صالحی: نوروز را در تایلند برگزار کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از امسال جشن نوروز را در تایلند به عنوان یک جشن نمادین برگزار و رابطه جدیدی را بین دو ملت آغاز کنیم، این جشن می‌تواند سرآغاز خوبی در روابط فرهنگی دو کشور باشد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز (سه شنبه) در ارتباط زنده تصویری با وزیر فرهنگ تایلند با اشاره به روابط خوب ایران و تایلند از نظر فرهنگی، اظهار کرد: سابقه‌های تاریخی و تمدنی دو کشور و همچنین ویژگی‌های اقلیمی و طبیعت جذاب هر دو کشور بخشی از اشتراکات و شباهت‌های طرفین است، طبیعت اقلیمی برای مردم دو کشور و جهان جذاب بوده و به نظر می‌آید بهار برای شروع سال جدید در هر دو کشور علامتی است که بگوییم طبیعت دو کشور تا چه اندازه جذاب است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: از همین امسال جشن نوروز در تایلند به عنوان یک جشن نمادین برگزار و یک رابطه جدید را بین دو ملت آغاز کنیم، این جشن می‌تواند سرآغاز خوبی در روابط فرهنگی بین دو کشور باشد.

صالحی گفت: بر اساس تفاهم‌نامه قبلی دو کشور شاهد موضوعات مشترک زیادی هستیم که می‌تواند در تفاهم‌نامه جدید بر پایه تفاهم قبلی آن را کامل‌تر و اجرایی کرد، تفاهم‌نامه جدیدی که تنظیم شده خوب است و با حضور وزیر فرهنگ تایلند در ایران می‌توان به طور رسمی این تفاهم‌نامه را امضا کرد. البته در حال حاضر نیز به صورت مجازی به این تفاهم‌نامه می‌توان شکل عملیاتی بخشید.

برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران و جشنواره‌های ایام فجر

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: چند روزی است نمایشگاه مجازی کتاب تهران در حال برگزاری است در این نمایشگاه مجازی ۱۷۰۰ ناشر و چند صد ناشر خارجی حضور دارند و برنامه‌های مختلف فرهنگی و اندیشه‌ای نیز در این نمایشگاه برگزار می‌شود، تا به امروز حدود نیم میلیون کتاب به فروش رسیده است. همچنین فضایی برای نقل و انتقال کتاب به شکل جدیدی در کشور ایران در حال رخ دادن است و حتی روستاهای مختلف از این فرصت مجازی برای خرید کتاب بهره‌مند شدند. در این نمایشگاه ۱۰۰ هزار عنوان کتاب موجود است و مخاطبان در نقاط مختلف ایران با مراجعه به سامانه نمایشگاه کتاب خرید می‌کنند و با همکاری اداره پست این کتاب‌ها به تمام نقاط ایران ارسال می‎‌شود.

وی اظهار کرد: در ایران همزمان با سالگرد انقلاب اسلامی جشنوراه‌هایی با عنوان جشنواره‌های فجر در حوزه موسیقی، سینما، تجسمی و شعر و ادبیات برگزار می‌شود، امسال با توجه به شرایط کرونایی بخش قابل توجهی از ارائه‌ها در فضای مجازی اتفاق می‌افتد، به نظر می‌رسد کرونا با همه خسارت‌ها فضای جدید برای فرهنگ و هنر به وجود آورده و آن هم استفاده از فضای مجازی برای حوزه‌های فرهنگ و هنر است که مرزها را درنوردیده و می‌توان فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در سراسر جهان به نمایش گذاشت.

استفاده از تجربه ایران در برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب

در ادامه این ارتباط زنده تصویری ایتیپول کنپلومه وزیر فرهنگ تایلند با اشاره به جشن نوروز و اشتراک فرهنگی بین دو کشور گفت: با توجه به صحبت‌های وزیر فرهنگ ایران ما نیز تلاش خواهیم کرد تا جشن نوروز را در کشور خود برگزار و از ظرفیت‌ها و تجربه‌های ایران برای برگزاری نمایشگاه کتاب بهره ببریم. برای ما شگفت‌آور است که در ایام شیوع ویروس کرونا و با وجود محدودیت‌ها، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب نشان می‌دهد مردم ایران تا چه اندازه به کتاب علاقه مند هستند. از این رو خواستاریم کشور ایران نیز در برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به ما کمک کند.

وزیر فرهنگ تایلند گفت: کشور ایران آثار باستانی زیادی دارد که ۲۲ اثر آن به ثبت جهانی رسیده است. ما در همین لحظه از طرف ایرانی خواستاریم در چگونگی حفظ آثار باستانی و ثبت جهانی آن به ما کمک و تجربیات خود را منتقل کند، کشور ما در حال حاضر ۳ اثر ثبت شده جهانی دارد.

ضرورت تلاش برای شناساندن ایران به مردم تایلند با اقدامات فرهنگی

وی با اشاره به سال ۲۰۲۱ مصادف با شصت و ششمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و تایلند، خاطرنشان کرد: روابط دو کشور قدمتی ۴۰۰ ساله دارد و این نشان می‌دهد دو کشور مشترکات زیادی با هم دارند، با وجود این قدمت در روابط بین دو کشور مردم تایلند شناخت کاملی از ایران ندارند زیرا آنچه از ایران می‌دانند همان اطلاعاتی است که از غرب شنیده‌اند، بنابراین با اقدامات فرهنگی می‌توان اطلاعات درست و مثبت را به مردم نشان داد.

وزیر فرهنگ تایلند با اشاره به برنامه‌های فرهنگی این کشور برای حضور هنرمندان ایرانی در این کشور تصریح کرد: قرار است در یک پروژه جشنی در یکی از شهرهای تایلند برگزار شود و هنرمندان موسیقی و بازیگران ایرانی در آن حضور پیدا کنند تا بیشتر با فرهنگ یکدیگر آشنا شویم، همچنین در پی برگزاری نشست‌های علمی_دینی هستیم تا اندیشمندان مسلمان و بودا بتوانند فهم بهتری از مذهب دو کشور داشته باشند.

وراووت پونگیر آپاپانت سفیر تایلند در ایران نیز در ادامه این ارتباط زنده تصویری با بیان اینکه به دنبال برگزاری جشن تایلند در ایران هستیم، افزود: برای این امر در حال رایزنی با شهرداری تهران هستیم که پارکی را به نام تایلند نامگذاری کنند تا مناسبت‌های فرهنگی تایلند در آن به نمایش در آید. البته این پروژه نیازمند حمایت وزرای فرهنگ ایران و تایلند و همچنین سفیر ایران در بانکوک است.

در ادامه علیزاده سفیر ایران در تایلند با بیان اینکه شباهت‌های فرهنگی بین دو کشور زیاد است، گفت: در ۸ گفتار بودائیسم، ۳ اصل آن همان کردار نیک، گفتار نیک و رفتار نیک است که در دین زرتشت به آن پرداخته و اسلام نیز آن را تأیید کرده است. از برگزاری جشن نوروز در تایلند سپاسگزار هستیم و تلاش خواهیم کرد این جشن برگزار شود. در جدیدترین اقدام تفاهم‌نامه‌ای با اداره اخبار تایلند امضا کردیم تا اخبار ایرانی را نیز منتشر کنند و از این طریق بتوانیم چهره واقعی ایران را به مردم تایلند نشان دهیم.

کد خبر 470974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.