دولت آمریکا در برابر قطعنامه ۲۲۳۱ تسلیم شود/ ورود به اتحادیه اوراسیا را دائمی می‌کنیم

رئیس جمهور گفت: امروز ملت آمریکا و دولت فعلی این کشور فهمیده است که رئیس جمهور سابق اشتباه کرده و امیدواریم این اشتباهات سریع‌تر جبران شود و دولت جدید آمریکا در برابر قانون، مقررات و قطعنامه ۲۲۳۱ تسلیم شود.

به گزارش ایمنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آئین بهره برداری ویدئوکنفرانسی از چهار طرح صنعتی و معدنی با تاکید بر واگذاری امور تولیدی به مردم اظهار کرد: هر روز اصرار دارم بخش‌های متعلق به دولت به مردم واگذار شود چون مردم بهتر می‌توانند تولید را اداره کنند.

وی افزود: ما باید پشتیبان بخش خصوصی کشور باشیم و به برنامه‌ریزی برای امور اجرایی کشور بپردازیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز پنجاه و یکمین جلسه افتتاح ما در سال ۹۹ است، گفت: از آغاز سال که با شرایط بسیار سخت کرونا همراه با جنگ بسیار سخت اقتصادی مواجه بودیم، نمی‌دانستیم که آیا می‌توانیم این افتتاح‌ها را داشته باشیم یا نه اما خوشبختانه توانستیم این افتتاح‌ها را داشته باشیم و در مناسبت‌های دیگر هم به این افتتاح‌ها افزوده شد.

روحانی ادامه داد: امروز با سرمایه گذاری بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح‌ها و پروژه‌ها افتتاح می‌شود و طبق آمار و ارقامی که در همین سال داشتیم، تحولاتی در بخش صنایع مشاهده می‌کنیم و فقط امروز ۷ و نیم میلیون تن تولید گندله آهن را افتتاح کرده‌ایم و این نشانه زنده و فعال بودن کشور و جهش تولید در کشور است.

وی گفت: امسال شاهد حرکت در تولید و حتی رونق و جهش تولید بوده‌ایم و زنجیره فولاد در بخش‌های مختلف را کامل می‌کنیم. ضمن اینکه تقریباً بین محصولات تعادل وجود دارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در طول این دولت توانستیم در بخشی از این زنجیره‌ها بیش از ۷۰ درصد و بخشی هم بیش از ۸۰ درصد رشد و توسعه داشته باشیم؛ آن هم در شرایط تحریم، جنگ اقتصادی و کرونا که این یکی از معجزات قدرت ملت بزرگ ایران است که در هیچ شرایطی تسلیم نمی‌شوند.

روحانی اضافه کرد: مردم شرایط سیاسی و اقتصادی را به طور کامل احساس می‌کنند البته مردم در سختی، رنج و مشکلات هستند.

دولت آمریکا در برابر قطعنامه ۲۲۳۱ تسلیم شود

وی افزود: وقتی کار را در دولت دوازدهم شروع کردیم، تداوم کار دولت یازدهم را در ذهن داشتیم و نمی‌دانستیم دیوانه‌ای در آمریکا سر کار می‌آید و جنگ بی‌نظیری را در تاریخ علیه ملت ایران آغاز می‌کند.

رئیس جمهور ادامه داد: او فکر می‌کرد اگر این فشار را به ملت ایران وارد کند مردم زانو می‌زنند و تسلیم می‌شوند. 

روحانی ادامه داد: تسلیم در برابر قانون عیب نیست و خجالت نکشیم. تسلیم در برابر زور عیب است؛ اینکه تبلیغات می‌شود ایران اخیراً اقداماتی انجام داده تا آمریکا را تحت فشار قرار دهد نادرست است. ما که نمی‌خواهیم به آمریکا بگوییم در برابر فشار ما غیرقانونی عمل کند آنچه ما می‌خواهیم قانون است.

وی اضافه کرد: اجرای مقررات، قوانین، تعهدات و پیمان‌های بین‌المللی جز وظایف انسانی و سیاسی همه دولت‌ها است بنابراین امیدواریم به قانون برگردند و بتوانیم در شرایط بهتر در جهان مراودات و تعاملات خود را خصوصاً در بخش تجاری انجام دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به ۴ طرحی که امروز افتتاح شده است، گفت: مردم ما در زمینه صنایع معدنی کاملاً فعال هستند و ۲ طرح مربوط به بخش فولاد و گندله سازی و یک بخش هم مربوط به پایانه‌های صادراتی است. پایانه‌هایی که بتواند پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم را به‌خوبی صادر کند که در یک منطقه بسیار خوب در مرز سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس افتتاح شد که امیدواریم دنبال شود.

روحانی ادامه داد: این طرح می‌تواند یک مرکز بزرگ صادراتی بسیار مهم در منطقه بسیار اساسی و استراتژیک پارسیان برای کشور ما باشد.

