهد خود را به اعلام تعارض اقدامات خرابکارانه و تروریستی را با فرایندهای دیپلماتیک جاری اعلام کنند.

اهداف لاوروف در سفر به تهران

ربیعی با اشاره به سفر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به ایران، اظهار کرد: این سفر جهت گسترش روابط همکاری‌های دو جانبه انجام خواهد شد. بر این اساس این سفر برای تمدید سند پنج ساله همکاری‌های دو جانبه یا موافقتنامه تأسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی که به امضای دو وزیر خارجه خواهد رسید، انجام می‌شود. همچنین در خصوص مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها تبادل نظر خواهد شد.

اقدامات دولت برای افزایش حقوق مستمری بگیران تحت پوشش تأمین اجتماعی

وی در بخش دیگری از سخنانش با برشمردن اقدامات دولت برای افزایش مستمری حداقل‌بگیران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی، افزود: این افرایش تا میزان ۳۹ درصد و برای سایر سطوح (غیر حداقل‌بگیر) ۲۶ درصد به علاوه مبلغ ثابت ۲۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان به تصویب رسید و با تلاش‌های سازمان تأمین اجتماعی، دریافتی بازنشستگان حداقل بگیر دارای همسر و دو فرزند پس از اعمال ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی (افزایش سنواتی) نسبت به مجموع مستمری متناسب سازی شده سال ۹۹ و با احتساب مرحله دوم متناسب سازی به ترتیب برای دارندگان ۳۰ سال سابقه از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و دارندگان ۲۰ سال سابقه از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در فروردین ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه اعمال متناسب‌سازی در سیستم نرم افزاری موجب اعتراض بخشی از متوسط بگیران (غیر حداقل‌بگیران) شد، یادآور شد: پس بنا بر سنت خوبی که در سازمان تأمین اجتماعی شکل گرفته است، پنج روش برای اجرای متناسب‌سازی مرحله دوم برای رفع بخشی از دغدغه بازنشستگان تأمین اجتماعی در دست بررسی است که یکی از آنها با حضور و مشارکت مسئولین کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی نهایی و در پرداخت اردیبهشت ماه لحاظ خواهد شد.

ربیعی تصریح کرد: سیاست دولت و همراهی مجلس شورای اسلامی از سال ۹۹ تا به امروز توجه به قدرت خرید کارگران و بازنشستگان بوده است و با اجرای همسان سازی در کنار افزایش ۳۹ درصدی حقوق‌ها به یاری خدا، بخشی از دغدغه بازنشستگان تأمین اجتماعی رفع خواهد شد.

جزئیات خرابکاری در سایت هسته‌ای نطنز

سخنگوی دولت در ادامه و در پاسخ به پرسشی درباره جزئیات حادثه روز یکشنبه در سایت نطنز و حجم خسارات آن تصریح کرد: روز یکشنبه خرابکاری در کانال کابل‌های برق‌رسان به سامانه ماشین‌های سانتریفوژ رخ داد. این یک حمله بیرونی نبوده و محل خرابکاری نیز کاملاً مشخص شده است. خسارت وارد شده به سرعت قابل رفع و جبران است و پرسنل غیور سازمان انرژی اتمی در حال تلاش شبانه روزی هستند.

ربیعی افزود: مقرر شد به جای سانتریفیوژهای IR1 سانتریفیوژهای IR6 مجدداً نصب شود. قطعاً هدف این تخریب‌ها از کار انداختن سانتریفیوژها بوده است و من امروز اعلام می‌کنم بر اساس یک تصمیم ملی و یک خواست مدنی چرخ سانتریفیوژهای ما برای همیشه خواهد چرخید، هر روز بهتر از دیروز.

