ژانت یلن،‌ وزیر خزانه داری آمریکا کیست؟

ژانت یلن از مدت ها پیش به عنوان یک مدیر بانکی موفق شناخته شده است و حالا سکان هدایت وزارت خزانه داری آمریکا را بر عهده گرفته است.

به گزارش ایمنا، ژانت یلن، رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا موفق شد از سنا رأی موافق بگیرد و به عنوان وزیر خزانه داری آمریکا انتخاب شود. یلن اولین زنی است که در تاریخ آمریکا به چنین پستی می‌رسد همان طور که نخستین زنی بود که به ریاست فدرال رزرو رسید. اکنون که تحت تأثیر کرونا اقتصاد آمریکا با یکی از سخت‌ترین بحران‌های تاریخ معاصر خود مواجه شده است سوال اصلی این خواهد بود که وی تا چه حد موفق به تغییر اوضاع خواهد شد؟

ژانت یلن در بروکلین نیویورک متولد شد و لیسانس اقتصاد خود را از دانشگاه براون دریافت کرد. وی دکترای خود را از دانشگاه ییل دریافت کرده است و سابقه تدریس و مدیریت نهادهای اقتصادی معتبر را در کارنامه خود دارد. او بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۶ استادیار اقتصاد در دانشگاه هاروارد بود و پس از آن به بانک مرکزی آمریکا رفت. از ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۸ یلن به تدریس اقتصاد در مدرسه اقتصاد لندن پرداخت.

به دنبال انتشار مقالات اقتصادی موفق، وی سال ۱۹۹۷ رئیس شورای مشاورین اقتصادی رئیس جمهور کلینتون شد و پس از آن نیز مدیر دفتر منطقه‌ای بانک مرکزی در سن فرانسیسکو شد. در دوره ریاست جمهوری اوباما و در سال ۲۰۱۴ وی به ریاست بانک مرکزی منصوب شد. جوزف اکرلوف، همسر وی نیز از اقتصاددانان مشهور آمریکایی است که در دانشگاه برکلی تدریس می‌کند و در سال ۲۰۰۱ به همراه دو نفر دیگر برنده جایزه نوبل اقتصاد شد.

یلن یکی از مدیران محبوب اقتصادی هم در بین جمهوری خواهان و هم در بین دموکرات‌ها است و حتی سمت خود را به عنوان رئیس بانک مرکزی آمریکا در ابتدای دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ حفظ کرد. او یکی از مدافعان نرخ‌های بهره پایین و برنامه‌های خرید دارایی در حجم بالا در دوران رکود است و با اتکا به همین روش نقش مهمی در مدیریت و خروج از رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ داشت. یلن همچنین مدافع سرسخت اقتصاد آزاد و استقلال بانک مرکزی محسوب می‌شود.

یلن علاوه بر مسائل اقتصادی موضع‌گیری‌های مشهوری در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی دارد و از منتقدان بسیار سرسخت تبعیض نژادی محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا

کد خبر 470451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.