کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس آغاز شد

کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس مؤسسه رازی که نخستین واکسن تزریقی_استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است، با تزریق مرحله اول تست انسانی به ۲ داوطلب مرد آغاز شد.

به گزارش ایمنا، آئین آغاز کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس با حضور کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از مسئولان و محققان دقایقی پیش در بیمارستان حضرت رسول اکرم (س) تهران آغاز شد.

ترزیق واکسن رازی کووپارس دومین واکسن ایرنا کرونا از امروز (یکشنبه) به داوطلبان انجام می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: تزریق مرحله اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با نام "رازی کووپارس" به داوطلبان از امروز آغاز شد.

محمدحسن فلاح مهرآبادی تعداد داوطلبان فاز اول تست انسانی این واکسن را ۱۳۳ نفر اعلام کرد و گفت: ۱۳ نفر در گروه اول و بقیه هم در چهار گروه ۳۰ نفره وارد این طرح مطالعاتی خواهند داشت.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی_استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که روز دوشنبه (۲۰ بهمن ماه) در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مستقر در کرج رونمایی شد.

این واکسن به عنوان اولین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کووید- ۱۹، توسط مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تولید شد.

مؤسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن‌ها است، برای تولید آن استفاده کرد.

این مؤسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا پایان فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند، اردیبهشت دوزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان صورت گرفت.

واکسن کووپارس رازی تحت رهبری وزارت بهداشت و با کار کارشناسی دقیق سازمان غذا و دارو انجام شده است. با تصویب کمیته ملی اخلاق، آزمایش انسانی این واکسن روی ۱۳ نفر در بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران آغاز شد.

منبع: ایرنا

کد خبر 478083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.