وی با تاکید بر اینکه هدف اصلی این خرابکاری، سیاسی است تا نگذارند دستیابی مردم ایران به حقوق خود در عرصه جهانی به ثمر بنشیند، اظهار کرد: تجربه به ما نشان می‌دهد هرگاه در عرصه جهانی گام‌های مؤثری را بر می‌داریم دشمن استراتژیک ایران و مردم ایران کینه‌توزانه علیه منافع ملت به اعمال تروریستی ناجوانمردانه دست می‌زند.

سخنگوی دولت هدف این گونه تخریب‌ها را هم حمله به توانایی‌های فنی و هم حمله به توانایی‌های سیاسی ایران دانست و گفت: آنها به دنبال تضعیف روحیه جوانان غیور در صنعت هسته‌ای و ایجاد یاس و ناامیدی در مردم هستند ولی ما قطعاً پاسخ محکم خواهیم داد.

ربیعی با بیان اینکه ایران در قبال این گونه اقدامات استراتژی، پاسخ سه‌گانه را دنبال می‌کند، تصریح کرد: اول حق خود را برای اقدام علیه عاملان و آمران و مباشران محفوظ دانسته‌ایم و این مجازات انجام خواهد شد که کانون این پاسخ نیز در سرزمین متجاوز خواهد بود.

وی ادامه داد: پاسخ دوم ما پیشرفت و گسترش فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در کشور است. پاسخ سوم در عرصه سیاسی است. با عقب راندن تحریم‌ها و تلاش مضاعف برای کسب حقوق ملت ایران اهداف تروریست‌ها را ناکام خواهیم گذاشت. ما در دام عملیات تحریکی دشمن ایران قرار نمی‌گیریم، به مسیر درست خود در عرصه بین‌المللی ادامه داده، تحریم را خواهیم شکست و به تأمین و گسترش صلح و امنیت جهان و منطقه کمک خواهیم کرد.

وزارت اطلاعات عامل خرابکاری در نطنز را شناسایی کرده است‌

سخنگوی دولت خطاب به دشمنان جمهوری اسلامی اظهار کرد: اجازه نمی‌دهیم زندگی ننگین شما که مثل انگل فقط در فضای ناامن ممکن است ادامه دهید. شواهدی بسیار قوی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در این حادثه وجود دارد.

ربیعی تأکید کرد: اول آنکه مقامات این رژیم از ترس پاسخ قاطع ایران با اظهارات دو پهلو شادمانی می‌کنند. دوم اینکه خوشبختانه وزارت اطلاعات و متخصصان ضد جاسوسی ما در ماه‌های گذشته و پس از شهادت محسن فخری زاده چندین تیم ترور و خرابکاری وابسته به سرویس‌های امنیتی اسرائیل را دستگیر و هم اکنون پرونده این افراد در مراحل بررسی قضائی قرار گرفته است و در این حادثه هم فرد خائن به ملت شناسایی و هویت او مشخص شده است و اقدامات لازم در دست پیگیری است.

مذاکرات کمیسیون مشترک برجام تا امروز سازنده بود

وی در پاسخ به این پرسش که چقدر امکان رفع تحریم‌ها وجود دارد، اظهار کرد: ما تا امروز برای آمریکا هیچ جای ابهامی باقی نگذاشته‌ایم که برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات راهی جز لغو تمام تحریم‌هایی که در دوره ترامپ اعمال شده وجود ندارد. نوبت آمریکاست که ثابت کند برای بازگشت به برجام جدی است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: مذاکرات انجام گرفته در کمیسیون مشترک برجام تا امروز سازنده و در مسیر درستی به پیش می‌رود. منتظریم آمریکا به جای بازی با کلمات، با گام‌های عملی برای اثبات حسن نیت خود بردارد

ربیعی با بیان اینکه دولت ترجیح می‌دهد میراثی بدون تحریم را به دولت بعدی واگذار کند، تصریح کرد: اما در عین حال مایل هم نیستیم که شتابزده رفتار کنیم. اگر آمریکا آماده انجام تعهداتش باشد، ما هم متقابلاً آماده انجام تمام تعهدات خودمان هستیم در غیر این صورت، گذشت زمان ممکن است احیای برجام را بسیار دشوارتر کند.

