عبور از مرز یک میلیون و ۵۲۰ هزار تن تختال در فولاد هرمزگان

مدیرعامل فولاد هرمزگان گفت: شرکت فولاد هرمزگان تا پایان سال ۹۹ در تولید تختال از مرز ظرفیت اسمی یک و نیم میلیونی خود عبور کرد و با تولید یک میلیون و ۵۲۰ هزار تن تختال به بیش از ۴ درصد افزایش تولید نسبت به سال ١٣٩٨ دست یافت.

به گزارش ایمنا، فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار ایراسین ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تقارن آن با عید نوروز اظهار کرد: امیدواریم در سال جدید علاوه بر تکرار موفقیت‌های سال گذشته به رکوردهای جدیدی در گروه فولاد مبارکه دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه علی رغم مشکلات تحریم و کرونا در سال ۹۹ دستاوردهای مهمی نصیب شرکت فولاد هرمزگان و مجموعه فولاد مبارکه شد گفت: با وجود همه مشکلات سال خوبی برای گروه فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان بود.

عبور از ظرفیت اسمی سالیانه

مدیرعامل فولاد هرمزگان در خصوص محصول اصلی فولاد هرمزگان که تختال است گفت: شرکت فولاد هرمزگان توانست در واحد فولاد سازی از مرز یک میلیون و ۵۲۰ هزار تن تختال عبور کند و ظرفیت اسمی خود را محقق و نسبت به سال ٩٨ به میزان ۴ درصد ارتقا ببخشد.

ارزانی تصریح کرد: مسائلی مانند کمبود گاز، برق و توقف اضطراری کمپرسور واحد اکسیژن باعث شد امسال ۴۷ هزار تن افت تولید داشته باشیم و اگر مسائلی نظیر کمبود انرژی و مشکلات متعاقب با آن نبود قطعاً رکورد تولید یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن تولید فولاد در این شرکت محقق می‌شد.

وی افزود: برنامه‌ریزی های انجام شده در سال ۱۴۰۰ بر پیشرفت و تکمیل پروژه‌های آغاز شده در سال گذشته تاکید دارد و امیدواریم این پروژه‌ها تا نیمه سال جاری به بهره برداری برسد.

تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن تختال در سال ۱۴۰۰

مدیرعامل فولاد هرمزگان گفت: با برنامه‌ریزی های زمانبندی شده در شرکت فولاد هرمزگان درصدد هستیم در سال ۱۴۰۰ از مرز تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن فولاد عبور کنیم یعنی در سال جدید افزایش حدود ۹ درصد نسبت به سال ۹۹ را دنبال خواهیم کرد.

۵ رکورد ماهیانه متوالی و ۳ رکورد روزانه در سال ۹۹

ارزانی اضافه کرد: در سال گذشته این شرکت به دستاوردهای بی سابقه و مهمی دست یافت که می‌توان به ۵ رکورد ماهیانه متوالی از شهریور تا بهمن ماه اشاره کرد؛ به گونه‌ای که در آخرین رکورد تولید ماهیانه در بهمن ماه به تولید ۱۴۲ هزار و ۲۷۳ تن تختال دست پیدا کردیم. همچنین در ۲۹ اسفند ماه رکورد روزانه تولید تختال به میزان شش هزار و ۴۴۱ تن در واحد فولادسازی به ثبت رسید که این دستاورد سومین رکورد روزانه فولادسازی در طول سال گذشته بود.

رشد بیش از ۸ درصدی در واحد احیا مستقیم

وی در ادامه به دستاوردهای شرکت فولاد هرمزگان در بخش احیا مستقیم هم پرداخت و توضیح داد: این شرکت در سال ۹۸ در بخش احیا مستقیم به رکورد تولید یک میلیون و ۵۲۴ هزار تن تولید آهن اسفنجی دست یافت و توانست در سال ۹۹ علی رغم توقف سالیانه برنامه‌ریزی شده تولید در واحد احیا مستقیم که ۲۲ روز به طول انجامید، از ظرفیت اسمی خود که یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن بود، عبور نماید. این بدین معناست که در واحد احیا مستقیم نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸ درصد افزایش تولید به دست آمده است.

رسیدن به یک میلیون و ۷۲۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۰

مدیرعامل فولاد هرمزگان به سه رکورد تولید روزانه آهن اسفنجی در بخش احیا مستقیم هم اشاره کرد و گفت: آخرین رکورد روزانه در این واحد صنعتی متعلق به ۲۴ بهمن ماه سال ۹۹ با تولید ۵ هزار و ۸۳۷ تن آهن اسفنجی است و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ تولید سالیانه این واحد به بیش از یک میلیون و ۷۲۰ هزار تن آهن اسفنجی برسد.

مرغوب ترین تختال‌های تولیدی کشور

ارزانی افتخارات شرکت فولاد هرمزگان در بخش کیفیت تختال را هم برشمرد و افزود: تختال فولاد هرمزگان با کیفیت ۹۸.۷۵ درصد، از مرغوب ترین تختال‌های تولیدی کشور محسوب می‌شود که قابل رقابت با برندهای جهانی است.

رکورد فروش ماهیانه در فولاد هرمزگان

وی در ادامه به رکوردهای حاصل شده در بخش فروش فولاد هرمزگان هم اشاره‌ای کرد و گفت: این شرکت توانست در اسفندماه سال گذشته به رکورد فروش ماهیانه بیش از دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دست پیدا کند و بیش از ۸۵۰ هزار تن تختال در بازارهای داخلی که مورد تأکید فولاد هرمزگان است عرضه نماید که این میزان با رشد ۱۵ درصدی عرضه نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان افزود: شرکت فولاد هرمزگان توانست در سال گذشته از نظر درآمد در بازار داخلی به فروش ۷ هزار و ۵۰۰ میلیاردتومانی دست یابد که با رشد ۱۵۹ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته همراه بوده است.

