جزئیات برگزاری المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور در حیطه های استدلال بالینی، تفکر علمی در علوم پایه، مدیریت نظام سلامت، کارآفرینی در بستر دانشگاه های هزاره سوم، آموزش پزشکی و مطالعات میان رشته­‌ای علوم انسانی و سلامت برگزار می شود.

به گزارش ایمنا و بر‬ اساس‬ اعلام دبیرخانه استعدادهای درخشان و امور نخبگان وزارت بهداشت، تمام دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای دانشگاه‌ها / دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور شاغل به تحصیل و یا دانش ‏آموختگانی که تا تاریخ برگزاری اولین آزمون از مجموعه آزمون‌های کشوری المپیاد در هر دوره کمتر از ۶ ماه از فارغ‏ التحصیلی آن‌ها گذشته باشد، می‌توانند بدون در نظر گرفتن معدل کل و سال تحصیل در المپیاد شرکت کنند.

در حیطه «مطالعات میان رشته‌ای علوم انسانی و سلامت» و حیطه «کارآفرینی در بستر دانشگاه‌های هزاره سوم» علاوه بر دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری عمومی، دانشجویان مقاطع دکتری تخصصی (Ph.D) و دستیاران (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) هم می‌توانند در المپیاد شرکت کنند.

مسئولیت انتخاب و معرفی دانشجویان شرکت کننده در هر حیطه بر عهده دانشگاه / دانشکده علوم پزشکی معرفی کننده است و در صورت مغایرت با مقررات المپیاد، کمیته فنی موضوع را بررسی و تصمیم گیری می‌کند و حکم این کمیته پس از کسب مدال و رتبه نیز قابل اجرا است. همچنین هر فردی که رتبه یک را در مرحله انفرادی در هر حیطه کسب کند، نمی‌تواند مجدداً در همان حیطه شرکت کند. شرکت در یک حیطه و کسب رتبه در آن منعی برای شرکت در سایر حیطه‌ها در دوره‌های بعدی المپیاد نیست.

در این دوره المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی در هر حیطه یک موضوع مطرح می‌شود و بر این اساس، در حیطه استدلال بالینی مساله «دروس اصلی پزشکی (داخلی، کودکان، زنان و جراحی)»، در حیطه تفکر علمی در علوم پایه مساله «مدیریت وزن/ چاقی (Weight Management/ Obesity)»، در حیطه مدیریت نظام سلامت موضوع «تقویت نظام PHC برای ارتقاء پاسخگویی اجتماعی در شرایط اضطرار»، در حیطه کارآفرینی در بستر دانشگاه‌های هزاره سوم مساله «تاب آوری کسب و کارهای دانش بنیان»، در حیطه آموزش پزشکی مساله «آموزش مجازی» و در حیطه مطالعات میان رشته‌ای علوم انسانی و سلامت مساله «هوش مصنوعی» مطرح شده است.

آزمون درون دانشگاهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور در اسفند ماه ۱۳۹۹ برگزار می‌شود و پس از برگزاری مراحل دانشگاهی و ملی، آزمون مرحله دوم (انفرادی و گروهی) در شهریور ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

کد خبر 470448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.