اعتبار پنج هزار میلیارد تومانی بانک‌ها برای دو شرکت خودروسازی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در کنار انتشار گواهی اوراق مولد (گام)، حدود پنج هزار میلیارد تومان هم اعتبار بانک‌ها برای دو خودروسازی ایران خودرو و سایپا در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایمنا، عبدالناصر همتی در حاشیه بازدید از شرکت خودروسازی ایران خودرو ضمن تبریک دهه فجر اظهار کرد: امروز فرصتی شد تا در ایام مبارک دهه فجر خدمت دوستان ایران خودرو باشیم و کارگران و مدیران زحمتکش این مجموعه بزرگ و عظیم را از نزدیک ببینیم.

وی افزود: با توجه به دستور رهبر معظم انقلاب، ضرورت دارد تا برنامه‌ریزی‌هایی در زمینه رشد ۵۰ درصدی تولید در خودروسازی و داخلی‌سازی بسیاری از قطعات خودروها صورت گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: افزود: امروز نکاتی را مشاهده کردیم و باعث افتخار و مباهات کشور است که دوستان ایران خودرو تلاش بسیار زیادی را در این زمینه‌ها شروع کرده‌اند.

همتی خاطرنشان کرد: منابع لازم از روش‌های غیرتورمی مانند انتشار گواهی اوراق مولد (گام) در حال تأمین است که می‌توان منابع لازم برای زنجیره تولید را از ابتدا که تأمین مواد اولیه است تا انتها که فروش خودرو است را از طریق اوراق گام به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تأمین کنیم.

وی گفت: حدود پنج هزار میلیارد تومان هم اعتبار بانک‌ها برای دو خودروسازی ایران خودرو و سایپا در نظر گرفته شده است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: تأمین مالی را می‌توان از طریق اوراق مرابحه و سایر روش‌ها تأمین کرد تا از نظر منابع مالی مشکلی وجود نداشته باشند.

همتی افزود: اکنون موقعیت مناسبی حاکم است و خودروهایی در حال ورود به بازار هستند که ۹۲ درصد از آن ساخت داخلی است و وابستگی ارزی آنها به حداقل رسیده است.

وی تاکید کرد: ما امیدوار هستیم تا نهضتی که از طریق حمایت رهبر معظم انقلاب، دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت شروع شده است در آینده‌ای نزدیک شاهد به بار نشستن تلاش شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌هایی باشیم که وابسته به صنایع دفاعی و همچنین قطعه سازانی که در حال تلاش برای داخلی کردن ساخت قطعات هستند خواهیم بود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در حال حاضر کشور نیازهای ارزی مهم‌تری دارد، بنابراین تخصیص ارز به واردات خودرو جز اولویت اول ما قرار ندارد و بحث واردات اصلاً مطرح نیست.

منبع: ایرنا

کد خبر 471851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.