وام ازدواج در سال ۱۴۰۰؛ مبلغ بیشتر و شرایط جدید

در حالی که دولت وام ازدواج جوانان در بودجه سال آینده را ۱۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی کرده بود، اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر از مبلغ پیشنهادی و شرایط دریافت جدید برای وام ازدواج در سال آینده یعنی ۲۰۰ میلیون تومان خبر داده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در حالی‌که بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۰ بانک مرکزی به عنوان سر شبکه بانک‌های کشور مکلف شده از محل پس‌انداز جاری و قرض‌الحسنه نظام بانکی تسهیلات قرض‌الحسنه ۵۰ میلیون تومانی ازدواج را به زوج‌های جوان (در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان) پرداخت کند، در روزهای گذشته یکی از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی که این روزها بررسی و اصلاح اساسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را در دستور کار دارد و به همین جهت بسیار خبرساز شده از افزایش وام ازدواج زوج‌های جوان به ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان خبر داد.

بر این اساس طبق اطلاعات ارائه شده در لایحه بودجه سال آینده این وام، به زوج‌هایی تعلق خواهد گرفت که تاریخ عقد ازدواج آنها پس از یکم فروردین ماه سال ۱۳۹۷ باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده باشند.

قابل ذکر است تا پیش از اعلام کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش میزان وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مقرر شده بود تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین در این سال برابر با ۵۰ میلیون تومان با بازپرداخت هفت‌ساله باشد و اخذ یک ضامن معتبر و سفته برای پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به زوجین کافی بود؛ اما در روزهای اخیر گمانه‌زنی‌هایی نیز مبنی بر احتمال تغییر شرایط دریافت وام ازدواج از سوی زوج‌های جوان مطرح شده که هنوز به تأیید مجلس شورای اسلامی نرسیده است.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ پیش‌تر گفته بود: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، وام ازدواج در سال ۱۴۰۰، ۷۰ میلیون تومان و بازپرداخت آن ۱۰ ساله شده و اعضای کمیسیون تلفیق مجلس یازدهم مصوبه‌ای مبنی بر عدم نیاز به ضامن در سال آینده برای دریافت وام ازدواج نیز در نظر گرفته‌اند و اعتبارسنجی لازم در این زمینه انجام خواهد شد.

اما در حالی بسیاری از جوان‌ها روی مبلغ ناچیز اعلام شده برای وام ازدواج در سال آینده حساب باز کرده‌اند که مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه پس از تصویب در جلسه علنی و تأیید شورای نگهبان تبدیل به قانون شده و برای اجرا از سوی دولت ابلاغ می‌شود.

بر این اساس بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند با توجه به حجم ناچیز نقدینگی در شبکه بانکی کشور و کاهش شدید درآمدهای دولتی حاصل از فروش نفت خام به کشورهای دیگر، امکان افزایش مبلغ وام ازدواج در سال آینده برای دولت نیست و این تنها یک پیشنهاد مناسب اما غیرعملیاتی در شرایط فعلی نظام اقتصادی از سوی اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی است.

حداقل وام ازدواج باید ۴۰۰ میلیون تومان باشد

حسین عماره، اقتصاددان و استاد دانشگاه در این باره به خبرنگار ایمنا می‌گوید: فشار اقتصادی که در حال حاضر بر نظام اجتماعی وارد شده به حدی است که بسیاری از جوان‌ها به ازدواج فکر هم نمی‌کنند و تجملاتی شدن ابزارهای آغاز زندگی مشترک نیز مزید بر علت شده تا امروز بیش از هر بازه زمانی دیگری، شاهد کاهش ازدواج و تشکیل خانواده در میان اعضای نظام اجتماعی باشیم.

او می‌افزاید: در حقیقت ازدواج به یکی از پدیده‌های لوکس و غیرطبیعی در جامعه تبدیل شده و بحران اقتصادی ناشی از شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور باعث شده تا بسیاری از خانواده در تأمین معیشت روزانه خود نیز دچار مشکلات جدی و اساسی شوند.

این اقتصاددان با تاکید بر لزوم افزایش مبلغ وام ازدواج در سال آینده، تصریح می‌کند: ۲۰۰ میلیون تومان هزینه خرید یک خودروی سطح پایین و معمولی در ابتدای زندگی دو زوج جوان است و به نظر می‌رسد حداقل وام ازدواج مناسب برای جوانان در سال آینده باید بیش از ۴۰۰ میلیون تومان باشد تا بتوانیم شاهد یک رشد و رونق جدی در ازدواج و تشکیل خانواده باشیم.

