اتهامات قائم مقام قالیباف برای مردم شفاف شود

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: ابعاد پرونده فساد گروه یاس و موارد اتهام قائم‌مقام قالیباف باید برای افکار عمومی روشن شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، محمد جواد حق‌شناس در جلسه امروز (یکشنبه) شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور با بیان این که جامعه ایران همواره از بی عدالتی‌ها و مظلومیت‌ها نالیده و همواره با عنصری بنام فساد دست به گریبان بوده است اظهار کرد: هرگاه این فساد ریشه در سیاست داشته است به سرعت و عمیقاً سایر جنبه‌های زندگی مردم را در بر گرفته و مایه فلاکت و بدبختی و عقب‌ماندگی بوده است. فسادی که امروز با همه وجودمان سایه سنگین آن را در زیست سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی جامعه لمس می‌کنیم.

وی افزود: با وجود چنین فسادی است که هر روز شاهد بروز انواع و اقسام سوء استفاده‌های بزرگ و سرپوش‌های قانونی بزرگ برای فسادهای بزرگ هستیم. جایی که نه فقط عدالت و آزادگی و قانون بلکه منافع و امنیت ملی، توسعه و پیشرفت کشور و حتی رفاه و معیشت مردم در پیش پای منافع فردی و گروهی برخی صاحبان قدرت و ثروت قربانی می‌شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: یکی از حوزه‌هایی که دست کم در دو دهه اخیر به شدت تحت تأثیر فساد سیاسی و اقتصادی بوده، مدیریت شهری تهران است. به خاطر داریم که قالیباف، شهردار سال‌های ۸۴ تا ۹۶ در پایان دوره مدیریت خود با افتخار گفت که اصلاح طلبان در باتلاق شهرداری غرق خواهند شد. ایشان به خوبی به زوایا و عمق فساد و کلاف سردرگمی که برای مدیریت شهری جدید به میراث گذاشته شد با خبر بود و به درستی از آن به عنوان یک باتلاق یاد کرد اما این تصور که اصلاح طلبان در این باتلاق غرق خواهند شد به تحقق نپیوست.

به گفته حق شناس آنچه میراث مانده بود انباشت در حد انفجار نیروی انسانی که ظرف ۱۲ سال به ۶۵ هزار نفر رسیده بود، انباشت بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی با سود بانکی سرسام آور که هنوز هم نتوانسته‌ایم از شر آن خلاص شویم. ساختار و تشکیلات سازمانی به حد افراط و انفجار گسترده و ناکارآمد، رویه و روندها و روزنه‌ها و شکاف‌ها و فرهنگ سازمانی ناسالم و عمدتاً فساد آلود که شهر فروشی‌ها و املاک نجومی، نقض گسترده طرح جامع و تفصیلی و نیز حریم شهر فقط بخش کوچکی از آن است

وی ادامه داد: در چنین شرایطی مدیریت شهری تهران در دوره پنجم می‌توانست به سهولت با ادامه همان روند آمیخته به فساد شهر را اداره کند. می‌شد همچون گذشته شهر را بفروشد از بانک‌ها قرض کند و با زد و بندهای گوناگون با صاحبان قدرت و ثروت پروژه‌های بزرگ بسازد. می‌توانست چند هزار نفر نیروی جدید استخدام کند و با بذل و بخشش‌ها و حاتم بخشی‌ها از جیب مردم برنامه‌ریزی سیاسی و انتخاباتی کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: امروز افتخار شورای پنجم این است که همه توان خود را برای مقابله با این فساد سیستماتیک و جایگزینی شفافیت به کار گرفته است.

حق شناس افزود: تردیدی نیست که فسادی چنین عمیق در سازمانی چنین گسترده را به سادگی و به سرعت نمی‌توان زدود. آن‌ هم در جامعه‌ای که ریشه‌های فساد بسیار عمیق‌تر از وسعت مدیریت شهری و به گستردگی ابعاد ساختاری و سیستماتیک کشور است. تردیدی نیست که در همین دوره از مدیریت شهری نیز مصادیقی از فساد وجود داشته و خواهد داشت. اما این شورا از همان آغاز مبارزه با فساد سیستماتیک موجود در شهرداری را در دستور کار خود قرار داده است.

وی خاطر نشان کرد: بر همین اساس یکی از پرونده‌های قضائی مربوط به فساد بزرگ و گسترده در مدیریت شهری سابق که اخیراً مطرح شده و برخی اخبار جسته و گریخته در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که جای تأمل و رسیدگی دارد.

حق شناس ادامه داد: اخبار واصله حاکی است که براساس گزارش بخش نظارتی سپاه پاسداران موضوع فساد در پرونده گروه اقتصادی یاس در دستور کار رسیدگی قرار گرفته و قائم مقام قالیباف، شهردار وقت تهران به اتهام فساد مالی به ۲۰ سال زندان و بازگرداندن حدود ۴۸۰ میلیارد تومان اموال به یغما رفته محکوم شده است. اخبار حاکی بود که رسیدگی به این پرونده بر عهده رئیس محترم ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده است.

وی اظهار کرد: اطلاع رسانی ناقص و مبهم و اهمیت موضوع و ارتباط مستقیم آن با شهرداری، اینجانب را بر آن داشت که طی یادداشتی از سردار  باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درخواست کنم تا اطلاعات پرونده را در اختیار شورای شهر قرار دهد و بلافاصله در پاسخ مراتبی اعلام شد که می‌تواند گام مثبتی در جهت روشن شدن ابعاد موضوع برای افکار عمومی باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا گفت: در پاسخ ستاد کل نیروهای مسلح اعلام شده است که پرونده اولیه موضوع توسط مراجع نظارتی سپاه پاسداران تشکیل شده و توسط رئیس محترم قوه قضائیه شعبه رسیدگی کننده ویژه در سازمان قضائی نیروهای مسلح مأمور رسیدگی به پرونده شده است.

