غریب‌آبادی: آژانس باید در رابطه با حادثه نطنز به مسوولیت‌های خود عمل کند

نماینده ایران در آژانس گفت: آژانس باید اقدام صورت گرفته در نطنز را محکوم کند و این موضوع در نشست های آژانس مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

به گزارش ایمنا، کاظم غریب آبادی در سخنانی با بیان اینکه بعد از حادثه روز یکشنبه در نطنز، من هم به مدیرکل آژانس و هم معاون وی اطلاع دادم که از نظر ما این اقدام "خرابکاری" است و نقش و مسوولیت رژیم صهیونیستی در این حادثه کاملاً بارز است، گفت: آژانس باید در این رابطه به مسوولیت‌های خود عمل و این اقدام را محکوم کند و در نشست‌های آژانس مورد بحث و بررسی قرار گیرد. هم چنین روز سه شنبه نیز نامه‌ای را در این رابطه تنظیم و برای مدیرکل می‌فرستیم.

وی افزود: برابر قطعنامه‌های مختلف که کنفرانس عمومی بین‌المللی آژانس تصویب کرده و چندین قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل بر آن صحه گذاشته است، هرگونه حمله یا تهدید به حمله به تأسیسات هسته‌ای صلح‌آمیز مغایر منشور ملل متحد، حقوق بین‌الملل و اساسنامه آژانس است که حتی در برخی از موارد متضمن ورود شورای امنیت به این مسائل است. مسؤولیت آژانس هم در این‌باره سنگین است اما متأسفانه سازمان‌های بین‌المللی وابسته هستند و در قبال ایران به مسؤولیت خود عمل نمی‌کنند، اما این نافی آن نیست که از آنها طلبکار نباشیم و مسؤولیت هایشان را یادآوری نکنیم. در این رابطه هم پیگیری می‌کنیم و هر تصمیمی کشور بگیرد طبعاً باید پیگیری کنیم.

نماینده ایران در آژانس خاطرنشان کرد: حتماً این حادثه از نوع خرابکاری است و مستقیماً بر عهده رژیم صهیونیستی آن را می‌دانیم. از نظر ما هدف آنها تضعیف روحیه و تلاش دانشمندان در این عرصه است، اما تجربه به ما نشان داده است که ایران اسلامی هرگاه با این فشارها رو به رو شده قوی ظاهر شده است و در این حادثه هم بلافاصله فرایند جایگزینی ماشین‌های آسیب دیده فراهم شد و ماشین‌های IR-1 که یک سو دارند با ماشین‌هایی از این نوع با پنجاه درصد قدرت بیشتر جایگزین خواهند شد. این یک تصمیم فنی است و این کار الان شروع شده و ماشین‌های جدید در نطنز بلافاصله نصب می‌شود.

وی تاکید کرد که فرایند غنی سازی در نطنز متوقف نشده است.

غریب آبادی گفت: هم چنین ایران چندین اقدام فنی دیگر هم برنامه‌ریزی کرده است که ظرف هفته جاری اعلام می‌شوند. ما هم در عرصه فنی و هم توسط دستگاه‌های ذی‌ربط اقدامات متقابل دیگر را در دستورکار قرار خواهیم داد.

منبع: ایسنا

کد خبر 486542

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.