شرایط پرداخت یارانه در سال ۱۴۰۰ مشخص شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مبالغ یارانه پرداختی برای سال آینده نیز به این ترتیب است که ۳۵ میلیون نفر که اقشار متوسط و متوسط به پایین هستند هر ماه ۱۸۳ هزار تومان دریافت می کنند ۲۳ میلیون نفر هر ماه ۱۳۶ هزار تومان و ۲۰ میلیون نفر ماهانه ۹۱ هزار میلیارد تومان یارانه می گیرند.

به گزارش ایمنا، رحیم زارع در نشست خبری ظهر امروز (دوشنبه) خود با تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق اظهار کرد: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در اختیار کمیته امداد و بهزیستی قرار می‌گیرد، همچنین ۲,۰۰۰ میلیارد تومان برای خرید تبلت، عینک، سمعک و خوراک هنرستان‌ها و مدارس شبانه روزی و تجهیزات هنرستان‌ها در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

وی افزود: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، ۳,۲۰۰ میلیارد تومان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، ۵۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از زنان سرپرست خانوار، ۴۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از خانواده زندانیان و ۵,۶۰۰ میلیارد تومان برای حقوق و غذای سربازان اختصاص می‌یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ تصریح کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق در تبصره ۱۴، ۲ هزار و ۷۰ میلیارد تومان برای بیمه باربران و خادمین مساجد و مواردی که در این ردیف مشخص شده اختصاص می‌یابد. همچنین ۲۲ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم در سال آینده و ۲ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نهاده‌ها، عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی، اختصاص می‌یابد.

زارع ادامه داد: به موجب این مصوبه برای خرید یا ساخت مسکن محرومین و رزمندگان معسر، ۵ هزار میلیارد تومان، امور رفاهی و تغذیه‌ای دانشجویان ۹۰۰ میلیارد تومان، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هزار و ۷۰ میلیارد تومان، بیمه تکمیلی و درمان ایثارگران ۴ هزار و ۹۰ میلیارد تومان، اختصاص می‌یابد.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مبالغ یارانه پرداختی برای سال آینده نیز به این ترتیب است که ۳۵ میلیون نفر که اقشار متوسط و متوسط به پایین هستند هر ماه ۱۸۳ هزار تومان دریافت می‌کنند ۲۳ میلیون نفر هر ماه ۱۳۶ هزار تومان و ۲۰ میلیون نفر ماهانه ۹۱ هزار میلیارد تومان یارانه می‌گیرند. در دل این ۳۵ میلیون نفر ۱۰ میلیون نفر هم مربوط به کمیته امداد و بهزیستی است که علاوه بر ۱۸۳ هزار تومان پرداختی ماهانه مبلغ ۱۹ هزار میلیارد تومان در اختیار کمیته امداد و بهزیستی قرار گرفته که اینها علاوه بر یارانه، مستمری هم دریافت کنند. همچنین به کمیته امداد و بهزیستی اجازه دادیم برای سال آینده تقریباً دو میلیون نفر از کسانی که متقاضی هستند و تمکن مالی ندارند را تحت پوشش قرار دهد. پیشنهاد دولت دراین‌باره ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای ۱۰ میلیون نفر بود که ما این مبلغ را در کمیسیون تلفیق به ۱۹ هزار میلیارد تومان رساندیم

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: این کل پرداخت نقدی هدفمندی یارانه‌ها در سال ۱۴۰۰ است. پیشنهاد دولت در لایحه ۲۶۷ هزار میلیارد تومان بوده که ما در کمیسیون تلفیق کل منابع این بخش را ۴۳۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم و ۷۹ هزار میلیارد تومان برای دولت در قالب‌های مختلف به ویژه ۱۴/۵ درصد نفت و گاز برای پالایشگاه و پتروشیمی نیز از این مبلغ کسر می‌شود.

منبع: ایسنا

کد خبر 470788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.