حق شناس افزود: اخبار دیگری که منتشر شده است نشان می‌دهد که در جریان تشکیل پرونده، رسیدگی انجام شده و حتی در رأی صادره هیچ توجهی به تامین حقوق شهرداری تهران نشده و عملاً شهرداری هیچ گونه نقش و جایگاهی در ماجرا نداشته است. این در حالی است که مشخصاً شهرداری تهران یک طرف کل این قراردادها و ذینفع اصلی بوده و اگر هم اموالی به یغما رفته است اموال شهرداری و به عبارت بهتر ثروت مردم ستمدیده تهران بوده است.

حق شناس گفت: حال سوالاتی مطرح است که لازم است پاسخ داده شود و لازم است به آن توجه شود. تشکیل دادگاه خاص همچون دادگاه ویژه روحانیت و دادگاه نظامی و سازمان قضائی نیروهای مسلح برای آن نیست که حریم امنی برای صنف خاصی در نظر گرفته شود برای آن است که به لحاظ اختیارات و مسئولیت‌های خاص این افراد رسیدگی دقیق‌تر و مقررات سختگیرانه‌تری اعمال شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: سوال این است که چرا و چگونه فساد یک مقام ارشد شهرداری که یک نهاد عمومی است به صورت غیرشفاف و بدون توجه به حقوق مادی و معنوی مدیریت شهری در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفته و اطلاع رسانی و شفاف سازی لازم مد نظر قرار نگرفته است؟ آیا ابعاد این فساد در همین حدود بوده یا بسیار گسترده‌تر و پیچیده‌تر است؟ و آیا شهردار وقت و سایر مدیران شهرداری یا سایر نهادها نیز در آن نقشی داشته‌اند؟

وی افزود: شهردار تهران به شورای شهر و افکار عمومی گزارش دهند که چرا با وجود اخبار ناقصی که در جریان پرونده منتشر شده بود تا این حد در ورود به پرونده کوتاهی و تأخیر صورت گرفته است؟ چه اقدامات قضائی در دستور کار شهرداری قرار گرفته است؟ تکلیف مطالبات کلان شهرداری شامل طلب حدود ۵ هزار میلیارد تومانی و محکومیت ۴۸۰ میلیارد تومانی و تأخیر تادیه بازپرداخت این مبالغ از سال ۹۳ تاکنون و بازگشت آن به خزانه شهرداری چیست؟ پرونده‌های که می باید در دستورکار پیگرد قضائی شهرداری قرار گیرد یا قرار گرفته است کدام است؟

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران افزود: انتظار می‌رود نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به لحاظ سوابق و حجم گسترده معاملات گذشته، حال و آینده خود در شهرداری تهران یکبار با شفافیت و قاطعیت تمام موضع خود را در ارتباط با این پرونده و پرونده‌های مشابه پیدا و پنهان اعلام کند.

حق شناس اضافه کرد: انتظار می‌رود حوزه‌های تابعه گزارشی از روند عملیات اجرایی شامل پیمان‌ها، قراردادهای اجرایی، معاملات، دیون و مطالبات، میزان تعهدات مالی، موارد ترک تشریفات، تخلفات، واگذاری‌ها، کارگزاری‌ها، املاک، تخفیفات داده شده، جذب منابع انسانی، لیست شرکت‌های داخل و خارج از کشور لیست خریدهای داخلی و خارجی عمده اموال منقول و غیر منقول شهرداری دارای سند یا فاقد سند، تغییرات پهنه‌ها و کاربری اراضی، حفظ حریم و کمربندی انبارها و محل دپوی اموال و سایر موارد بنا بر درخواست و یا تشخیص را تهیه و همچون کارنامه‌ای شفاف به شورای شهر ارائه کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در اوایل دوره مدیریت شهری فعلی گزارش ویژه ای تحت عنوان گزارش تحویل و تحول تهیه شده و به شورا ارائه شده بود که لازم است با توجه به اطلاعات واصله جدید توسط شهردار تکمیل و به شورای شهر ارائه شود.

وی ادامه داد: همکاران، سوالات بسیاری وجود دارد که باید پاسخ داده شود. مردم می‌پرسند چگونه در حساب‌های شهرداری، این سازمان بیش از ۸۰ میلیارد به مؤسسات خیریه بدهکار است اما حساب و کتاب این خیریه‌ها ۵ تا ۷ میلیارد تومان دریافتی بیشتر از شهرداری را نشان می‌دهد؟ مردم می‌پرسند پروژه هزار و یک شب چگونه به ثمن ۱۶۵ هزار تومان در متراژ هکتاری در منطقه ۲۲ واگذار شده است؟

وی افزود: املاک واگذار شده به بیمارستان تخصصی مغز در چه قالبی انجام شده است؟ چرا تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری فقط باید از شرکت سیما چوب خرید کنند و ما به التفاوت پولی که بابت ترک تشریفات مربوط به آن پرداخت می شده است الان کجاست؟ موضوع وجوه مالی ناشی از فروش تراکم و هولوگرام برای خیریه امام رضا چیست؟ واگذاری زمین شهروند فرمانیه به بانک تات در چه چارچوبی صورت گرفته است؟ تشکیل حدود ۳۰ شرکت و مؤسسه در قالب هولدینگ یاس چه داستانی است و چه مقدار هولوگرام و تراکم با چه ماموریت‌هایی به این شرکت‌ها واگذار شده است؟

کد خبر 474998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.