تعیین حداقل دستمزد ۱۴۰۰ هفته بعد پیگیری می‌شود

در نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه‌ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال ۱۴۰۰ تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ایمنا، در این جلسه که با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در وزارت کار تشکیل شد، وزارت کار در دو بخش گزارشی از چگونگی تعیین سبد معیشت خانوارهای کارگری در کمیته دستمزد و تورم کالاهای مصرفی و خوراکی و همچنین هزینه‌های کارفرمایان و بنگاه‌های تولیدی ارائه کرد.

نکته قابل توجه در گزارش ارائه شده این بود که هزینه‌های تولید کارفرمایان در مقایسه با سال گذشته کاهش پیدا کرده بود در مقابل هزینه‌های سبد معیشت خانوارهای کارگری نسبت به پارسال روند افزایشی را نشان می‌داد.

ناصر چمنی، نماینده کارگران در شورای عالی کار جزئیات بیشتری از برگزاری اولین جلسه دستمزد ارائه کرد و گفت: نمایندگان کارفرمایی در این جلسه مجدد بحث مزد منطقه‌ای را مطرح کردند که قرار بر این شد کار کارشناسی در این خصوص صورت گیرد و کمیته‌ای راهبردی به این منظور تشکیل شود. همچنین مرکز پژوهشی سازمان تأمین اجتماعی گزارشی در این زمینه تهیه و آماده کند و نماینده کارگر و کارفرما با حضور در کمیته راهبردی، ساختارهای خود از مزد منطقه‌ای را تعریف و نظرات و دیدگاه‌های خود را مطرح کنند.

وی ادامه داد: با توجه به زمان باقی مانده تا پایان سال طبعاً فرصتی برای بررسی و ورود به موضوع مزد منطقه‌ای نداریم و لذا امسال نیز همچون روال سال‌های گذشته مزد ملی در دستور کار قرار می‌گیرد و دستمزد به شکل ملی در شورای عالی کار تصویب می‌شود.

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار دومین جلسه دستمزد به دوشنبه هفته آینده موکول شده و شورای عالی کار از هفته بعد مستقیماً به بحث تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ ورود خواهد کرد.

منبع: ایسنا

کد خبر 478878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.