چگونگی برگزاری مراسم اعتکاف در منزل

باتوجه به لغو شدن مراسم اعتکاف در مساجد، کارشناسان مذهبی توصیه کردند که اعمال مرتبط با این مناسبت معنوی در خانه ادا شود.

به گزارش ایمنا، حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین میر لوحی کارشناس مذهبی درباره اعمال مراسم معنوی اعتکاف و ادا کردن آن‌ها در منازل گفت: بسیاری از مردم سوال کردند که با توجه به تعطیلی مراسم اعتکاف در مساجد، چگونه باید وظایف شرعی خودمان و سنت‌های مربوط به ایام البیض یعنی روزهای ۱۳،۱۴و ۱۵ ماه رجب را به جا آوریم؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم اولاً فراموش نکنید که ماه رجب ماه بسیار باعظمتی است و کسانی که اهل دعا، توسل، نماز و قرائت قرآن در این ماه باشند در صحرای محشر جزو رجبیون صدا زده می‌شوند و مورد رحمت خدا قرار می‌گیرند.

وی افزود: یکی از اعمال بسیار خوبی که برای ماه رجب ذکر شده، مسئله اعتکاف است و البته اصل اعتکاف آنچنان که در احکام آمده در مساجد اربعه (مسجدالنبی، مسجدالحرام، مسجد سهله و مسجد کوفه) بوده و طبعاً در طول سال همه مسلمانان عالم این توفیق را ندارند که در مساجد اربعه معتکف شوند بنابراین علمای ما می‌فرمایند در مساجد جامع اعتکاف کنیم و امید داشته باشیم که خداوند ثواب اعتکاف در مساجد اربعه را به ما بدهد.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: در شرایط اضطراری فعلی کشور که امکان اعتکاف در مساجد نیست و مردم در منازل خودشان هستند گرچه اذن اعتکاف داده نشده، اما همانطور که در روایات آمده است کسی که خودش را به عنوان یک عابد در منزل قرار دهد و مکان خاصی برای نمازش داشته باشد، نشان می‌دهد که می‌توان یک محفل عبادی در خانه داشت.

وی ادامه داد: ما منزل خودمان را به یک معبد برای عبادت تبدیل می‌کنیم و به خدا می‌گوئیم اگرچه نتوانستیم در این ۳ روز به مساجد اربعه برویم ،۳ روز یا هر چند وقت را به صورت اعتکاف در منزل خودمان به عبادت تو می‌پردازیم البته نمی‌توان برای این کار نیت اعتکاف را در نظر گرفت مگر اینکه مراجع فتوا بدهند و فعلاً فتوایی در این زمینه نداریم پس می‌توان در منزل به عنوان عبادت ۳ روزه همه اعمال اعتکاف را انجام داد.

حجت الاسلام و المسلمین میر لوحی گفت: مثلاً کسانی که توانایی روزه گرفتن را دارند نیت می‌کنند که برای ماه رجب روزه می‌گیرم البته توجه کنید کسی که روزه واجب بر گردنش است نمی‌تواند روزه مستحب بگیرد، زیرا اول باید روزه واجب بگیرد و بعد اعمال روزهای اعتکاف را انجام دهد.

وی افزود: عزیزان مفاتیح‌ها را باز کنند. اعمال ماه رجب را ملاحظه و پس از دیدن اعمال روزهای اعتکاف آن‌ها را انجام بدهند. یکی از نمازهایی که ما هر ساله در روزهای اعتکاف انجام می‌دادیم، نمازی است که بعد از مغرب ادا می‌شود. در قالب این نماز سوره‌هایی، چون یاسین و ملک قرائت می‌شوند. قرائت قرآن و خیلی استغفار کردن در روزهای ماه رجب از اعمال دیگر است. گفته شده در این ماه خیلی قل هو الله بخوانید و سوره‌های قرآن را به ذوات مقدسه معصومین تقدیم کنید. این سوره‌ها را می‌توان به روح حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نیز تقدیم کرد.

وی به خبرگزاری دانشجو اظهار کرد: در میان اعمال روز نیمه ماه رجب نیز عمل ام داوود ذکر شده است. در قالب اعمال این روز قرائت ۶یا۷جز قرآن و خواندن یک دعای مخصوص ذکر شده است. امید است که با انجام اعمال ماه رجب و تقدیم آن‌ها به امام علی (ع) همه مصائب و مشکلات کشور حل شوند و کشور ما از شرایط فعلی خارج شود.

کد خبر 476896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.