صدور مجوز مصرف دو واکسن خارجی توسط وزارت بهداشت

مدیرکل اداره داروی سازمان غذا و دارو گفت: واکسن‌های آسترازنکا و بهارات هند روز گذشته از کمیسیون ماده بیست وزارت بهداشت مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایمنا، سیدحیدر محمدی درباره آخرین وضعیت واردات واکسن‌های کرونا از خارج از کشور، اظهار کرد: واکسن‌های آسترازنکا و بهارات هند روز گذشته مجوز مصرف اضطراری از کمیسیون ماده ۲۰ وزارت بهداشت دریافت کرده‌اند، پرونده و مستندات این واکسن توسط کارشناسان سازمان غذا و دارو مطالعه شد و پس از «اسپوتنیک وی» مجوز مصرف اضطراری دریافت کردند.

وی افزود: آسترازنکا شرکت چندی ملیتی است و شرکت انگلیسی صرف نیست، بخشی از تحقیقات تولید این واکسن توسط آکسفورد انجام شده است و  بخشی از روند تولید این واکسن توسط کشور سوئد انجام شده و بخش دیگر تحقیقات و تولید آن توسط سایر کشورها انجام می‌شود.

محمدی با بیان اینکه واکسن آسترازنکا در ۷ کشور دنیا تولید می‌شود، افزود: کشورهای انگلیس، هند، روسیه و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که این واکسن را تولید می‌کنند. بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری خرید واکسن کرونا از کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه ممنوع است و واکسن‌های کرونا نباید در این کشورها تولید شده باشند، بر همین اساس سازمان غذا و دارو نیز مقرر کرد در صورت واردات واکسن، واکسنی وارد خواهد کرد که در این کشورها تولید نشده باشد.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: آسترازنکا شرکتی چند ملیتی است و در صورت واردات واکسن از این شرکت، محصولات آن از کشورهای کره جنوبی و روسیه خریداری خواهد شد.

محمدی با بیان اینکه این واکسن، هم از طریق قرارداد کووکس و هم به صورت مستقیم خریداری خواهد شد، گفت: هنوز مشخص نیست که چند دوز از این واکسن به کشور وارد می‌شود.

منبع: فارس

کد خبر 475673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.