اطلس سرمایه‌گذاری شهرها تدوین می‌شود

رئیس شورای عالی استان ها از تدوین اطلس سرمایه گذاری در شهرها و روستاهای سراسر کشور خبر داد و گفت: فرصت های سرمایه گذاری در روستاها و شهرها با استفاده از این بستر به راحتی قابل معرفی است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علیرضا احمدی در دیدار با استاندار هرمزگان در جریان سفر به این استان، اظهار کرد: بر اساس قانون، مصوبات شورای عالی استان‌ها همسان مصوبات هیأت وزیران است و پس از بررسی توسط کمیته تطبیق قوانین مجلس، لازم الاجرا می‌شود.

احمدی با اشاره به تصویب طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری و روستایی، افزود: هم مجلس و هم نمایندگان شورای عالی این طرح را در مجلس ارائه کردند که مورد تصویب قرار گرفت و مفاد آن در کمسیون در حال بررسی است و به زودی به صحن علنی می آِید.

وی با اشاره به وظایف نظارتی شوراهای اسلامی، اظهار کرد: سامانه ملی ثبت تخلفات بر اساس بعد نظارتی شوراها با حضور رئیس قوه قضائیه رونمایی شد و مردم روستاها و شهرهای سراسر کشور می‌توانند از طریق این سامانه، تخلفات را گزارش کنند و پس از بررسی این گزارش‌ها در اختیار نهادهای نظارتی نیز قرار خواهد گرفت.

رئیس شورای عالی استان‌ها همچنین از تدوین اطلس سرمایه گذاری در شهرها و روستاهای سراسر کشور خبر داد و گفت: فرصت‌های سرمایه گذاری در روستاها و شهرها با استفاده از این بستر به راحتی قابل معرفی است و اگر از این ظرفیت به خوبی استفاده شود، می‌توان جهش خوبی در حوزه تولید و اشغال به‌ویژه در مناطق روستایی داشته باشیم.

تدوین سند تحول شوراها و شورای عالی و سامانه جامع شوراهای اسلامی شهر و روستا از دیگر اقدامات در دست اجرای شورای عالی استان هاست که احمدی در این نشست به آن اشاره کرد.

ورود بدون ضابطه نیروی انسانی، به شهرداری‌ها آسیب می‌زند

فریدون همتی، استاندار هرمزگان نیز در این نشست، با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا یکی از برکات انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: این ساختار مهم ثمره افکار بزرگانی است که قانون اساسی را تدوین کرده‌اند و با نگاه بلند و قدرت شناسایی دقیق از آینده، ظرفیت مهمی مانند شوراهای شهر و روستا را در قالب قانون عرضه کرده‌اند.

وی افزود: یکی از ابعاد مبارک و محاسن مهم شوراهای اسلامی، ایجاد ساختاری است که نخبگان جامعه را شناسایی و در اداره جامعه و در قوای مختلف به کار گرفته می‌شوند.

استاندار هرمزگان با تأکید بر بهره گیری از فرصت نمایندگی مردم در شوراهای اسلامی، تصریح کرد: باید قدر این ظرفیت را دانست و از آن خوب استفاده کرد و تمام توانمندی خود را وقف خدمت به مردم کنیم؛ مبادا در این مقطع محدود زمانی که توفیق خدمت به مردم را داریم به دنبال کسب منافع شخصی باشیم.

همتی گفت: مهمترین پایه توانمندی کشور نیروی انسانی خوش فکر، اهل علم، فضل و فداکار است که دوران مقدس نقطه اوج این فداکاری و ایثارگری نیروی‌های انقلاب بود.

وی با اشاره به جایگاه مهم نمایندگان شورای عالی استان‌ها، گفت: نمایندگان عضو این شورا باید به نحوی ایفای نقش کنند که اعتبار این جایگاه رفیع در پیشگاه مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب دو چندان شود و به آینده امیدوار شوند.

وی با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم تبریز، نقش ورود کاندیداهای آگاه، بصیر، مؤمن و متخصص به عرصه انتخابات را در افزایش مشارکت مردم در انتخابات، مهم توصیف و تصریح کرد: باید نیروهای توانمند را برای حضور در انتخابات شوراها تشویق کرد که قدرت تصمیم گیری مردم برای مشارکت در بزرگترین تکلیف مدنی و سیاسی افزایش پیدا کند.

همتی با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها می‌تواند به عنوان بازوی مجلس و مشاور نهادهای دولتی و حاکمیتی ایفای نقش کند، اظهار کرد: شورای عالی استان‌ها با ارائه طرح‌های قوی و دارای پشتوانه علمی می‌تواند نقش مهمی در توسعه مناطق شهری و روستایی ایفا کند که باید برای عملیاتی کردن آن، شوراهای اسلامی شهر و روستاها در سراسر کشور را برای ارائه ایده‌های نو، بسیج کند.

وی همچنین ارائه آموزش به اعضای شوراهای اسلامی را یکی از وظایف مهم و خطیر شورای عالی استان‌ها برشمرد و گفت: برای ماندگار شدن کارها باید کسانی که در رأس امور و تصمیم گیری ها قرار دارند دانش خود را بروز کنند.

استاندار هرمزگان با اشاره به تخصیص منابع اعتباری از محل ارزش افزوده به استان، اظهار کرد: طی چهار سال اخیر در شرایطی که بودجه عمومی کشور به دلیل تحریم‌ها دچار محدودیت‌هایی شده است منابع خوبی از این محل به استان اختصاص پیدا کرده و سالیانه بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان به شوراهای استان تزریق شده است.

وی افزود: یکی از آفاتی که دامن‌گیر شهرداری‌ها می‌شود این است که با ورود شوراهای اسلامی در هر دوره، شهرداری‌ها بدون ضابطه نیروی انسانی جذب می‌کنند که بودجه‌ای که باید صرف بازگشایی محلات فرسوده، خدمات رسانی به مناطق و محلات حاشیه نشین شود را برای پرداخت هزینه‌های جاری یا پرداخت حقوق به کارکنانی که هیچ تخصصی ندارند هزینه کنند.

وی عنوان کرد: اگر بستر قانونی فراهم شود که بتوان حداقل ۵۰ درصد منابع ارزش افزوده به شهرداری‌ها را در قبال ارائه طرح پرداخت کرد، بهسازی، نوسازی و عمران شهری که رضایتمندی مردم را نیز به دنبال دارد، شتاب خواهد گرفت.

همتی با تأکید بر آسیب شناسی و ضرورت ارائه راهکار برای حل این مشکل، اضافه کرد: با حمایت وزیر کشور، ضوابطی طراحی شده که هیچیک از شهرداری‌ها بدون مجوز هیچ استخدام ندارند اما باز هم آسیب‌هایی در این حوزه در برخی از شهرداری‌ها دیده می‌شود که نیازمند ورود شورای عالی استان‌ها برای رفع این آسیب است.

استاندار هرمزگان با اشاره به توسعه عمران روستایی با بهره گیری از منابع ارزش افزوده توسط دهیاری‌های استان، گفت: بسیاری از روستاهای استان در این حوزه موفق عمل کرده‌اند و ارتقا شاخص‌ها در حوزه‌های مختلف، رضایتمندی مردم را به دنبال داشته است.

وی افزود: باید منابع محدود اعتباری در مقابل نیازهای نامحدودی که در شهرها و روستاها وجود دارد ارزش گذاری شود و هزینه‌ها را درست مدیریت کرد.

کد خبر 476102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.