آمریکا برای بازگشت به برجام راهی جز لغو یکباره تحریم‌ها ندارد

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مذاکره مستقیم با آمریکا برای بازگشت به برجام و اعلام مطالبات ایران به صورت مستقیم راه‌کار منطقی‌تر و عملی‌تری نیست، گفت: سخت‌گیری ما برای امتناع از مذاکره با آمریکا خارج از چارچوب برجام پیام روشن و سختگیرانه‌ای دارد مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه مذاکره با آمریکا خارج از موضوع برنامه‌های هسته‌ای و بیرون از چارچوب برجام را به رسمیت نمی‌شناسد و ضرورتی برای انجام چنین گفت‌وگوهایی قائل نیست. این سیاست و سختگیری مبتنی بر سال‌ها تجربه است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه چون آمریکا هنوز به برجام بازنگشته نمی‌تواند از ساختار مذاکراتی آن با ایران از جمله در کمیسیون مشترک استفاده کند، یادآور شد: همچنین، از نظر ما مذاکره تنها زمانی لازم است که با مسئله پیچیده‌ای روبه‌رو باشیم در حالی‌که نحوه بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات روشن و تعیین‌شده در متن توافق برجام بسیار ساده بوده و نیازمند مذاکره نیست.

ربیعی با تاکید بر اینکه اگر آمریکا می‌خواهد طرف مذاکره با ایران در کمیسیون مشترک قرار بگیرد باید به برجام بازگردد، یادآور شد: برای بازگشت به برجام راهی جز لغو یکباره و تمامی تحریم‌های ناقض توافق که دوره ریاست جمهوری ترامپ اعمال شده وجود ندارد. اگر این اتفاق صورت بگیرد، ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بعد از راستی آزمایی، به همه تعهدات خود مطابق برجام بازخواهیم گشت.

در موضوع لغو تحریم‌ها مواضع ایران و روسیه مشترک است

وی در پاسخ به این پرسش که ارزیابی او از مواضع روسیه در مذاکرات وین چگونه است، اظهار کرد: دوستان روسی ما با مواضع ایران به خوبی آشنایی دارند و همانند سال‌های گذشته نقش سازنده‌ای را در این گفت‌وگوها ایفا می‌کنند. ایران و روسیه هر دو قربانی تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا بوده‌اند و در تلاش برای مقابله با این نوع اقدامات خودسرانه مواضع مشترکی دارند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما به رایزنی‌های مداوم با هدف اطمینان از اجرای کامل تعهدات توسط همه طرف‌های ۴+۱ ادامه می‌دهیم، تاکید کرد: سفر آقای لاوروف هم در ادامه این رایزنی‌ها و مشورت‌های مرسوم میان دو کشور نه تنها درباره اطمینان از اجرای کامل برجام بلکه در سایر موضوعات مورد علاقه طرفین از جمله در حفظ و گسترش روابط تجاری و همکاری‌های دو کشور در مسائل منطقه‌ای است.

اصل ماجرای استنکاف رئیس جمهور از ابلاغ ۱۳ فقره قانون

وی در پاسخ این سوال که نمایندگان مجلس گزارش کمیسیون حقوقی را تحت عنوان استنکاف رئیس جمهوری از ابلاغ ۱۳ فقره قانون به قوه قضائیه ارجاع دادند و در عین حال لوایح دولت در مجلس اعلام وصول نشده است و واکنش دولت به این شرایط، گفت: درباره ادعای استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ ۱۳ فقره قانون، قبلاً صحبت شده و آقای امیری معاون امور مجلس رئیس‌جمهور هم در کمیسیون قضائی مجلس، توضیحات قابل توجه و مبسوطی را ارائه کرده اند. هرچند که طبق قانون و روال ایشان باید در صحن علنی مجلس نیز صحبت می‌کرد اما این اجازه به معاون پارلمانی رئیس جمهور داده نشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: از ۱۳ مورد ادعایی ۸ مورد مربوط به مجلس دهم است و ارتباطی به این مجلس ندارد. اتفاقاً آنها هم توسط رئیس مجلس وقت، به روزنامه رسمی ابلاغ شده است ۳ مورد هم توسط رئیس جمهور ابلاغ شده اما روزنامه رسمی آنها را منتشر نکرده است. ۲ مورد هم مرتبط به این مجلس است که توسط رئیس مجلس برای انتشار به روزنامه رسمی داده شد.

