اقدامات شهرداری اصفهان برای کاهش مصرف انرژی برق

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان گفت: ظرفیت نیروگاهی شهرداری اصفهان تا پایان امسال به ۵۶۵ کیلووات خواهد رسید که در میان کلانشهرها جایگاه نخست و بیشترین ظرفیت تولید انرژی خورشیدی را دارد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حسین امیری در دیدار با مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با اشاره به اقدامات شهرداری در خصوص کاهش مصرف انرژی برق، اظهار کرد: با توجه به ارزان بودن انرژی در کشور، مصرف آن بسیار بالا است، به نظر می‌رسد مشکل اساسی به فرهنگ استفاده از انرژی برمی‌گردد، در این راستا باید در ارتباط با مباحث فرهنگی و اطلاع‌رسانی عمومی و فعالیت‌های تأثیرگذار برای تغییر رویکرد و دیدگاه مردم اقدامات گسترده شود.

وی با اشاره به وجود بیش از ۲۰۰ مجموعه فرهنگی و ورزشی متعلق به شهرداری در شهر افزود: وجود این مراکز ظرفیت خوبی است تا با همکاری و مشارکت شهرداری و بخش فرهنگی شرکت توزیع برق، اقدامات لازم در زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش عمومی را انجام داد.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان ادامه داد: با همکاری سایر ادارات باید مصرف برق سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، آسانسورها، موتورخانه و سیستم‌های تهویه در ساختمان‌های اداری کاهش پیدا کند و اداره برق نیز باید بسته‌های تشویقی تاثیرگذارتر برای ادارات در نظر بگیرد.

وی افزود: یکی از اقدامات انجام شده این است که با توجه به سردی هوا و افزایش پیک مصرف برق در زمستان و لزوم بهینه سازی و کاهش مصرف در سطح عرصه‌های عمومی، میزان "خاموشی" مدیریت شده است و چراغ‌های فضای سبز به صورت یکی در میان و آب‌نماهای سطح شهر به صورت کامل خاموش می‌شود.

امیری با اشاره به وجود یک هزار و ۴۸۰ انشعاب در اختیار شهرداری در شهر، اظهار کرد: در حال حاضر ساختمان‌ها ۱۲ درصد، سیستم روشنایی پارک‌ها ۱۸ درصد، آب‌نماها ۲۹ درصد، سیستم‌های تأمین و انتقال آب ۳۹ درصد و مصارف متفرقه از جمله ایستگاه‌های بی آر تی و دوچرخه دو درصد از سهم مصرف برق شهرداری را به خود اختصاص داده است.

وی در خصوص اقدامات شهرداری برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، تصریح کرد: شهرداری اصفهان به عنوان شهر پیشتاز در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر (خورشیدی) تا کنون توانسته است بیش از ۵۰ درصد سهم تکلیفی و ۲۰ درصد از مصرف انرژی خود را از طریق احداث نیروگاه‌های فتوولتاییک به انجام رساند.

معاون شهردار اصفهان گفت: از هر ۲۷ نیروگاه تولید انرژی خورشیدی در شهر اصفهان هم اکنون تمامی آنها به صورت کامل در حال فعالیت است؛ همچنین این تعداد نیروگاه با ظرفیت ۲۳۰ کیلووات در شش ماهه نخست سال‌جاری ۳۴۰ مگاوات ساعت انرژی الکتریکی تولید کرده است.

وی ادامه داد: نیروگاه ۶۰ کیلوواتی منطقه ۱۵، نیروگاه ۲۶۰ کیلوواتی میدان میوه و تره بار و نیروگاه ۱۵ کیلوواتی شهرداری منطقه ۸ نیز اجرایی شده است و تا پایان سال‌جاری در مدار قرار می‌گیرد. با اجرایی شدن آنها ظرفیت نیروگاهی شهرداری اصفهان به ۵۶۵ کیلو وات خواهد رسید که این مهم در میان کلانشهرها جایگاه نخست و بیشترین ظرفیت تولید انرژی خورشیدی است.

امیری به میزان تولید انرژی خورشیدی توسط شهرداری اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر ۶۷۱ مگاوات ساعت انرژی خورشیدی در سال توسط شهرداری تولید می‌شود که با توجه به توسعه نیروگاه‌های خورشیدی، این مهم تا پایان سال به دو هزار مگاوات ساعت در سال افزایش می‌یابد.

