روحانی: خودکفایی در زمینه های علمی و فناوری غرور انگیز است

رئیس جمهور گفت: برای ما ایرانیان بسیار غرور انگیز است که در زمینه های علمی و فناوری قدم به قدم در حال رسیدن به خودکفایی هستیم.

به گزارش ایمنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در پویش تدبیر و امید و ادامه برنامه‌های افتتاحیه‌ها، در افتتاح ویدئوکنفرانسی پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری اظهار کرد: برای ما بسیار خوشحال کننده است که در شصت و یکمین پنجشنبه افتتاح کشور شاهد افتتاح پروژه‌های بسیار مهم فناورانه، علمی بودیم که در بسیاری از موارد ما را خودکفا کرده است و ما را از واردات بسیاری از محصولات بی نیاز می‌کند.

وی با بیان اینکه در بخش واکسن امروز شاهد تحول بزرگی در کشور هستیم، گفت: شاید در برخی موارد در غرب آسیا جز اولین‌ها باشیم و هر ساله در فصل پاییز میلیون‌ها دز واکسن آنفولانزای فصلی را خریداری و هر سال آن را تکرار می‌کردیم. اما در سال جاری به خاطر کرونا داوطلبان برای این واکسن بیشتر بود.

رئیس جمهور افزود: اگرچه آنفلوانزا امسال تحت‌الشعاع کرونا قرار گرفت، اینکه این واکسن‌ها تا چه حد تأثیرگذار بود یا نه، چون کرونا آمده بود آثار آن چندان مشهود نبود در سال جاری هم چندان مشهود نخواهد بود چون واکسن کرونا واکسنی است که باید در بازار بیاید. اما در عین حال این واکسنی است که سالانه مورد نیاز ماست و همیشه از خارج وارد می‌کردیم این که امروز مراحل مختلف آن را طی کرد و بسیار امیدواریم که در فصل پاییز امسال بتوانیم از واکسن داخلی آنفلوانزا استفاده کنیم.

روحانی تصریح کرد: برای ما ایرانیان جای بسیار غرور است که قدم به قدم در زمینه‌های علمی و فناوری در حال خودکفا شدن هستیم به ویژه در زمینه بهداشت و درمان که برای ما بسیار مهم است. در ذهن ما این بود در زمینه بهداشت و درمان هیچ وقت در هیچ جایی فشار و تحریم بر ما وارد نمی‌شد همیشه در دنیا مرسوم بود آنانی که تحریم کننده و در تاریخ بسیار جلاد بودند، معمولاً دارو غذا و نیازمندی‌های ضروری یک ملت و یک جامعه را استثنا می‌کردند.

وی در عین حال ادامه داد: اما ترامپ روی دست همه جلادان تاریخ زد و جنگی را که علیه ملت ایران شروع کرد که هیچ استثنایی نداشت مانند جنگی که از سلاح‌های شیمیایی، میکروبی و اتمی، مسکونی و غیرمسکونی سرش نمی‌شد و یک تحریم کامل و تمام عیار و یک جنگ بزرگ علیه ملت ما شروع کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه یکی از کشورهایی که صدمه فراوانی از کرونا خورد خود آمریکا بود و خود آنان با معضل بزرگی مواجه شده اند، گفت: دولت یاغی و ضد قانون آمریکا در دوران کرونا هم هیچ توجه نکرد، هیچ تسهیلی قائل نشد و هیچ تحریمی را برطرف نکرد و حتی برای خرید دارو و واکسن مورد نیاز ما هیچ‌گونه تسهیلاتی فراهم نشده است و همه مشکلات پیش روی ما بوده است.

روحانی اضافه کرد: برای خرید واکسن از کواکس با مشکلات عدیده‌ای برای جابجایی پول مواجه شده‌ایم. پول در بانک‌های خارجی داریم اما همه آنها توسط تحریم آمریکا قفل شده است.

