ظریف: آمریکا بداند نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی به آن‌ها نخواهد داد

وزیر امور خارجه گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی به آنها نخواهد داد و آنها باید بدانند که این اقدامات وضعیت را برای آنها دشوارتر می‌کند.

به گزارش ایمنا، محمد جواد ظریف بعد از دیدار و رایزنی با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در تهران اظهار کرد: امیدوارم با توافقی که بین دو کشور صورت گرفته تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران شروع شود و امکان خرید تعداد بیشتری واکسن از روسیه برای تأمین نیازهای ایران فراهم شود. این موضوع زمینه خوبی برای همکاری‌های گسترده‌تر بین دو کشور است.

وی در ادامه صحبت‌های خود در مورد اقدام روز گذشته اتحادیه اروپا در تحریم تعدادی از مقامات ایرانی و نوع واکنش ایران به این اقدام، گفت: اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته با ناتوانی در اجرای تعهدات برجامی خود و با تسلیم شدن در برابر فشارهای آمریکا نشان داده است که کم کم دارد موضوعیت خود را در روابط بین‌الملل از دست می‌دهد و امروز هم به جای اینکه اروپایی‌ها اقدام آمریکایی‌ها برای تهدید تروریستی علیه امنیت غذایی و دارویی بیش از ۸۲ میلیون ایرانی را محکوم کند، به جای اینکه علیه اتفاق صورت گرفته در پایگاه غنی سازی ایران اقدام کنند جایی که تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است در حد اظهار نظر خیلی نرم از این موضوعات عبور می‌کنند و همزمان علیه مقامات نظامی ایران اقدام می‌کنند. این اتفاقات باعث می‌شود که اتحادیه اروپا به دنیا ثابت کند که جایگاهی در دنیا ندارد و این اتحادیه در واقع نه تنها دنباله رو سیاست‌های آمریکاست بلکه دنباله‌رو تندترین گروه‌های داخل آمریکا و رژیم صهیونیستی است و این به نظرم برای اروپا بسیار جای شرمندگی دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ما حتماً با این اقدام اتحادیه اروپا برخورد می‌کنیم. قسمتی از تصمیمات و دیپلماسی ایران در مورد این موضوع را دیروز اعلام کردیم و در حال بررسی احتمال تحریم افراد اروپایی که در این اقدام غیر قانونی حضور داشتند هستیم و این روند را ادامه می‌دهیم.

ظریف با تشکر از موضع روسیه علیه اقدام خرابکارانه‌ای که روز شنبه در نطنز انجام شد، اظهار کرد: تاکید می‌کنیم که ضرورت دارد همکاری‌ها ادامه پیدا کند و همچنین آمریکا بدون توقف به تعهدات برجامی خود برگردد و کلیه تحریم‌ها را رفع کند. ایران نیز پس از راستی آزمایی اقدامات خود را انجام می‌دهد و ما هیچ مشکلی برای بازگشت به اجرای تعهدات برجامی خود نداریم.

وی در ادامه تصریح کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی به آنها نخواهد داد و آنها باید بدانند که این اقدامات وضعیت را برای آنها دشوارتر می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: اگر آمریکا می‌خواهد بتواند به برجام برگردد باید کلیه تحریم‌ها را بردارد و فهرست تمامی تحریم‌ها را ارائه دهد. بر اساس برجام این وظیفه آمریکاست که فهرست تحریم‌ها را ارائه دهد

ظریف ادامه داد: البته ما یک فهرست مثالی نه فهرست کامل ارائه داده‌ایم تا بدانند با چه دارند بحث می‌کنند، اما طبق برجام این وظیفه آمریکا است که فهرست کلیه تحریم‌ها را ارائه دهد.

وی افزود: البته ما یک فهرست مثالی نه فهرست کامل ارائه داده‌ایم تا بدانند با چه دارند بحث می‌کنند اما طبق برجام این وظیفه آمریکا است که فهرست کلیه تحریم‌ها را ارائه دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان خطاب به آمریکایی‌ها گفت: آنها فراموش نکنند زمانی که آقای ترامپ روی کار آمد، ایران ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده داشت ایران امروز بالای ۴ هزار کیلو دارد.

ظریف اضافه کرد: زمانی که آقای ترامپ روی کار آمد ایران فقط از سانتریفوژ IR1 استفاده می‌کرد، امروز زنجیره‌ای از IR6 کار می‌کند. قبل از اقدام تروریستی اخیر پنج هزار سانتریفوژ IR1 در نطنز غنی سازی می‌کرد، بعد از اقدام تروریستی اخیر اگر قرار باشد که برگردیم حتماً به سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر برمی‌گردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها باید بعد از ۴۲ سال امتحان مردم ایران باید فهمیده باشند که راه برخورد با ایران تهدید نیست، راه برخورد با ایران تروریسم هسته‌ای نیست.

منبع: ایسنا

کد خبر 486632

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.