میدان آزادی نماد ابراز همدردی میان ملت‌ها شده است

شهردار تهران گفت: در کرونا با بسیاری از کلانشهرهای جهان ارتباط برقرار کردیم و صدای مظلومیت مردم ما را در مبارزه همزمان با کرونا و تحریم‌ها به گوش جهانیان رساندیم و تلاش کردیم ظرفیت‌هایی را برای همدردی با سایر شهرها فعال کنیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، پیروز حناچی امروز (سه‌شنبه) در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بین‌المللی خشت طلایی با بیان اینکه نام خشت طلایی برای این جشنواره و برای کشوری مثل ایران که بیشتر سابقه آن با خشت عجین شده است نام پر مسمایی است اظهار کرد: در حال حاضر ۵۳ درصد کل جمعیت کره زمین در سازه‌های خشتی زندگی می‌کنند و ۹۳ درصد آثار ثبت شده جهانی از خشت است. خشت اصلی‌ترین عنصر بشری برای ساخت تمدن بوده است و مراکز تحقیقاتی علمی آن را اصلی‌ترین عنصر ساخت و توسعه مورد توجه قرار می‌دهند.

وی با تاکید بر پرداختن به شاخص‌های رقابتی و ارتقای جایگاه تهران در میان شهرهای جهان افزود: باید اقدامات و فعالیت‌های خود را متناسب با زبان رقابت جهانی عرضه کنیم و محورهایی که در این جشنواره بر مبنای آن آثار بررسی شد همه محورهایی هستند که شهرهای جهان بر مبنای آن شاخص بندی و رتبه بندی می‌شوند.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: در شاخصی مانند معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی، تهران شهری است که در آن آثاری مربوط به پنج هزار سال قبل یافته شده است و در بخش تاریخی آن یعنی ری، لایه‌هایی از تمدن بشری یافت شده است که به شش هزار سال قبل از اسلام بر می‌گردد و این قدمت شهر تهران را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در حوزه‌های حمل و نقل عمومی تاب‌آوری شهری و مشارکت شهروندی در توسعه شهر و هوشمند سازی شهرها هم به آثاری پرداخت شده است که بعد از کرونا برخی شاخص‌ها مانند هوشمندسازی شهرها تبدیل به یک الزام و واقعیت ملموس شده است.

حناچی با بیان اینکه علاوه بر آثار داخلی از ۱۹۷ شهر و ۵۸ کشور به این جشنواره اثر ارائه شده بود گفت: کرونا پدیده‌ای است که یک سال جهان را با خود درگیر کرده است اما در عین ظرفیت‌هایی هم داشته که بخش‌هایی منجر به توسعه علم و پیشرفت بشری هم شده است. گفته می‌شود کل ویروس کرونا را اگر از تمام جهان جمع کنیم پنج گرم بیشتر نخواهد شد اما همین ویروس توانست چقدر جوامع بشری را به مخاطره اندازد.

حناچی با اشاره به برگزاری جشنواره خشت طلایی گفت: درست است که در کرونا باید فاصله‌های اجتماعی رعایت شود اما روابط میان ملت‌ها از جهتی بعد از بیماری کرونا نزدیک‌تر هم شد مانند اینکه ما به خاطر بیماری کرونا توانستیم بسیاری از مهمانان را به صورت ویدئو کنفرانس به این مراسم دعوت کنیم در حالی که پیش از کرونا چنین کارهایی کمتر انجام می‌شد.

شهردار تهران به دیپلماسی شهری اشاره کرد و گفت: در زمان شیوع کرونا با بسیاری از کلانشهرهای جهان ارتباط برقرار کردیم و صدای مظلومیت مردممان را در مبارزه همزمان با کرونا و تحریم‌ها به گوش جهانیان رساندیم و تلاش کردیم ظرفیت‌هایی را برای همدردی با سایر شهرها فعال کنیم.

وی به ویدئومپینگ‌های برج آزادی اشاره کرد و گفت: هم اکنون میدان آزادی به نمادی برای ابراز همدردی میان ملت‌ها با هم تبدیل شده است؛ اولین ویدئومپینگ را برای کشته شدگان کرونا در ووهان در مورد برج آزادی اجرا کردیم و آخرین آن هم برای کشور همسایه و حادثه کشته شدن دانشجویان در دانشگاه کابل به عنوان «جان پدر کجاستی؟» اجرا شد.

پیروز حناچی به برنامه‌های شهرداری در تهران ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: با لطف همکارانم در شورای شهر احتمالاً آخرین شهردار تهران در قرن حاضر و اولین شهردار تهران در قرن آینده خواهم بود و باید تلاش کنیم این را به نمادی از تلاش بیشتر برای شهر تهران تبدیل کنیم؛ ما در برنامه ۱۴۰۰ اقداماتی برای مرور گذشته و تدوین برنامه‌های آینده و گذاشتن سنگ بنای دقیقی برای آینده شهر تهران هستیم تا آیندگان از خیر آن بهره ببرند و درخواست من از دولت و آقای ربیعی این است که آنها هم همکاری کنند تا این پروژه به خوبی پیش برود.

کد خبر 471079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.