۱۴ شرکت ایرانی متقاضی تولید واکسن کرونا

رئیس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت تولید و تامین واکسن کرونا در دنیا و ایران توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایمنا، محمدرضا شانه‌ساز، اظهار کرد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو سه مسیر تولید داخل، تولید قراردادی و واردات را به منظور تأمین واکسن کرونا به موازات هم در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: در حوزه تولید داخل، ۱۴ شرکت متقاضی تولید واکسن (۱۰۰ درصد داخلی) هستند که تاکنون پرونده سه شرکت تکمیل شده و به صورت جدی در دست پیگیری است.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه شرکت دارویی «شفا فارمد» در مجموعه دارویی برکت در حال انجام فاز یک مطالعات بالینی است، گفت: این شرکت به زودی پس از تأیید سازمان غذا و دارو وارد فاز ۲ و ۳ مطالعات بالینی خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود این فاز نیز بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان بهار ۱۴۰۰ به اتمام برسد.

وی در مورد واکسن «مؤسسه رازی» نیز افزود: این مؤسسه روی ساخت واکسن نوترکیب فعالیت می‌کند و تاکنون موفق به دریافت کد اخلاق شده است و پس از مقدمات انجام فاز یک مطالعات بالینی آن در دست اقدام است.

شانه‌ساز ادامه داد: سومین تولیدکننده داخلی «مؤسسه میلاد دارو» از زیرمجموعه‌های شهید فخری‌زاده است که سال‌ها در حوزه تولید دارو فعالیت داشته‌اند و روی فرم ویروس غیرفعال کار می‌کنند، این مؤسسه نیز در فاز دریافت کد اخلاق بوده و به زودی وارد فاز یک مطالعات انسانی می‌شود.

وی با بیان اینکه به موازات پیگیری تولید داخلی واکسن، روی تولید قراردادی به صورت مشترک نیز اقداماتی صورت گرفته است، افزود: یک شرکت داخلی در حال دستیابی به توافقات نهایی با تولیدکننده واکسن اسپوتنیک است تا طی دو ماه آینده این واکسن را در داخل به صورت صنعتی تولید کند، همچنین انستیتو پاستور نیز قراردادی با همکاری کوبا امضا کرده است که با دریافت نتایج فازهای یک و دو مطالعات بالینی در کوبا، فاز سه در دو کشور روی ۵۰ هزار نفر انجام خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه حسب تصمیمات اتخاذ شده در ستاد ملی کرونا مبنی بر لزوم دسترسی جمعیت دارای اولویت به دریافت واکسن کووید ۱۹، باید تا قبل از تولید نهایی واکسن داخلی، واردات از منابع معتبر دنبال می‌شود، گفت: مؤسسه گامالیا اولین شرکتی بود که مدارک کامل واکسن اسپوتنیک را به ما ارائه داده و مورد بررسی و تائید قرار گرفت و تاکنون دو محموله را به ایران ارسال کرده است، همچنین مستندات واکسن بهارات هند و سایت آسترازنکا در کره جنوبی نیز به سازمان غذا و دارو ارائه شده و در حال بررسی است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون تنها یک درصد مردم دنیا در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند، تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم کشورهایی که واکسیناسیون خود را به نسبت زودتر آغاز کرده‌اند در فاز سه مطالعات بالینی مشارکت داشته‌اند در حالی که تاکنون در ایران هیچ واکسن وارداتی قبل از تأیید واکسن در کشور سازنده یا سایر کشورها اجازه مصرف در ایران را دریافت نکرده است.

منبع: فارس

کد خبر 475677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.