انتقاد از واگذاری برخی شرکت‌های سودده تامین اجتماعی در بورس

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با انتقاد از واگذاری برخی شرکت‌های سودده تامین اجتماعی در بورس گفت: اگر این اموال متعلق به سازمان تامین اجتماعی است، کارگران و کارفرمایان در آن نقش دارند؛ بنابراین بدون مذاکره با تشکل‌های کارگری هرگونه واگذاری قابل توجیه نیست.

به گزارش ایمنا، ناصر چمنی، حفظ امنیت شغلی کارگران، اصلاح قراردادهای موقت و احیای شورای عالی تأمین اجتماعی را از اولویت‌های سال ۱۴۰۰ برشمرد و ابراز امیدواری کرد که معیشت خانوارهای کارگری در سال جدید از نوسان نرخ ارز و دلار در امان بماند.

وی در ارزیابی اولویت‌های بازار کار در سال جدید، اظهار کرد: یکی از مهمترین موضوعات در حوزه روابط کار و بازار اشتغال، بحث امنیت شغلی کارگران است که متأسفانه سال گذشته هم به دلیل کرونا و هم به دلیل انعقاد قراردادهای موقت در کارهای مستمر همچنان با این پدیده مواجه بودیم و این مساله به شدت امنیت شغلی کارگران را تهدید کرد.

وی ادامه داد: وقتی امنیت شغلی نباشد بار روانی آن به کارگران وارد می‌شود و معیشت آنها را به مخاطره می‌اندازد ولی بار روانی امنیت شغلی چیزی نیست که به راحتی درست شود و به خانواده‌های کارگری انتقال می‌یابد لذا امیدواریم در سال جدید موضوع قراردادهای موقت اصلاح و برطرف شود.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران تعامل مجلس به ویژه فراکسیون کارگری با جامعه کارگری را از دیگر اولویت‌های سال جدید دانست و اظهار کرد: از مجلس انقلابی انتظار داریم قوانین مربوط به بخش کار و جامعه کارگری را مورد بازنگری قرار دهد. ما اصلاح ماده ۴۱ قانون کار را درخواست کرده بودیم ولی به آن توجه نشد، در حالی که اگر نقطه ضعف‌های ماده ۴۱ برطرف و مواد و تبصره‌های جدید به آن اضافه می‌شد می‌توانست به بحث دستمزد و امنیت شغلی کارگران کمک کند؛ لذا انتظار داریم در سال پیش رو تعامل بیشتری از سوی نمایندگان مجلس را شاهد باشیم.

چمنی در ادامه با انتقاد از واگذاری برخی شرکت‌های سودده تأمین اجتماعی در بورس، افزود: اگر این اموال متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است، کارگران و کارفرمایان در آن نقش دارند؛ بنابرا ین بدون مذاکره با تشکل‌های کارگری هرگونه واگذاری قابل توجیه نیست. متأسفانه ساختار تأمین اجتماعی هیأت امنایی و اکثریت دولتی است و دو نماینده کارگری در آن حضور دارند که حتی اگر مخالفت کنند و رأی منفی بدهند بازهم به نفع جامعه کارگری نخواهد بود.

وی تصریح کرد: بارها اعلام کرده‌ایم که تأمین اجتماعی نباید هیأت امنایی شود لذا این خواسته را حتماً در دولت آینده پیگیری خواهیم کرد و امیدواریم احیای مجدد شورای عالی سازمان تأمین اجتماعی را شاهد باشیم.

این مقام ارشد کارگری رشد بی سابقه نرخ ارز طی دو سال گذشته را عجیب و به زیان خانوارهای کارگری و معیشت آنها دانست و گفت: متأسفانه طی دو سال گذشته افزایش نرخ ارز و دلار روی تمام بازارهای داخلی تأثیر منفی گذاشت که اثرات آن همچنان ادامه دارد. اصحاب کهف هم بعد از ۳۰۰ سال چنین چیزهایی ندیدند که ما بعد از یکسال دلار ۳۰ هزار تومانی را دیدیم و باید بگوییم یاد دلار ۵۰۰۰ تومانی بخیر، فقط امیدواریم معیشت کارگران سال جدید از نوسان نرخ ارز و دلار در امان بماند.

چمنی در پایان گفت: برخی مسئولان اقتصادی، تورم را سال گذشته ۱۵ درصد در نظر گرفته و گفته بودند که اجازه افزایش بیش از آن را نمی‌دهند که با این کار جلوی افزایش دستمزد کارگران را گرفتند و حداقل مزد سال ۱۳۹۹ به سختی ۲۶ درصد تصویب شد؛ در حالی که با ورود به سال ۱۳۹۹ رشد بی سابقه نرخ ارز و تداوم بیماری کرونا و بیکاری و خانه نشینی بیشتر کارگران، عملاً قدرت خرید خانوارهای کارگری بیش از ۶۰ درصد از دست رفت و همه این مسائل دست به دست هم داد و سال سختی را برای کارگران رقم زد.

منبع: ایسنا

کد خبر 484178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.