مقدمات دائمی شدن عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا دو هفته دیگر

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا کشورهای منطقه را به یکدیگر متصل کرده و ایران نیز گفت وگوها درباره عضویت دائم خود در این اتحادیه را آغاز کرده و دو هفته دیگر مقدمات دائمی شدن عضویت ما انجام خواهد شد.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف بامداد چهارشنبه در بدو ورود خود به تهران ضمن تبریک ۲۲ بهمن به یکایک مردم ایران و درود به روح شهدا با حضور در جمع خبرنگاران درباره دستاوردهای سفر به روسیه اظهار کرد: به روح شهدا و امام شهدا درود می‌فرستیم که همه ما مدیون مجاهدت‌های این عزیزان هستیم.

وی با اشاره به دستاوردها و اهداف اقتصادی پیگیری شده در سفر به روسیه افزود: این سفر بنا به دعوت رئیس دومای فدراسیون روسیه انجام شد و این سفر فرصتی برای رایزنی درباره مسائل منطقه، اقتصادی و همکاری‌های پارلمانی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهمترین ویژگی این سفر تقدیم پیام مقام معظم رهبری به رئیس جمهوری روسیه بود، گفت: تاکید رهبری بر هماهنگی‌ها و توافقات راهبردی درازمدت با روسیه بود، البته پیام رهبری ابعاد دیگری درباره مسائل اقتصادی، سیاسی، چگونگی توافقات، آینده ارتباطات و سیاستگذاری‌های میان ایران و روسیه داشت.

قالیباف تصریح کرد: بررسی دقیق نشست‌های کمیسیون‌های عالی مشترک ایران و روسیه با مسئولیت رئیس پارلمان‌های دو کشور یکی دیگر از محورهای مذاکرات بود که در این نشست درباره سرمایه‌گذاری‌ها، نیروگاه‌ها به ویژه نیروگاه سیریک که با بیش از هزار مگاوات آماده اجرا است مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی تاکید کرد: همچنین ملاقات‌هایی را با تجار روسی و ایرانی برای بررسی چالش‌ها و مشکلات مبادلات اقتصادی داشتیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با وجود همه‌گیری کرونا صادرات ایران به روسیه ۴۰ درصد افزایش داشته و قرار است یک هاب مالی- تجاری و مرکز لجستیکی برای پیگیری امور گمرکی و قراردادی ایجاد شود.

قالیباف با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شده است، گفت: این اتحادیه کشورهای منطقه را به یکدیگر متصل کرده و یک منطقه آزاد تجاری را راه‌اندازی کرده است، ایران گفت‌وگوها درباره عضویت دائم خود در این اتحادیه را آغاز کرده و دو هفته دیگر مقدمات دائمی شدن عضویت ما انجام خواهد شد.

وی با اشاره به ملاقات‌هایی در روسیه برای بررسی مسائل منطقه‌ای نیز، خاطرنشان کرد: در نشست با دبیر شورایعالی امنیت روسیه گفت‌وگوهایی درباره صلح، امنیت ملی، مبارزه با تروریسم و همکاری‌های ایران و روسیه در سوریه نیز انجام شد و در کنار آن موضوعات راهبردی پیرامون مسائل امنیتی دفاعی نیز مورد بررسی قرار گرفت و توافقات خوبی هم در این زمینه انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همچنین در این سفر نشستی را در اندیشکده شرق شناسی روسیه داشتیم که در این جلسه درباره مسائل آینده و جلوگیری از یکجانبه‌گرایی آمریکا در منطقه مورد بحث قرار گرفت و در ادامه سفر نشستی هم در آکادمی وزارت امور خارجه روسیه برگزار شد که در این جلسه نیز درباره رابطه میان ایران و روسیه در سطح منطقه و جهان مطالبی مطرح شد.

کد خبر 474234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.