پیگیر اجرایی شدن مبلغ جدید وام ازدواج هستیم

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز اظهار می‌کند: مبلغی که برای وام ازدواج در بودجه ۱۴۰۰ از سوی مجلس یازدهم پیش بینی شده لزوماً مبلغ مورد نیاز برای تأمین هزینه‌های شروع یک زندگی مشترک در شرایط فعلی نیست و شاید هزینه آغاز زندگی مشترک برای جوان‌ها در حال حاضر، بسیار بیشتر از مبلغ در نظر گرفته شده برای وام ازدواج در بودجه ۱۴۰۰ باشد.

او ادامه می‌دهد: این وام قرض‌الحسنه که بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برای دو زوج جوان در نظر گرفته شده، کفایت هزینه‌های ابتدایی شروع یک زندگی مشترک و اجاره یک واحد مسکونی در شهرهای بزرگ را هم نمی‌کند و دیدگاه مجلس در موضوع افزایش میزان وام ازدواج، تطابق میزان این وام با نرخ تورم در کشور بوده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: پیگیر هستیم که همین مبلغ نیز برای وام ازدواج اجرایی شود زیرا اغلب در اوقات، مجلس این موارد را در لایحه بودجه پیش‌بینی می‌کند اما اجرای آن از سوی دولت با مشکلاتی روبرو می‌شود و به همین دلیل برای تأمین منابع مالی و برطرف کردن موانع پرداخت این وام به زوج‌های جوان تلاش می‌کنیم.

طغیانی تصریح می‌کند: مجلس شورای اسلامی در مجموع بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج برای زوجین در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی کرده است؛ البته این پیشنهاد هنوز در صحن مجلس مطرح نشده و پس از تأیید در صحن، نهایی خواهد شد.

او اضافه می‌کند: به نظر می‌رسد با توجه به منابع نظام بانکی و شرایط کنونی کشور، پیش‌بینی ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج برای هر نفر از زوجین در بودجه ۱۴۰۰، پیش بینی قابل قبولی باشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تسهیل شرایط ازدواج جوانان، لزوماً وابسته به برطرف سازی موانع اقتصادی نیست، یادآور می‌شود: بخشی از مشکلات موجود در مسئله ازدواج به معضلات فرهنگی و اجتماعی فعلی کشور باز می‌گردد. در بسیاری از موارد نظام اجتماعی موانع فرهنگی را برای ازدواج در پیش روی جوانان تعریف می‌کند که برداشته شدن آنها جز با تحول فرهنگی میسر نیست.

طغیانی خاطرنشان می‌کند: مجلس یازدهم در مسیر مأموریت خود برای تسهیل شرایط ازدواج، تاکید بر افزایش میزان وام ازدواج و اشتغالزایی در کشور را در بودجه ۱۴۰۰ مورد توجه قرار داده است.

