افزایش بهره وری در تعاونی ها با "منتا"

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احیای تعاونی های اشتغالزا خبر داد و گفت: با ایجاد و گسترش مراکز نوآوری و توسعه تعاون بهره وری در تعاونی ها بالا می رود و زمینه تحقیق و توسعه و نوآوری در شرکتهای تعاونی فراهم می شود.

به گزارش ایمنا، محمد جعفر کبیری، درباره حمایت از تعاونی‌های اشتغال‌زا اظهار کرد: یکی از اقدامات حمایتی وزارت تعاون احیای تعاونی‌های اشتغال‌زا و کمک به توسعه بازار تعاونی‌ها با مساعدت بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون است که به همین منظور اعتباری معادل ۲۱ هزار میلیارد تومان از سوی بانک توسعه تعاون برای امسال پیش بینی شد که این اعتبار نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد رشد داشته است.

وی در عین حال از پرداخت ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های اشتغال روستایی در سال جاری خبر داد و گفت: این تسهیلات در قالب سامانه کارا توسط بانک توسعه تعاون پرداخت شده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره با راه اندازی سامانه جامع هوشمند بخش تعاون اظهار کرد: این سامانه یکی از اقدامات بزرگ و مؤثر وزارت تعاون در راستای شفافیت بود که امضاهای طلایی را از بین برد و باعث شد نظارت‌ها ۱۲ برابر بیشتر شود.

کبیری تصریح کرد: در این راستا برگزاری مجامع الکترونیک تعاونی‌ها را برای اولین بار در شهریور ماه شاهد بودیم و بنا داریم که در سال ۱۴۰۰ تعاونی‌ها مجامع خود را به شکل الکترونیک برگزار و از مزایای آن استفاده کنند و امکان رتبه بندی آنها در سال آینده را از طریق این سامانه فراهم خواهیم کرد.

وی در عین حال تعیین تکلیف لایحه اصلاح قانون تعاون را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد: این لایحه با گذشت ۹ سال به سرانجام برسد و مشارکت هرچه بیشتر تعاونی‌ها در اتاق‌های تعاون را شاهد باشیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در خصوص راه اندازی مراکز نوآوری و توسعه تعاون گفت: توسعه نوآوری یکی از رویکردهای جدی ما در بخش تعاون است و به همین منظور با حمایت از تعاونی‌های دانش بنیان و شرکت‌های نوپا درصدد تحقق این رویکرد در بخش تعاون هستیم. در حال حاضر ۱۱ مرکز نوآوری و توسعه تعاون (منتا) در کشور وجود دارد که برای فعالیت آنها بودجه مستقلی در نظر گرفته شده و طبق هدف گذاری ها قرار است تا پایان سال آینده هر استان به یک مرکز "منتا" مجهز شود.

به گفته کبیری کمک به تشکیل و تقویت واحدهای تحقیق و توسعه در بخش تعاون و ارتقای بهره‌وری شرکت‌های تعاونی از جمله اهداف ایجاد مراکز نوآوری تعاون به شمار می‌رود.

کد خبر 477510

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.