وضعیت متغیرهای اقتصادی، نوید بخش پایداری بازار سرمایه در سال جدید

وزیر امور اقتصادی و دارایی با مطلوب توصیف کردن وضعیت متغیرهای اقتصادی مؤثر بر تحولات بازار سرمایه، این امر را نویدبخش پایداری بازار بورس در سال جدید ارزیابی کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند طی سخنانی در حاشیه جلسه هیأت دولت، اظهار کرد: خوشبختانه در آغاز سال، شرایط حاکم بر تمامی متغیرهای اقتصادی مؤثر بر تحولات بازار سرمایه، به شکلی است که نوید پایداری در این بازار را می‌دهد.

وی افزود: خیلی از تحلیلگران بر این عقیده اند که با توجه به وضعیت متغیرهای بنیادی، شرایط بورس، در حال طی کردن روندی است که به شرایط پایدار منجر می‌شود.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: در سال جدید، مواردی در دستور کار شورای عالی بورس جهت بررسی و تصویب قرار گرفته که در راستای تقویت مؤلفه‌های پایداری بازار سرمایه است.

دژپسند با بیان این که شرایط شرکت‌های بورسی در ابتدای سال از نظر سودآوری خیلی خوب است، ادامه داد: خوشبختانه شرایط برای شرکت‌های صادراتی نیز برای بالا بردن "نرخ بهره برداری از ظرفیت اسمی" در حال فراهم شدن است که این روی سودآوری بنگاه‌ها به شدت اثر گذار است.

وی با تاکید بر این که اقتضای فعالیت در بازار سرمایه، محاسبه گری و دقت در "خرید" و "فروش" است و در این مسیر باید از هر گونه برخورد و رفتار هیجانی به ویژه در امر فروش خودداری کرد، اضافه کرد: من احساس می‌کنم بعضی افراد در فروش، گرفتار رفتار هیجانی می‌شوند که از نظر من به عنوان یک کارشناس اقتصادی، اصلاً به نفع شأن نیست.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: همان گونه که شما هنگام فروش یک قطعه طلا، تمام ملاحظات را در نظر می‌گیرید، در مورد فروش سهام نیز باید دقت لازم را به کار ببندید، به ویژه با توجه به این که، سهام از ویژگی سود آوری نیز برخوردار است.

دژپسند ابراز امیدواری کرد، با فراهم شدن زمینه اجرای برنامه‌های اعلامی ریاست جدید سازمان بورس و اوراق بهادار در سال جدید، بازار به شرایط پایدار خود برسد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص شرایط گمرکات کشور از نظر ترخیص کالا نیز با بیان این که زمان ترخیص کالا به شدت کاهش یافته است، اظهار کرد: با تجهیز گمرک جمهوری اسلامی به ابزارهای مدرن و الکترونیکی شدن ارزیابی‌ها، نیاز به نیروی انسانی برای انجام عملیات به حداقل ممکن رسیده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به این که نظارت پیشینی در گمرکات کشور به نظارت پسینی بدل شده است، گفت: در حال حاضر تمام شرایط به نحوی فراهم شده که در صورت انجام "ثبت سفارش" و "تأمین ارز" وارد کنندگان، (و در صورت لزوم و برای کالای اساسی و مواد غذایی، تأیید استاندارد و وزارت بهداشت) در کوتاه‌ترین زمان ممکن، امکان ترخیص کالا فراهم شده است که در این خصوص رکورد ۲۴ ساعت را هم به ثبت رسانده‌ایم.

دژپسند با اشاره به تعیین شعار "تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها" برای امسال از سوی مقام معظم رهبری، اظهار کرد: گمرک جمهوری اسلامی با لحاظ سه مؤلفه "تسهیل واردات مواد اولیه و نیازمندی‌های خط تولید"، "تسهیل صادرات" و "ممانعت از قاچاق" یکی از مهم‌ترین مجاری حمایت از تولید در کشور است.

کد خبر 484436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.