حوزه خدمات شهری شهرداری مشهد واحد نمونه خدمات سبز کشور شد

در مراسمی با حضور ویدئوکنفرانسی عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، تندیس و لوح سیمین بیست و دومین همایش ملی خدمات سبز به معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد اهدا شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، مهدی یعقوبی️، معاون خدمات شهری شهردار مشهد در این مراسم گفت: کسب این جایگاه در حوزه خدمات شهری افتخار بزرگ برای شهر مشهد و استان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه شاخص‌ها برای معرفی واحدهای نمونه هرسال با دقت و حساسیت بیشتری ارزیابی می‌شود، ادامه داد: کسب عنوان واحد نمونه خدمات سبز کشوری پس از بررسی بسیاری از شاخص‌های تخصصی و دریافت مستندات این حوزه دریافت شده است. با وجود اینکه معیارهای اهدای تندیس و لوح همایش ملی خدمات سبز نسبت به سال‌های گذشته بسیار دشوارتر بود اما شهرداری مشهد امتیاز قابل قبولی را در این ارزیابی به دست آورد.

وی این ارزیابی را بهانه‌ای برای مرور اقدامات محیط زیستی و معرفی واحدهای الگو در کشور دانست و افزود: اقدامات انجام شده در راستای توسعه فضای سبز شهری، ایجاد شبکه جداسازی آب، کاهش مصرف سموم، استفاده از گونه‌های کم نیاز به آب، احداث تصفیه خانه و هدایت پسماندها برخی از فعالیت‌های ویژه شهرداری مشهد در حوزه محیط زیست است.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد با بیان اینکه اقدامات شهرداری در کشف رود در سطح بین المللی شاخص است، گفت: اقدامات فعلی در زمینه ساماندهی و حل معضلات کشف رود از آن قبیل اقدامات است که بسیاری از کشورهای دنیا در حل آن به بن بست خورده‌اند.

وی افزود: در بازدید مسئولان محیط زیست کشور از پروژه کشف‌رود اذعان داشتند که در سایر نقاط کشور با چنین گره محیط زیستی مواجه‌اند اما با این حال ساماندهی کشف رود با سرعت قابل توجهی در حال پیگیری است.

یعقوبی با بیان اینکه شهرداری با ارائه طرح بزرگ سی‌مپ در دنیا جایزه نقره‌ای را دریافت کردیم، تصریح کرد: اولین شهر در بین کلان شهرهای کشور هستیم که با همکاری مهندسان ژاپنی طرح ویژه‌ای برای دفع پسماند اجرا می‌کنیم که الگویی برای سایر شهرهای کشور به حساب می‌آید.

وی با تاکید بر همکاری مستمر شهرداری و اداره حفاظت از محیط زیست استان، تصریح کرد: کسب این جایگاه نتیجه همراهی همه دستگاه‌های درون استان است. همچنین در قالب این همکاری همه اطلاعات مرتبط با هواشناسی و آلودگی هوا و صوت به صورت برخط رصد و راهبری می‌شود.

اقدامات شهرداری مشهد، فراتر از سطح ملی است

«تورج همتی» مدیرکل اداره حفاظت از محیط زیست استان خراسان رضوی در مراسم اعطای نشان واحدهای نمونه صنعتی، معدنی و خدمات سبز در کشور گفت: اقدامات شهرداری مشهد در زمینه خدمات سبز بسیار شاخص و فراتر از سطح ملی است.

وی افزود: شهرداری مشهد سالهاست که از شهرداری‌های شاخص در این زمینه است؛ دستیابی به این مهم نتیجه تفکر سبز مدیران این مجموعه است.

وی با اشاره به فرآیند انتخاب این واحدهای نمونه در زمینه ارائه خدمات سبز محیط زیستی، اظهار کرد: امسال ۵ معیار برای انتخاب واحد نمونه کشوری در حوزه ارائه خدمات سبز در نظر گرفته شده بود که شهرداری مشهد بیشترین امتیاز را کسب کرد.

همتی با بیان اینکه شهرداری علاوه بر ارائه خدمات سبز در حوزه مدیریت پسماند در این ارزیابی ملی شرکت کرده بود، افزود: در حوزه جمع‌آوری و دفع پسماند و توسعه پایدار شهرداری مشهد جزو برترین شهرهای دنیا است و جوایزی در زمینه دریافت کرده است.

مدیرکل اداره حفاظت از محیط زیست استان با تاکید بر اینکه خراسان رضوی همواره در مباحث زیست محیطی الگو کشوری محسوب می‌شود، ادامه داد: خوشبختانه باید اعلام کنیم که خراسان رضوی همیشه در این مباحث پیشگام بوده است زیرا مردم این استان نسبت به مسائل محیط زیستی دغدغه و اقبال بسیار خوبی دارند.

کد خبر 478650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.