بهتر بود به جای واردات مرغ، رصد و پایش در توزیع بیشتر می‌شد

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه تصمیم‌گیری در خصوص واردات مرغ آن هم با فوریت فاجعه بزرگی است، گفت: دولت با تخصیص نهاده های دولتی به مرغداران یارانه می دهد و با واردات مرغ مجدد در این بخش هزینه می‌کند و بهتر بود به جای واردات مرغ، رصد و پایش در توزیع بیشتر می‌شد.

به گزارش ایمنا، حبیب اسدالله نژاد با بیان اینکه کشور پتانسیل صادرات بیش از یک میلیون تن مرغ را دارد، اظهار کرد: این تصمیم‌ گیری در خصوص واردات مرغ با فوریت فاجعه بزرگی است و صرف نظر از ارز تخصیص یافته، در مدت کوتاه نمی‌توان مرغ با کیفیت وارد کشور کرد و مسلم است که مرغ بی کیفیت و با تاریخ انقضای کم از کشورهایی مانند ترکیه وارد کشور خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این مرغ‌ها زمانی وارد بازار می‌شوند که شرایط پایدار شده و کمبودی در مرغ نداریم، گفت: احتمالاً قیمت مرغ تا ماه رمضان عادی خواهد شد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی اضافه کرد: در عدد قرار بود ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی داشته باشیم و بر این مقدار هم نهاده تخصیص داده شده است. اگر این تعداد جوجه واقعاً به مرغ تبدیل شوند و تحت فرآیند درستی به دست مردم برسد نه تنها کمبودی نخواهیم داشت بلکه مازاد تولید هم داریم.

وی گفت: دولت با تخصیص نهاده‌های دولتی به مرغداران یارانه می‌دهد و با واردات مرغ مجدد در این بخش هزینه می‌کند در حالی که بهتر بود به جای هزینه مجدد نظارت، رصد و پایش بیشتر می‌شد.

اسدالله نژاد تصریح کرد: علاوه بر اینکه باید میزان جوجه‌ریزی راستی آزمایی شود بایستی بررسی شود که آیا همان میزان مرغ تولید شده هم به درستی در شبکه توزیع می‌شود، به نظر می‌رسد وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی در اینجا قصور دارند.

وی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود چون مرغداران نرخ مصوب مرغ را قبول ندارند مرغ‌هایشان را در موعد مقرر وارد بازار نمی‌کنند، گفت: با توجه به هزینه‌های تولید برای مرغداران توجیه ندارد مرغ را بیشتر از حد معمول نگه دارند و از طرفی در برخی استان‌های مانند اصفهان، یزد و خوزستان به دلیل شرایط آب و هوایی مرغ در ۴۵ روز وزن مناسب نمی‌گیرد و قابل عرضه به بازار نیست، بنابراین مرغداران مجبور هستند مرغ را حتی تا ۵۵ روز هم نگه دارند تا به وزن حدود ۲۶۰۰ کیلو که مناسب عرضه به بازار است، برسد.

منبع: ایسنا

کد خبر 483271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.