ربیعی ادامه داد: اما اقدام شکایت نمایندگان از دولت به دلیل آنچه «ابلاغ نکردن قوانین» خوانده‌اند، اقدامی عجیب و بدعتی است تازه و به اعتقاد حقوقدانان، این شکایت، اساساً موضوعیت ندارد؛ چرا که قانون، فرایند ابلاغ قوانین را مشخص کرده و گفته که در صورت ابلاغ نکردن رئیس‌جمهور، رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند. این شکایت برای ابلاغ قوانین اصلاً ضرورت ندارد.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد برخی نمایندگان بین اجرا و ابلاغ قوانین، تمییزی قائل نیستند، تصریح کرد: چون همان طور که گفتم اگر بر فرض، رئیس قوه مجریه از ابلاغ قانونی استنکاف کند، رئیس قوه مقننه می‌تواند آن را ابلاغ کند. این سنت ۴۰ ساله‌ای است که در مجلس جاری بوده است بنابراین ظاهراً اتفاق جدیدی در حال رخ‌دادن است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: متأسفانه عکس این قضیه وجود دارد یعنی تعدادی لایحه دولت در مجلس یازدهم در حالی معطل مانده که نمایندگان محترم با عناوین مشابه و با بار مالی قابل توجه، اقدام به تهیه و تصویب طرح می‌کنند که به جز تحمیل هزینه در عمل، مشکلاتی را هم ایجاد می‌کند. تجربه گذشته نشان می‌دهد روند تصویب قوانین، اگر از طریق ارائه لوایح باشد، آن قانون‌، دقیق‌تر خواهد بود؛ چرا که کار کارشناسی کامل بر روی لایحه صورت می‌گیرد.

ربیعی یادآور شد: تعدادی از لوایح مهم دولت برخلاف پیگیری‌های مکرر، هنوز اعلام وصول نشده است. البته دولت تلاش دارد حتی‌المقدور موضوع را با پیگیری‌های اداری و پارلمانی حل و فصل کند و نیازی به شکایت به مراجع قضائی و ذی‌ربط نباشد وگرنه شکایت به کمیسیون اصل ۹۰، یا شکایت به بازرسی کل کشور و شکایت به قوه قضائیه استفاده از ظرفیت تبصره اصل ۱۱۰ قانون اساسی راهکارهایی می‌باشد که می‌توان به آنها تمسک جست.

وی با برشمردن لیست فهرست لوایح اعلام وصول‌نشده در مجلس یازدهم، گفت: لایحه نحوه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات عمومی، لایحه مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری، لایحه اصلاح بند (و) و تبصره (۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور و لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت از جمله این موارد است.

سخنگوی دولت افزود: لایحه تمدید مقررات مقرر در تبصره‌های ۱و ۲ ماده ۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، لایحه اصلاح و الحاق موادی به قانون تأسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور که مصوب ۱۳۷۷ است و لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان از دیگر موارد است. همچنین جالب است بدانید برخی از این لوایح نیز دو فوریتی بوده‌اند که هنوز اعلام وصول نشده اند، بنابراین قضاوت با افکار عمومی است که چه کسی نسبت به قوانین، بی‌توجه است.

منبع: ایسنا
کد خبر 486633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.