وی با تاکید بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف انرژی، گفت: طی سه سال گذشته با انجام ممیزی روی مصارف تجهیزات و تأسیسات شهری، مقادیر استاندارد و مصارف در هر بخش مشخص و بر اساس شناسایی گروه‌های مصرف نسبت به تعریف برنامه و اجرای کارهای اصلاحی اقدام شده است.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به میزان مصرف برق در مناطق ۱۵ گانه شهر، افزود: میزان مصرف برق در مناطق شهرداری مشخص شده و مناطقی که مصرف انرژی بالایی داشتند، اخطار دریافت کردند و میزان مصرف آنها هر ماه ارزیابی می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۰۰ انشعاب پارک‌ها به صورت هوشمند نصب شده است، گفت: سیستم انتقال پساب از فیزادان به صورت هوشمند نصب شده و به کاهش بار مصرف انرژی کمک خواهد کرد.

معاون شهردار اصفهان ادامه داد: در پارک جوان مصرف برق با اصلاح سیستم‌ها به حداقل رسیده است؛ البته هوشمندسازی سیستم انتقال پساب و چاه‌های آب شهر در حال انجام است و تاکنون ۲۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است همچنین تمام کنتورهای قدیمی غرفه‌داران میدان میوه و تره‌بار هوشمند می‌شود که این اقدام با انتخاب پیمانکار به زودی انجام خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: بهبود نورپردازی‌ها و اجرای روش‌های نوین نورپردازی با استفاده از لامپ‌های ال ای دی، جزو برنامه‌های شهرداری بوده و در دستور کار قرار گرفته است.

جمع آوری پایه‌های روشنایی قدیمی از چهارباغ و میدان امام

«حمید رضا پیرپیران» مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان در این دیدار با اشاره به اقدامات شهرداری اصفهان در خصوص ارائه خدمات مناسب به شهروندان، گفت: در ابتدا به عنوان یک شهروند از اقدامات شده در خصوص پیاده راه چهارباغ و اقدامات مثبتی که در اصفهان انجام شده یا در حال انجام است و باعث زیباسازی و ایجاد فضایی آرامش بخش برای مردم شده است تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی همراهی و همکاری شرکت برق و شهرداری اصفهان را نقطه عطفی دانست که موجب ارائه خدمات بهتر و بیشتر به شهروندان خواهد شد و تأکید کرد: این همراهی‌ها موجب خواهد شد ضمن ایجاد روابط بهتر، قدم‌های موثرتری در خصوص ارائه خدمات داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان ادامه داد: در راستای بحث زیباسازی شهر اصفهان در حوزه صرفه‌جویی برق مقرر شد پایه‌های مازاد روشنایی در برخی معابر از جمله پیاده راه چهار باغ عباسی و میدان امام (ره)؛ جمع‌آوری شود و شهرداری اصفهان برای رفع کسری روشنایی در برخی از این مسیرها اقدامات لازم را انجام دهد.

وی در خصوص اقدامات شهرداری اصفهان به منظور کاهش مصرف برق در شهر گفت: ضمن تشکر از شهرداری که همراهی کاملی با مجموعه اداره برق اصفهان داشته است، با توجه به گرانبها بودن انرژی برق باید در حوزه مصرف بهینه و به خصوص در مواقع افزایش مصرف مانند پیک تابستان و یا مثل شرایط روزهای اخیر که کسری گاز نیروگاه‌ها را داریم تمامی ارگان‌ها و شهروندان با همراهی و همدلی، نسبت به صرفه‌جویی اقدام کنند تا شاهد خاموشی برق نباشیم.

پیرپیران ادامه داد: بعد از اعلام کمبود تأمین گاز برای نیروگاه‌ها ضمن مذاکره با معاونت خدمات شهری از آنها در جهت کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف برق کمک طلبیدیم که در این راستا همراهی بسیار خوبی شد.

وی تاکید کرد: خاموشی آب‌نماهای شهر اصفهان در این شرایط خاص و همچنین مدیریت خاموشی و خاموش کردن یکی در میان منابع روشنایی فضای سبز و پیاده راه‌ها اقدامی مهم و تأثیر گذار از سوی شهرداری اصفهان بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان افزود: شهرداری اصفهان پیشتاز احداث نیروگاه‌های خورشیدی بوده است و تا پایان سال بیش از ۵۵۰ کیلووات نیروگاه خورشیدی توسط شهرداری اصفهان ایجاد خواهد شد.

وی گفت: در حوزه مباحث مربوط به انرژی‌های پاک و همچنین موارد مربوط به استفاده بهینه از انرژی گران بهای برق به یقین اعلام می‌کنم شهرداری پیشتاز همه ادارات در حوزه صرفه‌جویی مصرف برق با استفاده از انرژی‌های پاک بوده است.

پیرپیران تاکید کرد: همراهی و کمک شهرداری اصفهان موجب شده است که به هیچ عنوان مشکل خاموشی برای شهروندان نداشته باشیم.

کد خبر 471254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.