دستگیری مجرمان اسکیمری کشوری، با تلاش پلیس فتا استان «البرز»

با تلاش کارشناسان پلیس فتا استان افرادی که به شیوه اسکیمری و کپی مشخصات بانکی و یا روش فیشینگ و برداشت وجوه از حساب مال باختگان و خرید سکه در استان‌های مختلف کشور می‌کردند شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش ایمنا، سردار «عباسعلی محمدیان» با اعلام خبر دستگیری کلاهبرداران اسکیمری اظهار کرد: در پی اعلام شکایت یکی از شهروندان به پلیس فتا استان البرز مبنی بر برداشت ۴۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال از حساب بانکی، در صورتی که کارت عابر بانکش نزد خودش بوده، بررسی موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که برداشت از حساب از طریق دستگاه پوز و به روش اسکیمری انجام شده است.

فرمانده انتظامی استان البرز گفت: در مرحله بعد با بررسی پرینت حساب شاکی مشخص شد که متهمان با وجوه حاصل از کلاهبرداری اقدام به خرید سکه طلا از یک سکه فروشی در یکی از استان‌های شمالی کرده‌اند، بر اساس مشخصات ظاهری افراد خریدار، محرز شد که دو نفر مرد حدوداً ۳۰ ساله که چهره خود را با ماسک و عینک پوشانده بودند اقدام به خرید سکه طلا کرده‌اند.

وی اظهار کرد: تصاویر متهمان به اداره تشخیص هویت پلیس آگاهی ارجاع شد که با توجه به اینکه متهمان چهره‌ی خود را با ماسک و عینک پوشانده بودند امکان شناسایی آن‌ها امکان‌پذیر نبود بنابراین خریدهایی که شاکی در چند ماه اخیر، از طریق پوز انجام داده بود با دقت مورد بررسی قرار گرفت تا اینکه نامبرده به چند مورد از خریدها و برداشت وجه از حسابش از جمله مراجعه به یک کارواش در غرب استان تهران مشکوک شد که در بررسی‌های کارشناسان پلیس فتا مشخص شد که متصدیان آن کارواش، ۲ مرد جوان بودند که پس از دو ماه اجاره آنجا، آن محل را به صاحبش تحویل داده و ترک کرده‌اند.

فرمانده انتظامی استان البرز گفت: با تحقیقات صورت گرفته از صاحب کارواش و املاکی که آنجا را اجاره داده بود، هویت این افراد شناسایی و مشخص شد که کارواش مذکور شکات دیگری با همین موضوع در استان‌های دیگر نیز دارند که با تلاش‌های شبانه روزی پلیس، مخفیگاه متهمان در استان فارس شناسایی و پس از دریافت نیابت قضائی، به آنجا اعزام و در چندین عملیات غافلگیرانه ۳ نفر را در این رابطه دستگیر و تعداد زیادی تجهیزات رایانه‌ای و مخابراتی از آن‌ها کشف شد.

او یادآور شد: متهمان پس از انتقال به پلیس فتا استان البرز در ابتدا منکر انجام هرگونه جرمی شدند اما در ادامه با مشاهده مستندات موجود به جرم خود مبنی بر کپی اطلاعات با استفاده از دستگاه اسکیمر پیشرفته کرده و سپس اقدام به موجودی گرفتن و برداشت از کارت‌های بانکی کرده‌اند.

سردار محمدیان گفت: در تحقیقات تکمیلی از متهمان مشخص شد که نامبردگان علاوه بر اسکیمینگ در حوزه فیشینگ نیز فعال بوده و از طریق درگاه‌های جعلی ساخته شده اقدام به فیشینگ اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان کرده و کل وجوه واریزی به حساب یکی از اعضای باند را با مراجعه به سکه فروشی‌های شهرهای بندرعباس، بوشهر، شیراز، قم و تهران، صرف خرید سکه کرده‌اند.

وی افزود: در بررسی کارت‌های بانکی مقصد، محرز شد که متهمان با مراجعه به شهرهای ذکر شده افراد کارتن خواب را شناسایی و پس از افتتاح حساب بنام آن‌ها، کارت‌های بانکی را از آن‌ها خریداری کرده و وجوه واریزی را به آن حساب‌ها انتقال و سپس اقدام به برداشت می‌کردند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، فرمانده انتظامی استان البرز با بیان اینکه میزان کلاهبرداری‌ها ۱۰ میلیارد ریال برآورد شده است اظهار داشت: تاکنون ۱۰۰ نفر از شهروندان مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند که تا کنون بیش از ۵۰ نفر از مال باختگان شناسایی و تحقیقات برای شناسایی سایر آن‌ها ادامه دارد.

منبع ایلنا

کد خبر 482536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.