جلسات فشرده شورا در ماه‌های پایانی/ موافقت با برگزاری جلسات مجازی

تعیین زمان‌بندی جلسات شورای شهر تهران در سال ۱۴۰۰ و تا پایان دوره شورای شهر پنجم به تصویب رسید همچنین اعضای شورای شهر تهران با افزودن تبصره برگزاری مجازی جلسات به آئین نامه داخلی شورا موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، اعضای شورا در جلسه امروز (یکشنبه) شورای شهر تهران به بررسی طرح «الحاق یک تبصره به ماده ۳۴ آئین نامه داخلی شورای اسلامی شهر تهران» و گزارش کمیسیون نظارت و حقوقی در این خصوص پرداختند.

«محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران در این خصوص گفت: در اوایل سال تصمیم گرفتیم که به علت شیوع اپیدمی کرونا، یک تبصره به ماده ۳۴ آئین‌نامه داخلی شورا اضافه کنیم تا بتوانیم جلسات را به صورت مجازی برگزار کنیم.

وی افزود: این لایحه به صورت یک فوریتی به کمیسیون نظارت حقوقی ارسال شد و کمیسیون در گزارش خود آن را رد کرده است.

سپس علی اعطا نظر کمیسیون نظارت و حقوقی را چنین بازتاب داد که این تبصره پیشنهادی متعاقب شیوع کرونا مطرح شده است و در آئین‌نامه ملاک عمل شورای شهر آمده است که جلسات باید در محل شورا برگزار شود و جلسات غیر حضوری و مجازی اشکال قانونی دارند. حال در این تبصره می‌خواهیم این مشکل را رفع کنیم تا در شرایطی که برگزاری حضوری جلسات مقدور نیست، بشود جلسات را به صورت مجازی برگزار کرد.

وی ادامه داد: دلیل اینکه کمیسیون حقوقی این تبصره را رد کرده است، حدود صلاحیت شورا و این پرسش است که آیا مورد اعتراض هیئت تطبیق قرار خواهد گرفت یا نه؟ لذا پیشنهاد می‌کنیم که این تبصره در صحن به تصویب برسد و تصمیم گیری نهایی برعهده هیئت تطبیق گذاشته شود.

اما حجت نظری در مخالفت با نظر کمیسیون متذکر شد که برای این موضوع جلسه‌ای در کمیسیون حقوقی برگزار نشده است با نظر آقای اعطا موافقم و طبق قانون اساسی مصوبات شوراها نمی‌توانند مغایر با قانون باشند، اما از آنجا که مصوبه شورای عالی مقابله با کرونا عین قانون است، لذا اجازه این طرح را داده است.

بهاره آروین در موافقت با گزارش کمیسیون گفت: طرح مذکور می‌گوید شورا اجازه جلسات غیر حضوری را داشته باشد و کمیسیون می‌گوید شورا صلاحیت این کار را ندارد، اما ستاد مقابله با کرونا این اجازه را داده است البته این طرح باید جزئیات جلسات مانند اعلام حضور و اعلام رأی را بررسی می‌کرد لذا پیشنهاد می‌کنم که یا طرح به کمیسیون بازگشت داده شود یا اینکه گزارش کمیسیون تصویب شود گزارش کمیسیون به رأی گذاشته شد و با ۱۱ رأی موافق به تصویب رسید.

همچنین در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران دو فوریتی تعیین زمان‌بندی جلسات شورای شهر تهران در سال ۱۴۰۰ و تا پایان دوره شورای شهر پنجم در دستور کار قرار گرفت.

محسن هاشمی دراین‌باره گفت: جلسات برای پنج ماهی که در سال جدید در پیش داریم باید قانون شود و جلسات تا پایان مرداد زمان‌بندی شده است و یکشنبه و سه‌شنبه جلسات عادی و فوق‌العاده برگزار خواهد شد. با توجه به اینکه زمان دقیق آخرین جلسه شورا مشخص نیست، جلسات را تا پایان مرداد تعیین کردیم و اگر آخرین جلسه در اواسط مرداد بود آن‌را تغییر می‌دهیم.

اعضای شورای شهر تهران به دوفوریت این طرح رأی مثبت داند. اعضای شورای شهر تهران همچنین با توجه به لوایح و طرح‌های در دستور و پرونده‌های باغات مصوب کردند؛ جلسات فوق‌العاده به صورت هفتگی با زمان بندی تا آخر مرداد هر هفته دو جلسه اجرایی شود.

کد خبر 484834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.