رشد ۱۱۸ درصدی در مجموع درآمد

ارزانی درآمد این شرکت را در بازار صادرات با بیش از ۸۱ درصد رشد اعلام کرد و افزود: سال ۹۹ در مجموع درآمد بازارهای داخلی و صادرات در فولاد هرمزگان با رشد ۱۱۸ درصدی همراه بوده است؛ به این معنا که در سال ۹۹ حدود ۱۳ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان درآمد توسط این واحد تولیدی کسب شده است؛ این در حالی است که در سال ۹۸، این رقم ۶ هزار و ۱۱۵ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: شرکت فولاد هرمزگان طبق دستورالعمل وزارت صمت، موظف به تأمین نیازهای داخلی از طریق بورس کالا بود، لذا این شرکت ۸۲۰ هزار تن فولاد در بورس کالا عرضه کرد که حدود ۳۰ درصد بیشتر از دستورالعمل وزارت صمت عرضه شد. پیش بینی می‌شود این شرکت حدود ۵ هزار ۴۰۰ میلیارد تومان سود ناخالص را به همراه داشته باشد و سود هر سهم (EPS) حدود ۲۱۵ تومان باشد که امیدواریم این روند در سال جاری تداوم داشته باشد و شرکت مسیر تعالی خود را با قوت پیش ببرد.

بومی سازی ۶۰ قطعه استراتژیک و صرفه‌جویی ۷ میلیون دلاری

مدیرعامل فولاد هرمزگان به بومی سازی قطعات و تجهیزات انجام شده در کمیته‌های بومی سازی شرکت فولاد هرمزگان هم پرداخت و توضیح داد: با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و متخصصان شرکت فولاد مبارکه بیش از ۶۰ قطعه استراتژیک این شرکت بومی سازی شده است که منجر به صرفه‌جویی ارزی حدود ۷ میلیون دلاری در سال ۹۹ شده است. همچنین در بحث محصولات جدید توانستیم دو محصول جدید متناسب با نیازهای صنایع سنگین کشور را تولید کنیم.

افتخارات متعدد در سال ۹۹

ارزانی به دریافت تندیس صادرکننده نمونه استان هرمزگان برای پنجمین سال متوالی اشاره کرد و گفت: تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان برای سومین سال متوالی در کشور و تندیس رضایت مشتریان برای دومین سال متوالی در کشور، افتخارات دیگری بود که فولاد هرمزگان در سال ۱۳۹۹ به دست آورد.

وی اضافه کرد: این شرکت همچنین تقدیرنامه چهار ستاره تعالی سازمانی را از سازمان مدیریت صنعتی دریافت کرد که افتخار مهمی برای فولاد هرمزگان محسوب می‌شود.

مدیرعامل فولاد هرمزگان به کسب موفقیت تولید محصول برتر تحقیق و توسعه کشور اشاره کرد و گفت: براساس انتخاب ستاد بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۹، ساخت پایلوت محصول سامانه آب شیرین کن جذبی دو مرحله‌ای با مکانیزم بازیافت داخلی جرمی و حرارتی، معرفی شده توسط فولاد هرمزگان به عنوان محصول تحقیق و توسعه برتر واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی کشور در سال ۹۹ انتخاب شد.

پروژه برتر کاهش مصرف الکترودگرافیتی

ارزانی در ادامه با تاکید بر حمایت از طرح‌های مطالعاتی و دانش محور که تأثیرات مثبتی در بهره‌وری تولید و صنعت دارند اظهار داشت: در سال ۹۹ پروژه کاهش مصرف الکترودگرافیتی فولاد هرمزگان، در هفتمین همایش جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی ایران، از بین ۷۹ پروژه به عنوان پروژه برتر انتخاب شد. همچنین کسب نشان ویژه ارتباط مؤثر با ذینفعان و ایزوهای ۴۵۰۰۰، ۱۴۰۰۰،۱۰۰۰۲و ۱۰۰۰۴ در سطح شرکت از دیگر افتخارات شرکت فولاد هرمزگان در سال ۹۹ بود.

وی در ادامه گفت: کسب لوح تقدیر در مورد رفع تعهدات ارزی توسط بانک مرکزی و کسب ۴ عنوان برتر توسط واحد روابط عمومی در جشنواره انتشارات روابط عمومی‌ها از دیگر افتخارات این واحد صنعتی در سال ۹۹ است.

رسالت اجتماعی فولاد هرمزگان در سال ۹۹

مدیرعامل فولاد هرمزگان به ایفای مسئولیت اجتماعی فولاد هرمزگان در یک سال اخیر با شیوع کرونا پرداخت و گفت: شرکت فولاد هرمزگان با پایبندی به رسالت اجتماعی خود، علاوه بر تأمین تجهیزات پزشکی برای مراکز درمانی بندرعباس، در حوزه تأمین اکسیژن مایع استان هرمزگان و استان‌های همجوار و تأمین اقلام بهداشتی نظیر ماسک و مایع ضدعفونی مورد نیاز سازمان‌های استان در حوزه کارکنان و خانواده‌های محترم آنها نیز اقدامات بی نظیری را انجام داده است.

کد خبر 482563

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.