تهیه تجهیزات هواشناسی به دلیل تحریم با مشکل مواجه است

سحر تاج‌بخش گفت: تحریم ها مانعی برای تامین قطعات و لوازم ایستگاه‌های هواشناسی خارجی هستند.

به گزارش ایمنا، سحر تاج‌بخش اظهار کرد: بیشتر قطعات و لوازم ایستگاه‌های هواشناسی خارجی هستند و تحریم‌ها مانعی برای تهیه آنها به شمار می‌روند.

وی افزود: با وجود تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز با تمهیدات اندیشیده شده در سال جاری موفق به راه اندازی ۳۸ ایستگاه هواشناسی در نقاط مختلف کشور شدیم و امیدواریم با تأمین اعتبارات لازم و رفع محدودیت‌ها در تأمین تجهیزات از خارج ایستگاه‌های بیشتری را نیز راه انداری کنیم.

رئیس سازمان هواشناسی در خصوص احتمال تکرار بارش‌های سنگین و سیل آسا نوروز ۹۸ گفت: پیش بینی‌های ما بر اساس داده‌های دریافت شده از نقشه‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد وضعیت نرمال و زیر نرمالی را تا پایان زمستان از حیث بارش‌ها پیش رو خواهیم داشت.

تاج‌بخش ادامه داد: بارش‌های نوروز ۹۸ یا بارش‌های آذرماه در خوزستان و بوشهر در قالب پدیده‌های حدی هستند که خارج از مدل‌های هواشناسی بلند مدت بوده و حدود ۲۰ روز قبل از وقوع قابل پیش بینی هستند.

وی اظهار کرد: البته به دلیل تغییرات اقلیمی، وقوع پدیده‌های حدی نیز بیشتر شده اما برای بلند مدت قابل پیش بینی نیستند.

تاج بخش افزود: در مورد پدیده وارونگی هوا که برخی نقاط کشور در زمستان امسال زیاد شاهد آن بودند نیز شرایط جوی عامل تثبیت کننده یا از بین برنده پایداری هواست و اگر اتمسفر به گونه‌ای رفتار کند که هوا پایدار باشد ذرات معلق مانند گرد و غبار، مه یا آلاینده‌های محیطی، گازی یا معدنی در آن باقی می‌مانند.

وی گفت: آنچه باید برای جلوگیری از وارونگی هوا رخ دهد پیشگیری منابع ثابت و متحرک آلوده کننده هستند که متولی آن سازمان حفاظت محیط زیست است.

منبع: رکنا

کد خبر 471326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.