۶۸۰ پرنده آلوده به آنفلوانزا در باغ پرندگان قم معدوم شدند

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: ۶۸۰ قطعه پرنده باغ پرندگان قم به علت ابتلای آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معدوم شد و واحد به صورت کامل ضدعفونی شد.

‌به گزارش ایمنا، مهدی رفیعی، با اشاره به شیوع بیماری آنفلوانزا در باغ پرندگان قم، اظهار کرد: این مجموعه دارای مجوزهای لازم از محیط‌زیست و دامپزشکی بوده و استانداردهای بهداشتی و همچنین استقرار مسئول فنی نیز در باغ پرندگان انجام پذیرفته است.

وی با بیان اینکه باغ پرندگان بر اساس استانداردها مشغول به فعالیت بوده است، تصریح کرد: در تمام دنیا این بیماری در نیمه دوم با مهاجرت پرندگان امری طبیعی است و هشدارهای جهانی نیز در این رابطه بارها اعلام‌شده است و بسیاری از کشورها درگیر این بیماری بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان قم مشاهده بیماری حاد پرندگان در باغ پرندگان قم را مورد توجه قرار داد و افزود: در تاریخ ۱۹ بهمن‌ماه گزارشی مبنی بر افزایش تلفات و مشاهده این بیماری در باغ پرندگان دریافت شد که بلافاصله تست گیری‌ها انجام گرفت.

وی با تأکید بر اینکه این بیماری در چرخه است، اظهار کرد: هر چقدر پرندگان در معرض پرندگان مهاجر قرار گیرند این خطر وجود دارد و در اطلاع‌رسانی‌ها به روستاییان نیز این هشدارها اعلام‌شده است که در طیور را در محیط‌های مسقف نگهداری کنند.

رفیعی با اشاره به اینکه روز ۲۰ بهمن‌ماه جواب تست‌های بیماری حاد پرندگان مثبت اعلام شد، گفت: بلافاصله این واحد قرنطینه شد و حدود ۶۰۰ پرنده به شیوه بهداشتی جمع‌آوری، معدوم و دفن شد و واحد به‌صورت کامل ضدعفونی شد.

مدیرکل دامپزشکی استان قم افزود: این واحد در حال حاضر مورد شستشو، ضدعفونی و کاردک کشی قرار گرفته است و پس از اتمام قرنطینه، خاتمه کانون و اقدامات تکمیلی این واحد می‌تواند فعالیت خود را دوباره ادامه دهد.

وی با انتقاد از انتشار اخبار کذب در برخی رسانه‌ها مبنی بر معدوم‌سازی سه هزار پرنده در این واحد، اضافه کرد: با هماهنگی‌های کارشناسان و مسئول فنی لیست پرندگان تهیه شد و واحد به‌طور کامل قرنطینه و مورد ضدعفونی قرار گرفت.

مدیرکل دامپزشکی قم تصریح کرد: شهرداری برای فعالیت این واحد تمام مجوزها، مراحل قانونی و استعلامات دامپزشکی و محیط‌زیستی را دریافت کرده است و هیچ کوتاهی در زمینه اخذ مجوزها و صدور پروانه رخ نداده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 475741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.