گزارش از سپهر زارع، خبرنگار ایمنا

کد خبر 470400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • حمید IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  6 1
  سلام.زوج هایی که یکی شرایط وام100 ملیونی روداره و یکی دیگه70 ملیون چه طور پرداخت میشود
 • محمد ابرهیم IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  8 16
  به نظر من دولت باید درباره وام ازدواج با تولید کندگان لوازم خانگی مزاکره کرده بجای پول لوازم خانگی بدهد این کار موجب اشتغال میشود
 • رضا جمالی IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  13 3
  بابا شماها چرا نمی فهمید آقا افزایش مبلغ وام ازدواج مشکل رو حل نمیکنه شما فکری به حال اشتغال جوونا بکنید این مشکل رو حل میکنه قیمت اجناس رو بیارید پایین که اون بدبخت بتونه ازدواج کنه طرف وقتی که بیکاره و بی پوله و قیمت ها وحشتناک دیگه حتی اگه وام رو یک میلیارد تومن بکنید بازم مشکل رو حل نمیکنه ب دلیل اینکه طرف با خودش میگه خوب با کدوم کار من بتونم وام رو پرداخت کنم... عجب گیر آدمایی افتادیم ما
 • پوریا IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  15 1
  سلام اقا مبلغ وام حالا حل میشه ولی مشکل اصلی ضامن .که کارمند میخوان والله بالله از ۱۰۰ نفر ۷۰ نفر ضامن نمی تونن پیدا کنن یکی مث من .بدون ضامن کنین راحت شیم
 • بدبخت IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  18 0
  قسطش زیاد نباشه خوبه برا ما قشر ضعیعا قسط دادن کمرمونو میشکنه
 • وحید IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  13 0
  سلام. افزایش مبلغ وام ازدواج همراه با اقساط مناسب برای قشر ضعیف خوبه ولی در زمان متناسب. الان تو این شرایط وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی میتونه کمک کننده باشه ولی برا چند سال دیگه بازم بی اثر هست. پیشنهاد میکنیم سریع تر این مراحل اداری و جریان های کاغذ بازی اداری را تموم کنند.
 • بینام IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
  12 0
  سلام، تروخدا یکم به فکر دهه شصتی ها هم باشید، چه گناهی کردیم، ما بعد چند سال داشتیم امیدوار میشدیم که گفتن فقط 70 میلیون میشه پرداخت کرد به بالای 25 ساله هااا، خودتونو بزارید جای ما، بهتر نیست وام ازدواج یکسان باشه، اگر هم فرق داشته باشد برای سن بالا هاا یکم ارفاق قایل بشید، تا کی تحمل کنیم، تا کی، ای کاش ینفر به درد ما میرسید، ای کااااااش
 • محسن IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۳
  7 0
  آن نماینده ای که پیشنهاد وام 70 تومن داده کمی امار نگاه کند ببین چند نفر شرایط سن وام 100 تومن دارند! پس لطف کنید همه رو 100 تومن کنید،،بعد وام باید 500 تومن کنید که ازدواج و فرزند آوری خود به خود بهتر میشود
 • فاطمه IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
  11 0
  تورو خدا شرط سن رو بردارید ما چه طور ازدواج کنیم پیش خونه ها بالا کرایه زیاد ماشین نداریم هیچی نداریم حداقل وام ازدواج نفری صد تومن کنید و شرط سن نداشته باشه ضامن یک نفر کافی باشه اینجوری جوون ها ازدواج میکنن
 • هادی IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  1 3
  سلام اگر منن در سال ۹۹ عقد کنم میتونم وام ازدواج ۱۴۰۰ رو بگیرم؟؟؟
 • معین IR ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  2 2
  سلام‌ لطفا پاسخ بدین .. من ۵ روزه که ۲۵ سالم دقیق شده . الان کسایی که تو ۲۵ سال هستن چقدر وام میگیرن ؟
  • محسن IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۱
   5 3
   اگر بخاطر وام ازدواج می کنی بهتره ازدواج نکنی تا نسل تو مثل نسل دایناسورها منقرض بشود
  • فرشید IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
   1 0
   محسن تو هم اگر بخاطر مشکلات مالی ازدواج نکردی بهتره ازدواج نکنی تا نسل توهم مثل دایناسورا منقرض بشه
 • elahe IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  2 1
  چرا فرق میذارید گناه جوونای بالای 25 سال چیه اتفاقا اینها بخاطر مشکل مالی ازدواج نکردن مث خود من عوض اینکه برعکس واسه سن های 25 تا 35 یا از 18 تا 35 وام رو نفری 100 تومن بدن این سنا بیشتر نیاز دارن نه شرایط سنی که شما گذاشتین و بدتر باعث کودک همسری میشه
 • elahe IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  1 0
  تورو خدا ازتون خواهش میکنم یه تجدید نظری در مورد شرایط سنی بکنید بهمون رحم کنید گناه داریم 27 سالمونه بخاطر وضع مالی نتونستیم ازدواج کنیم
 • فاطمه IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  0 0
  تورو خدا شرط سنی رو بردارید ی جوان بیست و هفت ساله چه گناهی کرده باید کمتر بگیره اگ شرایط داشت خوب زودتر میرفت تورو خدا شرط سنی نذارید
 • حامد NL ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  1 0
  بجای وام خونه بدن راضیم
 • حبیب IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  0 0
  سلام اگه وام را یک ملیاری کنن که نتونی بگیری چه فایده هر بانکی قانون خودشو داره
 • مجید IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  0 0
  جوونای بالای ۲۵سال چه گناهی کردن که الان میخوان ازدواج کنن چرا فرق می زاریدمگه شرایطش مهیا بود که ما زیر ۲۵سال ازدواج نکردیم یه کم واقع بین باشید
 • ع. ح IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  0 0
  من که سنم داره میره بالای سی سال و هنوز مجرررردممم چه گلی به سرم بگیرم.. خواهشمندیم شرایط سنی رو بردارید بابا گناه ما چیه تو این اوضاع مملکت