احتمال سفر مدیرکل آژانس به ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: رافائل گروسی پیشنهاد سفر به تهران و یافتن راه حلی مشترک برای ادامه نظارت‌های آژانس در ایران را ارائه داده است.

به گزارش ایمنا، نشنال نیوز نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس در آستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در ایران، پیشنهاد داده است که برای حل اختلافات بر سر این مسئله به تهران سفر کند.

ایران روز سه شنبه اعلام کرد که طی نامه‌ای به طور رسمی به اطلاع آژانس رسانده است که از روز سوم اسفند اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند که شامل کاهش تعداد بازرسان بین‌المللی هسته‌ای در این کشور می‌شود.

رافائل گروسی نیز تأیید کرد که ایران، آژانس را در جریان این تصمیم خود قرار داده است.

وی دراین‌باره اظهار کرد: ایران روز ۱۵ فوریه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داد که اجرای تدابیر داوطلبانه برای شفاف سازی را که بر اساس برجام اجرا کرده بود، از روز ۲۳ فوریه متوقف خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد: رافائل گروسی پیشنهاد داده است که هرچه زودتر به تهران سفر کند تا به یک راه حل قابل قبول برای طرفین در جهت حل این مسئله و ادامه فعالیت‌های نظارتی ضروری آژانس در ایران بیابد.

بنا بر این گزارش، اجرای پروتکل الحاقی به بازرسان آژانس امکان نظارت دقیقی بر فعالیت‌ها و برنامه هسته‌ای ایران را می‌دهد.

ایران در زمان مذاکرات هسته‌ای پذیرفت که اجرای این پروتکل را که قبلاً متوقف کرده بود یک بار دیگر از سر بگیرد اما اکنون در ادامه گام‌های خود در راستای کاهش تعهدات برجامی اش اعلام کرده است که قصد توقف اجرای آن را دارد.

منبع: ایسنا
کد خبر 475649

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.