آیا وارد پیک چهارم اپیدمی کرونا شده‌ایم؟  

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا گفت: هرچند در روزهای ۱۳ و ۱۴ فروردین ماه روند مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور افزایش یافت اما با توجه به روند بیماریابی فعال هنوز وارد پیک چهارم ایپدمی نشده‌ایم و فعلاً زود است قضاوت کنیم که پیک جدید شروع شده است اما نسبت به آغاز آن بسیار نگرانیم.

به گزارش ایمنا، حمید سوری اظهار کرد: هر چند همه موارد بستگی به الگوی بیولوژیک ویروس کرونا، اعمال راهبردها و رویکردها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم دارد اما هنوز وارد پیک چهارم نشده‌ایم و نتیجه بی توجهی‌ها در تعطیلات نوروز را باید طی چند روز آینده شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهمی که پیش روی کشور برای مهار اپیدمی کرونا است، تشدید طرح شهید سلیمانی و حمایت همه جانبه از این طرح به عنوان راهبردی مؤثر و علمی است که باوجود اجرای کمتر از دو سوم مفاد و اصول آن توانست بیش از ۸۰ درصد کاهش مرگ و میر و بستری ناشی از کرونا در کشور را سبب شود.

اپیدمیولوژیست وضعیت فعلی کشور را بسیار شکننده و حساس دانست و گفت: در صورت رعایت نکردن صحیح پروتکل‌های بهداشتی و اعمال نشدن راهبردهای و رویکردهای مناسب وارد پیک چهارم اپیدمی کرونا می‌شویم که از پیک‌های قبلی خطرناک‌تر خواهد بود.

وی ادامه داد: ثابت ماندن میانگین موارد مرگ روزانه در محدوده ۸۰ نفر در حدود ۱۰ هفته اخیر، نشان دهنده توفیق نسبی سیاست‌های کنترل اپیدمی در کشور طی سه ماهه پایان سال ۹۹ بود اما اثرات نامطلوب سفرهای نوروزی نگران کننده است و تعارض در برخی سیاست‌ها می‌تواند تلاش حوزه سلامت در مدیریت اپیدمی را کمرنگ یا حتی خنثی کند.

سوری افزود: مقامات بهداشت و درمان کشور نسبت به عواقب انجام سفرهای نوروزی هشدار جدی داده بودند که مورد توجه قرار نگرفت و به احتمال زیاد در روزهای آتی شاهد افزایش بیماران خواهیم بود.

وی به افزایش وضعیت قرمز و نارنجی در کشور اشاره کرد و اظهار کرد: با توجه به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در اواخر اسفند ماه شاهد افزایش بیماران در برخی استان‌ها هستیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توجه جدی‌تر به بیماری کرونا را ضروری دانست و گفت: تقویت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استمرار طرح شهید سلیمانی، تقویت واکسیناسیون گروه‌های پُرخطر، برنامه‌ریزی آموزشی برای اجتناب از عادی انگاری شرایط اپیدمی در گروه‌ها و مناطقی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که باید با جدیت استمرار پیدا کند.

وی یادآور شد: در شرایط فعلی کشور باز هم می‌توان خطر بالقوه را با تمهیداتی چون رزمایش فوری بیماریابی فعال، بسیج عمومی کنترل تماس‌ها به خصوص در کسانی که از سفر بازگشته‌اند، اقدامات جدی برای افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن و محل‌هایی که احتمال انتقال بیماری در آنها بالاست، بار بیماری را تا حد امکان کم کرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 484757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.