آزادسازی پول‌های بلوکه شده در ژاپن، بستگی به مذاکرات برجام دارد

رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن گفت: اگر موضوع برجام به نتیجه نرسد، نباید چندان امیدوار به بازپس‌گیری پول‌های بلوکه شده در کشورها داشت. اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد همین معادلات امروز برقرار خواهد بود، آنها نمی‌توانند پول را انتقال دهند و همچنان بلوکه می‌ماند.

به گزارش ایمنا، بهرام شکوری در مورد وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران در ژاپن اظهار کرد: بیشتر پول‌های بلوکه شده در کشورها در ازای نفت است و بنابراین رقم آن تنها در اختیار دولت است، در نتیجه من از رقم واقعی پول بلوکه شده در ژاپن مطلع نیستم. اما به هر حال می‌دانیم که به علت تحریم‌های بخشی از پول ما در ژاپن است در کشورهای مختلف مانند کره جنوبی نیز به واسطه تحریم‌ها پول بلوکه شده داریم.

وی با اشاره به مذاکرات برجام تصریح کرد: با مذاکراتی هم که به هر حال با امریکایی‌ها و اروپایی‌ها در مورد برجام در حال آغاز است به نظر می‌رسد که پول‌های ایران در این کشورها هم آزاد شود.

رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن با تاکید بر نزدیکی فرهنگی دو کشور خاطرنشان کرد: بین ایران با ژاپنی‌ها و همچنین کره‌ای‌ها مشکلی وجود ندارد، آنچه باعث می‌شود که پول‌های ایران در این کشورها بلوکه شود تحریم‌ها است. ایران و ژاپن به تازگی ۹۰ سالگی رابطه تجاری خود را جشن گرفتند و دو کشور تعاملات دیرینه و تاریخی دارند و از نظر فرهنگی و تاریخی به هم نزدیک هستند اما واقعیت اقتصادی این است که آمریکایی‌های زیادی در ژاپن حتی سهام‌دار هستند و تحریم‌ها اجازه بازگشت پول را نمی‌دهد.

شکوری یادآور شد: مذاکرات با ژاپنی‌ها همیشه انجام می‌شود اما آنچه در این مورد تعیین کننده است مذاکرات برجام است. به نظر می‌رسد که با شروع و به نتیجه رسیدن آن مذاکرات پول‌های بلوکه شده ایران نیز آزاد شود و من فکر می‌کنم این اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به موضوع FATF گفت: موضوع FATF نیز حائز اهمیت است و باید حل شده و این لایحه تصویب شود تا ما بتوانیم مراودات بانکی خود را با جهان داشته باشیم.

رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن در ادامه خاطرنشان کرد: اگر موضوع برجام به نتیجه نرسد و این مذاکرات موفق نباشد، نباید چندان امیدوار به بازپس‌گیری پول‌های بلوکه شده در کشورها داشت. اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد همین معادلات امروز برقرار خواهد بود، آنها نمی‌توانند پول را انتقال دهند و همچنان بلوکه می‌ماند.

منبع: ایلنا

کد خبر 486603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.