آخرین اقدامات بهزیستی برای «معافیت سربازی» و «بازنشستگی» معلولان

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور گفت: در سال گذشته اقدامات لازم برای دریافت پلاک ویژه معلولین برای ۱۶۷۴ نفر انجام شد که در مجموع در حال حاضر بیش از ۲۸ هزار نفر از افراد دارای معلولیت دارای پلاک ویژه معلولین هستند.

به گزارش ایمنا، محمدرضا شهبازی ضمن تشریح عملکرد دفتر توانمندسازی معلولان حوزه معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در سال ۹۹، اظهار کرد: در فعالیت توانبخشی مبتنی بر جامعه، به بیش از ۴۸۰ هزار نفر از افراد دارای معلولیت در مناطق روستایی خدمات توانبخشی ارائه شد. به بیش از ۵۰ هزار نفر از افراد در محلات در مناطق شهری کم‌برخوردار خدمات توانبخشی از طریق توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری ارائه شد.

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۲۷۰ صندوق مالی خرد با عضویت ۴۰۰۰ نفر از افراد دارای معلولیت واجد شرایط تشکیل و راه‌اندازی شد.

مناسب‌سازی منزل و خودرو معلولان

شهبازی درباره فعالیت مناسب‌سازی منزل و خودرو افراد دارای معلولیت، تصریح کرد: در فعالیت مناسب سازی منزل و خودرو افراد دارای معلولیت، ۱۷ هزار و ۳۴۰ منزل و بیش از ۲۰۰۰ مورد از خودروهای افراد دارای معلولیت مناسب‌سازی شد.

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی درباره حمایت‌های مالی از دانشجویان دانشگاه‌های غیردولتی از طریق پرداخت شهریه، گفت: به بیش از ۱۳ هزار و ۶۶۰ نفر کمک هزینه شهریه دانشجویی پرداخت شد. همچنین به بیش از ۲۳۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی به صورت ترمی مشوق‌های مالی پرداخت شد.

به گفته شهبازی، در سال ۹۹، ۷۸ هزار نفر از دانش‌آموزان دارای معلولیت از کمک هزینه‌های تحصیلی برخوردار شدند.

ارزیابی تعیین نوع و شدت معلولیت حدود ۱۵۰ هزار نفر

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی با بیان اینکه بیش از ۱۴۸ هزار و ۹۶۰ نفر مورد ارزیابی تعیین نوع و شدت معلولیت در کمیسیون‌های پزشکی تعیین نوع و شدت معلولیت قرار گرفتند، در بخش دیگری، اظهار کرد: در فعالیت حمایت از تردد افراد دارای معلولیت، در بخش پرداخت کمک هزینه‌های تردد برای تردد شغلی، آموزشی، درمانی و ورزشی و اوقات فراغت بیش از ۶۷ هزار نفر مورد حمایت‌های مالی قرار گرفتند.

وی افزود: در سال گذشته اقدامات لازم برای دریافت پلاک ویژه معلولین برای ۱۶۷۴ نفر انجام شد که در مجموع در حال حاضر بیش از ۲۸ هزار نفر از افراد دارای معلولیت دارای پلاک ویژه معلولین هستند.

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی ادامه داد: برای ۹۸۹ نفر متقاضی طرح ترافیک در شهر تهران، بیش از ۵۵ هزار روز طرح ترافیک تأمین و ارائه شد.

بازنشستگی پیش از موعد ۱۲۰ معلول و معافیت از سربازی بیش از ۴۰۰۰ تن

شهبازی گفت: در فعالیت اقدام برای بازنشستگی پیش از موعد افراد دارای معلولیت، ۱۲۰ نفر از افراد متقاضی مورد ارزیابی و اقدامات لازم برای بهره‌مندی از این امتیاز قرار گرفتند.

وی در مورد بهره‌مندی افراد از معافیت سربازی موضوع ماده ۲۶ قانون حمایت از حقوق معلولان گفت: بیش از ۴۰۰۰ نفر افراد در کمیسیون‌های پزشکی معافیت سازمان که با همکاری ناجا انجام می‌شود توانستند اقدامات لازم را برای بهره‌مندی از معافیت سربازی انجام دهند.

به گفته وی، اقدامات لازم برای بیش از ۱۰ هزار نفر مورد ارزیابی برای بهره‌مندی از تسهیلات آزمون‌های سراسری در مقاطع مختلف تحصیلی انجام شد.

شهبازی گفت: پیگیری استخدام ۳ درصد و اجرایی شدن سهمیه ۳ درصد استخدام معلولان به صورت مستمر انجام شد که در سال گذشته ۱۳۰۶ مورد مجوز برای استخدام افراد دارای معلولیت موجود بود که اقدامات لازم و آزمون‌های لازم برای شرکت در آزمون‌های استخدامی صورت گرفت.

وی اقدام بسیار مؤثری که در سال گذشته انجام شد را انعقاد تفاهم‌نامه سازمان بهزیستی با سازمان بیمه سلامت برای بهره‌مندی بیش از یک میلیون و ۶۷ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان که دارای دفترچه بیمه سلامت هستند، عنوان کرد.

منبع: ایسنا

کد خبر 486604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.