ملاک افزایش حقوق کارگران تورم جامعه باشد

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش نمایندگان مجلس بر این است امسال افزایش حقوق و دستمزد کارگران با واقعیت‌های جامعه و تورم همخوانی داشته باشد.

به گزارش ایمنا، ولی اسماعیلی در مورد افزایش حقوق کارگران گفت: کمیته دستمزد شورای عالی کار هزینه ماهیانه سبد معیشت کارگران را ۶ میلیون و ۸۹۵ تومان تعیین کردند که این مبلغ فقط هزینه خرید کالاهای اساسی از جمله خوراک و پوشاک است و شامل هزینه مسکن، درمان و حتی آموزش فرزندان آنها نمی‌شود.

نماینده مردم گرمی و مغان در مجلس شورای اسلامی افزود: مدتی قبل بانک مرکزی خط معیشت را به میزان ۱۰ میلیون تومان عنوان کرد. باید توجه داشت تورم از هر شهری به شهر دیگر متفاوت است بر همین اساس تعیین خط معیشت در کشور یکسان نبوده و نوسان دارد.

افزایش حقوق کارگران باید با تورم همخوانی داشته باشد

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تلاش نمایندگان مجلس بر این است امسال افزایش حقوق و دستمزد کارگران با واقعیت‌های جامعه و تورم همخوانی داشته باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: در حال حاضر اقشار ضعیف جامعه از جمله کارگران دو بسته معیشتی دریافت می‌کند یکی طرح معیشتی که مبلغ ۱۰۰ هزار تومان از طرف دولت به مدت ۶ ماه پرداخت می‌شود و دیگر سبد معیشتی که در پایان سال طی جلساتی با دولت و نمایندگان گروه کارگری، کارفرمایی در وزارت کار دریافت می‌کند و در این خصوص کمیسیون اجتماعی مجلس بسیار تلاش می‌کند این رقم متناسب با تورم جامعه در نظر گرفته شود.

اسماعیلی ادامه داد: اکثر کارگران تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند و به لحاظ درمانی این سازمان بیمه گر موظف است آنها را حمایت کند؛ بیمه تکمیلی کارگران به دلیل هزینه زیادی که دارد مورد استقبال کارگران نبوده است این بیمه با حداقل هزینه‌ها در برنامه‌های روزهای آتی کمیسیون اجتماعی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تورم نقطه آغاز افزایش حقوق کارگران باشد

نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: جلسات متعددی در مجلس با وزیر کار و رفاه اجتماعی در مورد افزایش نقطه تورم در سطح استان‌ها داشتیم که در بیشتر آنها حقوق و دستمزد کارگران مورد بررسی قرار گرفت با تمام این تفاسیر میزان افزایش دستمزد کارگران مورد توجه قرار گرفته و تمام تلاشمان بر این است که حق و دستمزد کارگران با تورم حاکم بر جامعه همخوانی داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: افزایش دستمزد کارگران یک ماجرای دو طرفه است. باید هم قشر کارگر و هم کارفرما دیده شود تا بتوانیم چرخه تولید در کشور را قدرتمند از گذشته به حرکت در بیاوریم بر همین اساس باید مشوق‌های نظیر بخشودگی مالیات، بازپرداخت وام با تسهیلات کم و بازپرداخت مناسب برای کارفرمایان در نظر گرفته شود.

منبع: خانه ملت

کد خبر 478051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.