رئیس جمهور درباره بهره برداری از پایانه صادرات محصولات کشاورزی و مرکبات در جویبار مازندران گفت: محصول کشاورز ما به سرعت خریداری می‌شود. از بین نمی‌رود و در سردخانه‌های لازم انبار و بسته بندی می‌شود و می‌تواند ذخیره خوبی برای مصرف داخل کشور و هم برای صادرات باشد.

ورود به اتحادیه اوراسیا را دائمی می‌کنیم

روحانی یکی از توفیقات در دولت تدبیر و امید را ورود به اتحادیه اروپا آسیا توصیف کرد و گفت: اتحادیه اوراسیا در صادرات به ما خیلی کمک کرده است. البته به طور موقت وارد این اتحادیه شدیم و آن را ادامه می‌دهیم و دائمی می‌کنیم.

وی با اشاره به مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی تحت عنوان درون‌زا و برونگرا گفت: یکی از راه‌های درون‌زا بودن این است که وارد این اتحادیه شویم و بتوانیم در جمع کشورهای منطقه و خارج از منطقه حضور فعال داشته باشیم، با تعرفه و با شرایط مناسب بتوانیم صادرات و واردات داشته باشیم. مناطق آزاد تجاری داشته باشیم و همه اینها به ما کمک می‌کند.

رئیس جمهور گفت: خود تولید یک بخش است. بخش نرم‌افزاری که چگونه کالا را تهیه و بسته بندی کنیم و آن را بفروشیم و چگونه بازاریابی داشته باشیم هم بخش دیگری است و همه اینها باید کنار هم قرار بگیرد تا ما در یک نقطه مطلوب در صادرات قرار بگیریم.

روحانی با اشاره به پایانه صادراتی محصولات کشاورزی شهرستان جویبار در مازندران، اظهار کرد: بخشی از قدرت ملی به جایگاه ایران در اذهان بین‌المللی است طوری که وقتی نام ایران را می‌بینند به بهداشت، سلامت و کیفیت محصولات ایران اعتماد می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: باید در بازار تداوم داشته باشیم. اگر در بازار تداوم نداشته باشیم سرمایه خود را از دست داده‌ایم که امیدوارم در دیگر جاهای کشور چنین پایانه‌هایی تأسیس شود.

رئیس جمهور ادامه داد: با وجود همه فشارهایی که دشمن برای متوقف کردن صادرات نفت ما وارد کرد، یکی از افتخارات دولت دوازدهم این است که کشور را بدون نفت اداره کردیم و بودجه را بدون نفت بستیم.

روحانی افزود: زمانی نفت در ۴۰ یا ۴۴ درصد بودجه نقش داشت، زمانی اثر نفت در بودجه ۲۰ یا ۱۵ درصد بود. در واقع ما بودجه بدون نفت و اداره کشور بدون نفت را تجربه کردیم و جای نفت را صادرات غیرنفتی گرفت.

وی تصریح کرد: صادرات غیر نفتی ما در آغاز دولت یازدهم حدود ۳۱ میلیارد دلار بود. در سال ۹۸ صادرات غیرنفتی ما به ۴۳ میلیارد دلار رسید یعنی از ۳۱ به ۴۳ میلیارد دلار رسیده‌ایم و می‌بینیم که حرکت بسیار خوب در صادرات غیر نفتی شده است است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امسال کرونا و تحریم هر دو باهم برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است، گفت: در عین حال باز هم امیدواریم صادرات غیر نفتی ما در شرایط مطلوب باشد و مردم ما در سایه تولید، فعالیت و صادرات غیرنفتی شاهد توسعه کشور و در کنار آن رفاه باشند.

همچنین در این مراسم علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تولید فولاد خام کشور در دولت‌های (تدبیر و امید) ۷۷ درصد و در حوزه محصولات فولادی ۸۳ درصدی رشد داشته‌ایم.

وی با اشاره به افتتاح دو طرح گندله سازی شرکت‌های مادکوش و سنگ آهن گهر زمین، خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید گندله آهن تا پایان سال به ۶۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن و تولید فولاد خام نیز ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن خواهد رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران جز کشورهای مهم و صادرکننده فولاد می‌باشیم، گفت: بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد، رتبه ۱۶ صادرات فولاد را در دنیا داریم و در سال ۲۰۱۹ بیش از ۹ میلیون تن صادرات فولاد کشور بوده است.

رزم حسینی با بیان اینکه صنعت ایران تا پایان سال ۶.۵ درصد رشد خواهد داشت، تصریح کرد: رسیدن به رشد صنعتی ۶.۵ درصدی به همت جهادی تمامی صنعتگران و تولیدکنندگان افتخارآمیز است که سال آینده نیز این وضعیت تداوم می‌یابد و بهتر نیز می‌شود.

وی افزود: بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان پروژه آماده افتتاح و بهره‌برداری در کشور در حوزه صنعت، معدن و تجارت وجود دارد.

منبع: ایرنا

کد خبر 475918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.