وی با اشاره به اعتراف دولت جدید آمریکا به شکست سیاست فشار حداکثری تصریح کرد: امروز هم دولت جدید آمریکا به زبان کاملاً مدعی است که ترامپ خطا کرد و به صراحت این را می‌گوید که ترامپ راه غلط را انتخاب کرده و فشار حداکثری شکست خورده است؛ همه دنیا این را اعتراف می‌کنند که فشار حداکثری علیه ملت ایران برای اهدافی که در نظر گرفته بوده اند، صددرصد شکست خورده است.

وی افزود: هدف آنان به هم ریختن اقتصاد ایران و جامعه ایران و در تصور خودشان سرنگونی نظام بود که در این هدف خود صد درصد شکست خورده‌اند.

رئیس جمهور در عین حال خاطرنشان کرد: مردم ما در این سال‌ها فشار، رنج و زحمت فراوانی متحمل شده اند اما اینکه ما در یک جنگ در برابر قدرتی مانند آمریکا بایستیم، سه سال مبارزه و ایستادگی کنیم و به طور قطعی پیروز شویم، یکی از افتخارات بزرگ ملت و دولت ایران و همچنین افتخار برای رهبر معظم انقلاب است که هدایت‌های لازم را از ابتدا نسبت به دولت و مسیری که باید انتخاب کنیم، ارشاد کردند و امروز هم ارشاد می‌کنند.

روحانی ادامه داد: امروز بسیار خوشحالیم که در زمینه واکسن آنفلوانزا قدم به قدم در حال رسیدن به خودکفایی کامل هستیم و امیدوارم در زمینه کرونا هم در ماه‌های پیش رو به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم به توان داخلی خود تکیه کنیم.

وی با اشاره به مطالب برخی رسانه‌های ضد ملت ایران، ادامه داد: امروز رسانه‌های ضد ایران مداوم حرف می‌زنند و ادعا می‌کنند که ایران نتوانست به موقع واکسن را به مردم برساند و کم رسید یا زیاد رسید، این در حالی است که کشورهایی که توانستند به نسبت واکسن‌های قابل قبولی ارائه کنند به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسد.

رئیس جمهور اظهار کرد: همه کشورها در حال حاضر گرفتار واکسن هستند، چون تولید واکسن در دنیا کم است و به اندازه نیاز نیست. به اندازه یک جمعیت چند میلیاردی در دنیا، نیاز به واکسن وجود دارد. از سویی دیگر واکسن‌های کرونا هم دو مرحله‌ای است پس دو برابر دزهای تولیدی، واکسن مورد نیاز است.

روحانی با بیان اینکه برای خرید واکسن سفارش دادیم و در کنار آن برای تولید هم اقدام کرده‌ایم، گفت: جز کشورهای سرآمدی هستیم که به موقع سفارش خرید دادیم این که آمریکا مانع شده است و انتقال پول ما را یکی دو ماه معطل کرده است به همین دلیل در مجموعه کواکس نوبت ما کمی عقب افتاده است، مقصر آن آمریکا است و باید فحش آن را به ترامپ بدهند.

وی افزود: به جای این که شهامت داشته باشند در برابر آمریکا بایستند و حرف خود را بزنند، به ملت و بخش بهداشت و درمان ما یا به بخش سیاسی دولت و بانک مرکزی حمله می‌کنند که همه اینها دروغ و فریب و تحریف این رسانه‌های ضد ایرانی و ضد ملت ایرانی است و ربطی هم به جمهوری اسلامی، مسئولان و رهبری ندارد.

وی تصریح کرد: اینها ضد کشور و ضد ملت ایران هستند که رسوا و شکست خورده هستند و همیشه هم شکست خورده خواهند بود.

آمریکا مانع دستیابی ایران به ۱۰ میلیون دوز واکسن کرونا شد

رئیس جمهور ادامه داد: با کشوری قرار داد واکسن بستیم، آمریکایی‌ها مانع شده‌اند یعنی آمدند و به شرکت‌هایی که بخش‌هایی از واکسن را از بیرون تأمین می‌کنند، فشار آوردند و ۱۰ میلیون دز واکسنی که قرار بود وارد کشور کنیم را قفل کردند. ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسنی که از کواکس خریداری کرده بودیم به تدریج بخش کوچکی از آن وارد شده است و بقیه هم وارد کشور می‌شود.

