کمالوندی: قانون مجلس را مو به مو اجرا می کنیم/ ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی به ۱۷ کیلوگرم رسید

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد کشور به حدود ۱۷ کیلوگرم رسیده است.

به گزارش ایمنا، بهروز کمالوندی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: قانون را مو به مو اجرا می‌کنیم. مجلس و دولت درباره پروتکل الحاقی و لغو اجرای آن تصمیم‌گیری می‌کنند. ما دراین پ‌باره آمادگی داریم، اجرای قانونی شدنی است.

وی افزود: وقت مبسوطی را برای بازدید از سایت فردو قرار دادند و از بخش‌های زیرزمین و آزمایشگاه خلأ، مواد و غیره بازدید کردند. آقای قالیباف و هیأت همراه از اینکه قانون به نحو احسن اجرا می‌شود خوشحال بودند و سوالات زیادی داشتند که به آنها پاسخ داده شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره نصب سانتریفیوژهای IR-۲m طبق مصوبه مجلس در نطنز گفت: الان آمار دقیق ندارم. اما حتماً قبل از پایان سه ماه مهلت تعیین شده، هزار ماشین IR۲m را نصب شده خواهیم داشت.

کمالوندی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر خارجه آمریکا در اولین موضع‌گیری خود گفته است، اگر ایران به تعهداتش بازگردد آمریکا هم به برجام بازمی گردد اظهار کرد: بر اساس آنچه از سوی مسؤولان کشور شنیدم قرار است طرف مقابل تعهدات خود را انجام دهد و اگر قرار باشد ایران به تعهداتش برگردد مسؤولان بالا و مجلس دراین‌باره تصمیم می‌گیرند. آنچه مهم است اینکه در سازمان انرژی اتمی آمادگی داریم با ظرفیت کامل فعالیت‌های خود را داشته باشیم و ما منتظر دستورات هستیم.

وی درباره تولید برق در نیروگاه اتمی بوشهر گفت: الان یک و نیم درصد از ظرفیت تولید برق در کشور از طریق هسته‌ای تأمین می‌شود اگرچه خیلی کم است. واحدهای ۲ و ۳ در سطح زیرساخت و بتن‌ریزی واحد اول انجام شده و بتن‌ریزی واحد سوم در شرف آغاز است. اگر به همین شکل پیش رویم ظرف هشت سال دو نیروگاه اتمی دیگر خواهیم داشت. هر نیروگاهی که به مدار می‌آید ۱۲ تا ۱۴ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی نفت خواهیم داشت که برای حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی مؤثر هستند. نیروگاه اتمی بوشهر در سال‌های گذشته در پیک بالای مصرف برق به کشور کمک کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه اگر تا اوایل اسفند آمریکا به برجام بازنگردد اجرای پروتکل الحاقی لغو می‌شود گفت: مسلماً ما قانون را مو به مو اجرا می‌کنیم. اینکه پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنیم یا نه تصمیمی مربوط به دولت و مجلس است. ما برای اجرای قانون آمادگی داریم و آنچه مهم است اینکه با تحمیل اراده مردم ایران بر بدخواهان بتوانیم شرایط را بهتر کنیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 471489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.