۸۳ خوابگاه دانشجویی جدید آماده افتتاح است/بهره برداری از ۲۳ خوابگاه دیگر تا اسفند ماه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه ۸۳ خوابگاه از ۱۰۶ خوابگاه در طرح ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی آماده افتتاح است، گفت: تعداد ۲۳ خوابگاه در حال تکمیل است که تا اواسط اسفند ماه سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی صندوق رفاه دانشجویان، ناصر مطیعی در مراسم افتتاح طرح ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی و تقدیر از خیرین آموزش عالی گفت: هدف صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از اجرای طرح مذکور حمایت از دانشجویان مستعد و کم بضاعت و همچنین کمک به رشد استعدادها و وضعیت تحصیلی و معیشتی دانشجویان است. در همین راستا تعمیر خوابگاه‌ها و آشپزخانه‌های دانشجویی در کنار مأموریت‌های اصلی صندوق آغاز شد و خوابگاه‌ها به امکانات ورزشی و اتاق‌های تندرستی تجهیز شدند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به منابع درآمدی این صندوق اشاره کرد و افزود: منابع صندوق رفاه دانشجویان برای انجام مأموریت‌های صندوق شامل کمک دولت، بهره‌مندی از تسهیلات سیستم بانکی، درآمدهای اختصاصی صندوق رفاه، وجوه حاصل از بازگشت وام‌های دانشجویی، درآمد حاصل از سرمایه گذاری و بازگشت اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی و کمک و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی است.

مطیعی ادامه داد: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ با شرایط اقصادی خاصی مواجه بودیم. قیمت‌ها و هزینه خدمات رفاهی دانشجویان افزایش یافته بود. بنابراین منابع صندوق پاسخگوی نیاز دانشجویان نبود. به همین دلیل صندوق از خیرین کمک خواست و در اولین گام از خیرین تقاضای بازسازی و تجهیز خوابگاه‌ها صورت گرفت.

وی تاکید کرد: طرح ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی در مهرماه ۹۸ پیشنهاد و زمستان همان سال تصویب شد همچنین در شهریورماه ۹۹ این طرح توسط هیأت امنای صندوق تصویب شد و فعالیت راه اندازی آن از اردیبهشت ماه کلید خورد. همچنین جهت ساماندهی کمک خیرین آموزش عالی، سامانه حامیان رفاه دانشجویی راه اندازی شد. در این طرح ۱۰۶ خوابگاه پیش بینی شد که مساحت آن ۲۵۶ هزار متر مربع بوده و اکنون ۸۳ مورد آن آماده افتتاح است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: تعداد ۲۳ خوابگاه در حال تکمیل است که تا اواسط اسفند ماه سال جاری به بهره برداری می‌رسد و اگر نیم سال بعد شرایط کرونایی مطلوب شود و دانشجویان بتوانند به دانشگاه بازگردند، می‌توانند از دستاوردهای این طرح استفاده کنند.

مطیعی در پایان با بیان اینکه ظرفیت اسکان در خوابگاه‌های طرح جدید ۲۵ هزار و ۷۸۳ نفر است، گفت: اکنون ۱۷ هزار و ۵۲۸ نفر ظرفیت آماده بهره برداری است. همچنین میزان مشارکت دانشگاه‌ها در این طرح ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و میزان مشارکت خیرین نیز به همین میزان بوده است. سهم صندوق ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است که تا کنون خیرین ۱۷ میلیارد تومان منابع را تأمین کرده‌اند.

کد خبر 470754

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.