روحانی افزود: ما اقدامات خود را انجام داده‌ایم از هند واکسن خریده و پول آن را هم پرداخت کرده‌ایم اما می‌گویند که قوه قضائیه ما مانع شده است و نمی‌توانیم واکسن را به شما بدهیم. بنابراین می‌خواهم بگویم این مسئله ساده‌ای نیست؛ دولت، وزارت بهداشت و درمان و بانک مرکزی همه اقدامات لازم را انجام دادند و من از روز نخست تاکید کرده‌ام و دستور داده‌ام و الان هم تاکید می‌کنم چیزی برای ما مقدم بر مسئله واکسن نیست. هر جا واکسن باشد ما بلافاصله پول آن را تأمین و خریداری می‌کنیم تا وارد کشور شود.

وی با بیان اینکه مدافعان سلامت در خط مقدم، امروز از واکسن استفاده می‌کنند، افزود: اینها مهم و در اولویت دریافت واکسن هستند. در مرحله بعد هم آنانی که در سن بالاتر هستند و بیماری زمینه‌ای دارند از واکسن استفاده خواهند کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: تلاش خواهد شد واکسن داخلی هم به ثمر بنشیند و وارد بازار شود و روسیاهی برای زغال خواهد ماند. دو ماه دیگر وقتی به اندازه کافی واکسن آمد و واکسن داخلی ما هم وارد شد آنها شرمنده ملت ایران می‌شوند.

روحانی یک قدم بسیار مهم امروز را مسئله واکسن عنوان و اظهار کرد: از واکسن انسانی آنفلوانزا تا واکسن آبزیان و دام که آنها هم بسیار مهم بود، از اقدامی که برای استارتر لبنی انجام گرفته تا آنچه که در زمینه صنعت صورت گرفته بسیار مهم است. توانستیم یک موتور سبک سه سیلندر با مصرف بسیار کم پنج لیتری را تولید کنیم و موتور آن موتور قدرتمند یورو ۶ است یعنی از حیث محیط زیستی کاملاً برای ما مهم است و یکی از اقدام مهم زیست محیطی این دولت به شمار می‌رود.

شتاب‌دهنده‌ها باید دانشگاه را به تولید و سپس به بازار فروش متصل کنند

وی ادامه داد: بخش دیگری از افتتاحیه امروز به تولید یک رام با هفت واگن مترو اختصاص داشت که جزء نیاز فوری ما در کلان شهرها است. به لطف خدا امروز این قدرت را یافته‌ایم تا بتوانیم واگن‌های مورد نیاز را تولید کنیم و به تدریج روی پای خود بایستیم و خودکفا شویم.

رئیس جمهور اضافه کرد: در زمینه فناوری دانشگاه شریف افتتاحیه‌ای داشتیم که بسیار اهمیت دارد. در کنار دانشگاه‌های بزرگ ما به ویژه دانشگاه‌هایی که در زمینه علوم تجربی، ریاضی، انسانی و پزشکی دارند کار می‌کنند، یک مرکز فناوری و نوآوری هم در نظر گرفته شود تا شتاب دهنده‌ها در آنجا فعال باشند.

روحانی  خاطرنشان کرد: این شتاب دهنده‌ها هستند که باید دانشگاه را به تولید وصل کنند و این اتصال را به بازار فروش برسانند تا شاهد یک تحول بزرگ باشیم. از همه بخش علمی و فناوری ریاست جمهوری بابت تلاش بسیار خوب در این ۷ سال و نیم تشکر می‌کنم و در ۴ ماه پیش رو این تلاش‌ها ادامه خواهد یافت.

منبع: ایرنا

کد خبر 485578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.